• BIST 4.976,55
 • Altın 1165.985
 • Dolar 18.8054
 • Euro 20.4195
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara 0 °C

2019 yılı bireysel sulama hibe başvuruları başladı

2019 yılı bireysel sulama hibe başvuruları başladı
Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma Destekleri Bireysel Sulama Hibeleri ile ilgili tebliğ kapsamında bireysel sulama hibe başvurularının, 1 Mart 2019 tarihine kadar yapılabilineceğini açıkladı.

2019 yılı bireysel sulama hibe başvuruları başladı

Volkan GÜNGÖR

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma Destekleri Bireysel Sulama Hibeleri ile ilgili tebliğ kapsamında bireysel sulama hibe başvurularının, 1 Mart 2019 tarihine kadar yapılabilineceğini açıkladı.

Başvuruların İl Müdürlüğüne yapılacağı belirtilen açıklamada; tebliğle, tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama makine ve ekipmanlarının üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılmasının hedeflendiği belirtildi. Ayrıca daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edilebilir bir seviyeye getirebilmek için bireysel sulama makine ve ekipman satın alımlarının desteklenmesinin amaçlanmakta olduğu da bildirildi.

Yapılan açıklamada programın yatırım konularının ise; tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması, tamburlu sulama sistemi kurulması ve güneş enerjili sulama sistemlerinin kurulması olarak belirtildi.

Söz konusu hibe desteklerinden faydalanmak için neler yapılması gerektiği ise şu şekilde belirtildi.

“Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından oluşturulan ÇKS' ye kayıtlı olmak şartıyla gerçek ve tüzel kişiler başvuruda bulunabilirler. Daha önce aynı yatırım konusunda hibe desteğinden yararlananlar başvuru yapamazlar. Ancak farklı parsel için farklı yatırım konusunda başvuru yapabilirler. Proje sahipleri hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50' si oranındaki katkı payını ve toplam tutara ait KDV' nin tamamını kendi öz kaynaklarından temin etmekle yükümlü ve sorumludurlar.
Mal alım tutarının hibe desteği kısmı, kamu kaynakları kullanılarak karşılandığı için gerçek ve tüzel kişiler tarafından sağlanması gereken katkı payının finansmanının tamamında kamu kaynakları kullanılamaz. Başvuru yılı dahil olmak üzere son beş yıl içerisinde, T.C Ziraat Bankası A.Ş ve TKK kanalıyla modern basınçlı sulama kredilendirmelerinde düşük faizli kredi kullananlar, kredilendirmeye konu olan aynı parsel için hibe başvurusu yapamazlar.

Bu Tebliğ kapsamında kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas mal alımı tutarının KDV hariç yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilir. Referans fiyatların esas alınması şartıyla, hibeye esas mal alım tutarı 1 milyon TL'yi geçemez. Mal alım bedelinin, bu miktarı aşması durumunda aşan kısım başvuru sahibi tarafından ayni katkı olarak karşılanır. Başvuru bütçeleri hazırlanırken KDV hariç hazırlanır.

Başvurular, 1 Mart 2019 günü mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüze yapılacaktır. Müracaatlar; son başvuru tarihinden itibaren otuz gün içerisinde İl Proje Yürütme Birimimizce değerlendirilerek, Bakanlığımızca ilimize tahsis edilecek ödenek doğrultusunda hibe hakkı kazanan yatırımcılar (Çiftçiler) belirlenecektir.

Proje için bilgi almak isteyen yatırımcılar İl Müdürlüğümüz Proje yürütme birimine müracaat ederek ihtiyaç duyulan bilgileri alabilirler. Uygulama Rehberine, başvuru formlarına ve bilgilendirici dokümanlarına ulaşmak için tıklayınız..

Program kapsamında kabul edilen başvurular ile İl Müdürlüğümüz arasında hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra, mal alımlarının en fazla 60 gün içerisinde tamamlanması gerekmektedir.”

 

 

Bu haber toplam 885 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.