• BIST 5.061,99
  • Altın 1219.55
  • Dolar 19.0427
  • Euro 20.7771
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 12 °C

Anadolu peynirleri Kars’ta buluşuyor

Anadolu peynirleri Kars’ta buluşuyor
Boğtepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu’nun girişimleri sonucu başlayan Kars kaşarı ve gravyerini tanıtım faaliyetleri devam ediyor.

Anadolu peynirleri Kars’ta buluşuyor

Tacettin DURMUŞ / www.karstanhavadis.com

Boğtepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu’nun girişimleri sonucu başlayan Kars kaşarı ve gravyerini tanıtım faaliyetleri devam ediyor.

2014 yılında “Alplerden Kafkaslara Kars Peynirciliğinin 150 Tarihi” adlı sergi ve kitap çalışmaları ile başlayan tanıtım faaliyetleri, 2016’da “Dünyada ve Türkiye’de Yerel-Geleneksel Peynirler: Kars Kaşarı Coğrafi İşareti Uluslararası Sempozyumu” ve 2017’de “Kars Kaşarı’nın Duyusal Özelliklerinin Tanımlanması ve Olgunlaşma Performansının Değerlendirilmesi” etkinlikleri ile devam etti.

Geçtiğimiz yıl “Anadolu Peynirleri Kars’ta Buluşuyor!” başlıklarıyla gerçekleşen etkinliklerin ardından bu yıl da Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği organizesinde “Anadolu Peynirleri Kars Buluşması 2019” festivali 3 -7 Temmuz tarihleri arasında devam ediyor.

25 FİRMANIN ÜRETTİĞİ KAŞARLAR AYRI AYRI TADILDI

“Anadolu Peynirleri Kars Buluşması 2019” festivali kapsamında Cheltikov Otel’de peynir tadım etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte Kars’ta 25 firmanın ürettiği kaşar peyniri aralarında İsviçre, Rusya, İtalya, Gürcistan ve Ermenistan ile yurdun çeşitli illerinden gelen misafirlerin beğenisine sunuldu.

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Vargın Boy tarafından gerçekleştirilen uygulama ile Kars’ta25 firmanın ürettiği kaşar peynirleri katılımcılar tarafından tadıldı. Hangi peynirin hangi üreticiye ait olduğunu bilmeyen katılımcılar, kaşarları tattıktan sonra tadını, kokusunu, görünüşünü, tuz oranını ve beğenisini puanlayarak formlara doldurdu.

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Vargın Boy yaptığı açıklamada, “Bu uygulamanın bir yarışma değildir. Üreticilerinin varsa eksikliklerimizi görme fırsatı bulacaklar. Kaşar üreticilerimize üzerinde bakanlık mührü bulunan numune poşetleri dağıtıldı ve üzerleri numaralandırıldı. Buradaki misafirlerimiz peynirleri tek tek tattıktan sonra dağıtılan formlara beğenilerini ve eleştirilerini kaydedecek. Bu formlar gizli kalacak ve daha sonra ben kaşar üreticilerimize sonuçları bildireceğim. Böylece üreticilerimiz eksikliklerini görmüş olabilecek. Ayrıca depolama koşullarına bağlı olarak önemli bir kayıp var. 12 kiloluk bir tekerlek peynirde en az yarım kilo küflenme ve kabuklaşmaya bağlı olarak boşa gidiyor. Buna yönelik çalışmalar yapmamız gerekiyor. Ortak soğuk hava depoları kurarak bu şekilde bir önlem alınabileceğini düşünüyorum.” Dedi.

KOÇULU: “12 YILDIR KARS PEYNİRİNİN KALİTESİNİ YÜKSELTMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhanı Koçulu da yaptığı konuşmada; yaklaşık 12 yıldır farklı paydaşlarla Kars peynirinin kalitesini yükseltmek ve uluslara arası pazara taşımak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bu konuda destek veren ve çaba sarf eden herkese teşekkür eden Koçulu: “Bu çalışma süreçlerinde sizler gibi çok arkadaşımız bizlere destek verdi. Şu anda aramızda Kars peynirinin üretim kalitesini ve kapasitesinin yükselmesine destek verenlerin yarısı burada bulunuyor. Kars peyniri üretimini bir adım daha ileriye götüreceğiz diye bu etkiliği yapmaktayız. “dedi.

FESTİVAL, SUSUZ VE BOĞATEPE KÖYÜNDE DEVAM EDECEK

Öte yandan Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu yaptığı açıklamada festivalin 6 Temmuz 2019’da (yarın) Cilavuz Köy Enstitüsü Yerleşkesi, Susuz’da gerçekleştirilecek panelle devam edeceğini belirtti.

Koçulu açıklamasında “Panelinin konusu “Üretimden Pazarlamaya Yöresel ve Geleneksel Peynircilik.” Türkiye’de ve dünyada yöresel ve geleneksel peynirciliğin yeri ve pazarlama yöntemlerinin konu edileceği panelde Türkiye’nin yanı sıra İtalya ve İsviçre’den de konuşmacılar söz alacak.

Panellerin ardından açılacak stantlarda Kars ve Doğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere Anadolu’nun farklı peynir üreticisi şehirlerinden gelen üreticiler peynirlerini sergileyecek, ürünlerini meraklılarına anlatma ve tattırma imkanı bulacaklardır.

Süt ve peynir üreticilerinin yanı sıra bilim insanları, aşçılar ve şefler, kamu yetkilileri, sivil toplum kuruluşları ve peynirleri pazara adil biçimde ulaştırmayı gaye edinenleri bir araya getiren bu buluşmaya Anadolu’nun çeşitli peynirlerini tatmak, her birinin ayırt edici özellikleri hakkında bilgi ve fikir alışverişinde bulunmak isteyen herkes davetlidir “dedi.

6 Temmuz 2019, Cumartesi

Cilavuz Köy Enstitüsü Yerleşkesi, Susuz, Kars

09.00-11.00 İmece kahvaltı, Boğatepe köyü ve Susuz mutfağı

11.00-12:30 Üretimden Pazarlamaya Yöresel ve Geleneksel Peynircilik

Prof.Dr. Mitat Şahin kolaylaştırıcılığında

Andreas Bigler, İsviçre Emmantaller Peynirciler Birliği Ustası ve Eski Başkanı

İsviçre’deki geleneksel peynirlerin uluslararası satışa hazırlanma süreci

Halil Apaydın, Tarım ve Orman Bakanlığı,Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanlığı, Çalışma Grup Sorumlusu

Gıda Hijyeni, Geleneksel Ürünler ve İstisnai Uygulamalar

Mert Gürsel, Metro Toptancı Market, Süt Ürünleri Kategorisi

Yerel peynirlerin pazarda yer bulmasına bir örnek: Metro Toptancı Market

Ebru Köktürk Koralı, TURYİD Yönetim Kurulu Üyesi

Yerel ve geleneksel peynirlerin gastronomi işletmelerinde kullanımı

12:45 Öğle Yemeği

14.00-18.00 Anadolu peynirleri tadımı, üreticilerle sohbet

15.00 Köy enstitüleri üzerine bir söyleşi: Alper Akçam

16.00 Gastronometro şeflerinden peynirli lezzetler

20:00 Akşam yemeği, Kars merkez

7 Temmuz, Pazar

10.00-14.00 Ani ve Çıldır gezisi

15.00-17.00 Boğatepe köyü mandıra gezisi

** burası sadece Slow Food için:

6 Temmuz 2019 Cumartesi akşamı Slow Food Toplulukları Boğatepe Köyü’nde konaklayacaklar.

7 Temmuz, Pazar

Boğatepe Köyü Kültür Evi

07.00-08.00 Boğatepe Kahvaltısı

08.00-13.00 Slow Food Toplantısı

13.00-14.30 Öğle yemeği

Susuz ve Boğatepe köyü öğle yemeği

Halk Eğitim Merkezi Etkinlik Alanı

11.30-13.00 Mandıra gezileri

Program hakkında güncel bilgiler için: www.bogatepezavot.org

Etkinlik Alanında Tadabileceğiniz Peynirler:

Bastırık, Karaman

Karapınar küflü peyniri, Ermenek tulum peyniri, Konya

Kargı tulum peyniri, Çorum

Ezine beyaz peyniri, Çanakkale

İzmir tulum peyniri, İzmir

Erzincan tulum peyniri, Erzincan

Muş kaşarı, Muş

İsli Çerkes peyniri, Adapazarı

Divle obruk peyniri, Karaman

Kars kaşar peyniri, Kars

Kars gravyeri, Kars

Lavaş peyniri, Hakkari

Erzincan tulum peyniri

Eski kaşar peyniri

Taze kaşar peyniri

Kars ve Ardahan Yerel-Geleneksel Peynirleri:

Coğrafi İşaretli Kars Kaşar Peyniri

Ardahan Gorcola Peyniri

Ardahan Tel Peyniri / Türkmen Saçak Peyniri

Çeçil Peyniri

Lor Peyniri

Şor

Çoma şoru - çökelek

Boğatepe Gravyeri (Slow Food Presidium)

Kars Gravyeri

Taze Kaşar Peyniri

Göbek Peyniri

Malakan Peyniri

Eski Kaşar Peyniri

Nisan Kaşarı Peyniri

Motal Peyniri

Tuluk Peyniri

Bidon Tulum Peyniri

Kars Çakmak Peyniri

Kelle Peyniri

Çanak Peyniri

Karın Yağlı peyniri

anadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(16).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(17).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(12).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(15).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(22).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(21).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(20).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(18).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(7).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(8).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(9).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(23).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(1).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(2).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(3).jpganadolu-peynirleri-kars’ta-bulusuyor-(4).jpg

Bu haber toplam 2648 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.