• BIST 5.061,99
  • Altın 1219.699
  • Dolar 19.0451
  • Euro 20.6162
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 8 °C

Artık Kars’ta da öncelik yayaların olacak

Artık Kars’ta da öncelik yayaların olacak
Artık trafik keşmekeşinin yaşandığı Kars’ta da trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda olacak.

Artık Kars’ta da öncelik yayaların olacak

Tacettin DURMUŞ 

Artık trafik keşmekeşinin yaşandığı Kars’ta da trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda olacak.

İçişleri Bakanlığınca ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganıyla 81 ilde başlatılan kampanya ile sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayacak, buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkı verecek.

Yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla Kars’ta da kampanyaya tüm kurumların katılımıyla start verildi.

İl genelinde farkındalık oluşturmak için Gazi Ahmet Muhtar Paşa (GAMP) Konağı önünde startı verilen kampanyaya, Vali Türker Öksüz, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, daire amirleri ve çok sayıda protokol üyeleri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bilindiği gibi uzun yıllardır Türkiye’nin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek ve buna ilişkin farkındalık oluşturabilmek için projeler üreten İçişleri Bakanlığı, “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla, 2019 “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan etti.

"Yaya Öncelikli Trafik" kapsamında hazırlanan afiş ve pankartlar Kars merkez ve ilçe merkezlerindeki kamu kurum ile kuruluşlarına asılması sağlanırken, eylemin yapıldığı kent merkezinde Faikbey ve Atatürk Caddesi başta olmak üzere çok sayıda caddede yaya geçitlerinde görevli kolluk personeli tarafından el broşürleri, sürücü ve yayalara dağıtıldı.

KARS’TA, 2018 YILINDA YAŞANAN TRAFİK KAZALARINDA 1 YAYA ÖLDÜ, 86 YAYA YARALANDI

Kampanya ile ilgili olarak açıklamada bulunan Vali Türker Öksüz, Kars’ta 2018 yılında yaşanan trafik kazalarında 1 yayanın öldüğünü ve 86 yayanın yaralandığını söyledi. Trafik kazaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve Kars’ta da maalesef binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğunu söyleyen Vali Öksüz: “Trafik kazaları birçok vatandaşın yaralanmasına yol açmakta ve önemli ekonomik kayıpları da beraberinde getirmektedir. Ölümlü kazalarda hayatını kaybedenlerin bir bölümünü de yayalar oluşturmaktadır. Ülkemizde yaşanan trafik kazaları istatistikleri değerlendirildiğinde; ülkemizde her yıl ne yazık ki yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybettiğini görmekteyiz. Bu kazalarda yine çok sayıda vatandaşımız yaralanmakta ve engelli hale gelmektedir. İlimizde; 2018 yılında 5 ölümlü kazada 697 yaralıdan 86’sının yaya yaralı ve 5 ölüden 1’inin yaya olduğunu görüyoruz. Bu kazalara karışarak yaralanan vatandaşlarımızın birçoğu ne yazık ki kalıcı sakatlıklara maruz kalarak engelli olarak hayatını devam ettirmekte, hayatını kaybedenlerin ise geride kalanlarda bıraktıkları iz hayat boyu devam etmektedir.” dedi.

TRAFİK KAZALARI YÜREKLERİ YAKIYOR

“Ülkemizin hemen her bölgesinde trafik kazaları yürekleri yakmakta, gözleri her an yaşaran acılı aileler, öksüz ve yetim kalmış binlerce vatandaşımız bulunmaktadır.” diyen Vali Öksüz, “Yaşanan bu tür üzücü durumların bir gün bizlerin de başına gelebileceğini unutmamamız gerekiyor. Trafik kazalarının asgari düzeye indirilmesinde yaya olsun sürücü olsun tüm vatandaşlarımıza elbette önemli sorumluluklar düşmektedir. Trafik kurallarına uymayı alışkanlık haline getirmemiz ve toplumun tüm kesimlerinde trafik kurallarına uyma yönünde farkındalık oluşturmamız bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu farkındalık ve sorumluluk anlayışıyla, 2019 yılı, içişleri bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla “Yaya Öncelikli Trafik” yılı olarak ilan edilmiştir. “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla içişleri bakanlığımız tarafından oluşturulan “Yaya Öncelikli Trafik” “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması” kampanyasını, çeşitli etkinliklerle tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak ilimizde başlatıyoruz.” şeklinde konuştu.

SÜRÜCÜLERİ UYARDI

Sürücüleri uyaran Vali Öksüz, “2918 sayılı karayolları trafik kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş olan, kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda olacaktır. Bu bağlamda; etkin bir farkındalık sağlanabilmesi için bugünden başlayarak ilimizde de çeşitli etkinlikler ve uygulamalar yapacağız.” dedi.

KARS GENELİNDE 752 KOLLUK KUVVETİ KAMPANYAYA START VERDİ

Kars genelinde 752 kolluk kuvvetinin yaya ve okul geçitlerinde kampanyanın uygulayıcısı olduğunu kaydeden Vali Öksüz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere; ilimizde görev yapan trafik personeli dahil diğer tüm emniyet ve jandarma personelinin en az yarısı yani; il merkezinde 450, il genelinde 532 emniyet, 220 jandarma personeli okul ve yaya geçitlerinde görevlendirilmiş, görevlendirilen tüm personel, 12.00-13.30 saatleri arasında yaya ve okul geçitlerinde kampanyanın uygulayıcısı oldu. Kampanya kapsamında hazırlanan afiş ve pankartlar, tüm il ve ilçe merkezinde kamu kurum ve kuruluşlarına asılacak, etkinliğin planlandığı yaya geçitlerinde görevli kolluk birimlerimiz tarafından hazırlanan el broşürleri sürücü ve yayalara dağıtılacaktır. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yönetici ve temsilcilerinin yanı sıra ilk, orta, lise ve üniversite öğrencileri ile toplumda dezavantajlı grup olarak adlandırılan çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin farkındalık faaliyetlerine katılımı, bu tarihi ve anlamlı kampanyanın başarıyla yürütülmesinde bizler için büyük bir güç ve moral kaynağı olacaktır. Okul ve yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksiklikleri tespit edilerek, belediyelerimiz tarafından en kısa sürede yatay ve dikey işaretlemelerin tamamlanması, yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirler alınması büyük önem taşımaktadır. Bugün itibariyle tüm okullarımızda “Yaya Geçidi Kullanımı ve Yaya Öncelikli Trafik” konulu programlar yapılacak, bununla birlikte uzmanlar tarafından trafik eğitimi verilen okul geçit görevlilerince okul giriş-çıkışlarında, okul önlerinde ve çevresinde yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik uygulamalı etkinlikler düzenlenecektir. İçişleri bakanlığımız tarafından başlatılan bu kampanyanın başarısı, ülkemizin geleceği, vatandaşlarımızın hayatlarını güvenli biçimde sürdürmesi açısından hayati önemdedir ve hepimizin ortak sorumluluk duygusuyla hareket etmesini zorunlu kılmaktadır. Tüm vatandaşlarımızın trafik kurallarına uymayı bir yaşam biçimi haline getirmesini gönülden diliyorum. Gelin hep birlikte “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” diyerek ülkemizin de insanlarımızın da hem geleceğini hem hayatını kurtaralım. Kampanyanın hayırlara vesile olmasını gönülden temenni ediyorum. Bütün vatandaşlarımıza kazasız, belasız, huzurlu, umutlu ve sağlıklı günler diliyorum.”

Açıklamanın ardından Vali Öksüz ve beraberindekiler, sürücülere farkındalık oluşturmak için yaya geçidinden geçerken, ayrıca sürücülere ve vatandaşlara broşür dağıttı.

artik-karsta-da-oncelik-yayanin-olacak-(12).jpgartik-karsta-da-oncelik-yayanin-olacak-(8).jpgartik-karsta-da-oncelik-yayanin-olacak-(2).jpgartik-karsta-da-oncelik-yayanin-olacak-(7).jpg

Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.