• BIST 5.061,99
  • Altın 1219.171
  • Dolar 19.0128
  • Euro 20.7054
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 12 °C

BİLGEN: “KARS KALESİ’NE BAŞKA BAYRAK DİKMEYECEĞİZ”

BİLGEN: “KARS KALESİ’NE BAŞKA BAYRAK DİKMEYECEĞİZ”
HDP Kars Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı Ayhan Bilgen, 31 Mart günü Kars Kalesine başka bayrak dikmeyeceklerini söyledi.

BİLGEN: “KARS KALESİ’NE BAŞKA BAYRAK DİKMEYECEĞİZ”

Tacettin DURMUŞ / KARS

HDP Kars Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı Ayhan Bilgen, 31 Mart günü Kars Kalesine başka bayrak dikmeyeceklerini söyledi.

Bilgen açıklamasında; “Bu şehirde hala kimlik siyaseti, toplumsal gerilim, toplumsal farklıları kaşıma üzerine kurulu siyasete umut bağlayanlar var. Bunu söylemek biraz komik ama Kars kalesine başka bayrak dikmeyeceğiz. Bayrak arayışında falan değiliz. Çöpün hesabını veremeyenler bize vatanseverlik dersi vermeye kalkıyorlar.”dedi.

Bilgen bu açıklamasını kentteki ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya geldiği kahvaltıda dile getirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Belediye Eşbaşkan adayları Ayhan Bilgen, Şevin Alaca, HDP Kars İl Başkanı Ömer Dereci ve bazı partililer ile birlikte Tike Et Restoranda gazetecilerle bir araya geldi.

31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan yerel seçim çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Alaca ve Bilgen, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

ALACA: ‘HDP UMUTTUR, UMUT DİMDİK AYAKTA’

Kahvaltıda ilk olarak öz alan HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, ”Bizim bir sloganımız var ‘HDP umuttur, umut dimdik ayakta’ yaptığımız seçim çalışmalarında da gördük ki, halkların umudu HDP’de ve umut her geçen gün büyüyor. Biz de bunun karşılığını vereceğiz. Kazanacağımıza inanıyoruz” dedi.

Alaca, Kars’ta yıllarca etnik kimlik üzerinden siyaset yapıldığını ifade ederek, HDP’nin kimlik siyasetinin karşısında duracağını söyledi.

Alaca, “Biz HDP olarak Kars’ın bu gidişatına itiraz ediyoruz ve halklarımızla beraber Kars’ı değiştirip dönüştürmek istiyoruz. Demokratik, şeffaf, katılımcı, sorgulanabilir ve denetlenebilir bir belediyeciliği inşa edeceğiz. Farklı etnik kimliklerin yaşadığı Kars’ta yıllarca kimlik siyaseti yapıldı halklar ayrıştırıldı, ötekileştirildi. Kimlik siyasetinin karşısında duracağız kamusal faydayı gözeteceğiz. Kars’ı kadın eliyle değiştireceğiz, Kadınların yönetimde eşit temsil edilmesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

HDP’nin Kars’ta denenmediğini ifade eden Alaca, “Kars kendine özgü kültürel yapısı farklı kimliklerin kadim bir kent. Ancak uzun yıllar uygulanan yanlış devlet politikaları nedeniyle bugün kent görünümünden çok uzak bir halde. Biz Kars’ı hak ettiği yönetime ve görüntüye kavuşturmak için yola çıktık. Kars’ı uzun yıllar yönetenler bugün de adaylar. Bu partiler ve kişiler geçmişte olduğu gibi hala seçim kampanyalarında çeşitli sözler veriyorlar, vaatlerde bulunuyor. Biz geçmiş tecrübelerini de hakim olduğumuz için verilen sözlerin havada kalacağını biliyoruz” diye konuştu.

BİLGEN: “KARS’TA SİYASETİN SEVİYESİ DÜŞÜRÜLÜYOR”

Projelerini anlatmaya fırsat bulamadıklarını ifade eden Kars Eş Belediye Başkan adayı Ayhan Bilgen, Kars’ta siyasetin seviyesinin düşürüldüğünü söyledi.

Bilgen, “Kars’ta siyaset yapmak hem çok zor hem çok kolay. Biz istedik ki seçim startıyla birlikte sadece projelerimizi konuşalım. Kars için nasıl projelerimiz olduğunu nasıl bir vizyona sahip olduğumuzu anlatalım. Ne yazık ki bugüne kadar buna çok imkan bulamadık.Birincisi kentte beklenti o kadar aşağı inmiş ki bir proje anlatmaya başladığınızda (tarım ürünleri ile ilgili kültür sanatla ilgili) insanlar diyor ki, “ya bırakın projeyi çöpü toplayacak mısınız, toplamayacak mısınız? Yolları çukurdan kurtaracak mısınız, kurtarmayacak mısınız? Bu kadarı yeter ona da razıyız” tabi çıtanın bu kadar aşağıda olması bir şehir için üzücü ve endişe verici” dedi.

‘KARS’TA PROJE YARIŞTIRMAK YERİNE ‘ÇÖP, YOL VE SU’ GİBİ ASGARİ HİZMETLERİ KONUŞUYORUZ’

Kars’ın tarihi dokusu ve yerel ürünlerine dikkat çeken Bilgen, “Büyük bir tarihi mirasa sahip olan bir kentte, markalaşmaya uygun yerel ürünleri olan kentte, proje yarıştırmak yerine “çöp, su yol” gibi belediyeciliğin olmazsa olmazı, en kötü belediye başkanının bile yapması gereken işleri vaad gibi anlatmak bunun üzerinden söz vermek Kars için ayıptır” ifadelerini kullandı.

Kars’taki belediyeciliğin toplumsal bir soruna dönüştüğünü ifade eden Bilgen, “Yaşananlar toplumsal bir soruna dönmüş durumda. İnsanlar umutsuz, şehrin düzeleceğine dair inancını yitirmiş.  ‘Böyle gelmiş böyle gider’ algısı bütün şehri kuşatmış olan tehlike. Bütün şehri ilgilendirmeyen sadece birkaç siyasetçinin siyaset yapma tarzından kaynaklanan bir sorun. Ne yazık ki, yine bu yaklaşım yüzünden projelerimizi konuşamadık. Çünkü tek bildikleri yöntem dedikodu yapmak, iftira atmak yalan üretmek” dedi.

‘SEÇİLDİKTEN SONRA AYHAN BİLGEN KARS’I TERK EDECEK’ İDDİASI

“Bunları anlatma şık değil” ifadelerini kullanan Bilgen, Kars’taki siyasetçilerin HDP’ye yönelik yaklaşımlarını şu şekilde anlattı:

*‘Seçildikten sonra Ayhan Bilgen Kars’ı terk edecek’ yaygarasını iki haftadır her gittikleri ev toplantısında her esnaf ziyaretinde yapıyorlar. Biz söyleyecek bir şeyimiz varsa halka söyleriz. Bırakacağımız zaman da halktan izin alarak bırakırız. Görevimizi yapamazsak vaatlerimizi yerine getiremezsek başkaları gibi koltuğa yapışmadığımız için koltuk hırsıyla siyaset yapmadığımız için kendimiz bırakırız zaten.

‘25 YILIN HESABINI SORMADAN HİÇBİR YERE GİTMEYECEĞİZ’

Onun için hiç endişe etmesinler, boşuna heves etmesinler 25 yılın hesabını sormadan hiçbir yere gitmeyeceğiz. Bu şehri bu hale getirenlerden, arazileri peşkeş çekip nemalananlardan, tarihi binaları yağmalayanlardan ve bu şehirde siyasetin seviyesini düşürenlerden önce hesap soracağız, ondan sonra halkımıza hesap vereceğiz. Halk bizden ve hizmetlerimizden memnun değilse tadında bırakmayı biliriz bu olgunluğa da sahibiz.

‘KARS KALESİNE BAŞKA BAYRAK DİKMEYECEĞİZ’

Bu şehirde hala kimlik siyaseti, toplumsal gerilim, toplumsal farklıları kaşıma üzerine kurulu siyasete umut bağlayanlar var. Bunu söylemek biraz komik ama Kars kalesine başka bayrak dikmeyeceğiz. Bayrak arayışında falan değiliz. Çöpün hesabını veremeyenler bize vatanseverlik dersi vermeye kalkıyorlar.

Yağmanın talanın yolsuzluğun ihalelerin hesabını veremeyenler bize milliyetçilik dersi vermeye kalkıyorlar. Biz kendimizi anlatmaya çalışırken birde bu tür şöyle cevaplamak zorunda kalıyoruz.

HDP Eş Başkanları Bilgen ve Alaca, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İmamoğlu'nun vaatlerini eleştirerek "Ne diyorlar? Doğum yapmış dört yaşına kadar çocuğu olan annelere otobüsler bedava, gençliğe şu yaşa kadar bedava. Sen kimin cebinden neyi bedava yapıyorsun?" çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz, hükümetin olmayan Belediyeler kaynağı nereden bulacak?

Bilgen:Bu yöntem Türkiye siyasetinde daha önce bir kez denendi. Bazen adaylar bazen hükümet temsilcileri Türkiye siyasetinde ‘hükümetle uyumlu belediye seçmezseniz hizmet alamazsınız’ gibi propagandalar yaptılar.

Bu propagandanın Kars için ifade edeceği bir şey yok. İktidarın burada adayı olmadığı için böyle bir risk yok galiba.  Cumhur ittifakının tarafı olmaları da bu şehri cezalandıracakları anlamına gelmiyor. Sandıkta halk başka ittifak yapacak. Halkın bu bilince bu duyarlılığa sahip olduğunu düşünüyoruz. Karslılar Ankara’da hangi plan yapılırsa yapılsın burada kendi şehirlerinin hesabını yapacaklar.

31 Mart Kars için referandum olacak. Eski anlayışla siyaset yapmak yerine halka birlikte şeffaf, hesap verilebilen, katılımcı ve halk süreçleri ile siyaseti halk için yapmak arasında tercih yapılacak.

Biz mali kaynaklar ile ilgili 3 şeyi her gittiğimiz yerde söyledik.

Bu şehrin nüfusu kadar merkezden aldığı bir bütçe var. Bütçe doğru kullanılırsa asgari hizmetler yerine getirilebilir.

Şehirde siyasete güvene oluşursa yerel gelir kaynakları artar. Yani insanlar ve verdikleri harcın birinin cebine rüşvet olarak gitmediğini bilirlerse gayet tabi katkı sunarlar.

Uluslararası kuruluşlardan STK’lardan bu şehri güzelleştirmek için bu şehrin ihtiyaçlarını karşılamak için kaynak temin edebileceğimize inanıyoruz.

Yenilenebilir enerji, tarih, hayvansal ürünler, coğrafi konum ve markalaşması konusunda kurduğumuz temaslar son derece olumlu. Ek kaynaklar ortaya çıkarılabilecektir.

Gider kalemlerine gelirsek, şişirilmiş personel kadroları yerine gerçekten hizmet edecek personeli istihdam ederseniz kimseyi işinden etmezseniz. Hem de bu kadar personelle bütün hizmeti sağlıklı bir şekilde verebilirsiniz.

İhalelere fesat karıştırmazsak, zimmet suçu işlemezsek, haksızlık yapmazsak personel de işini düzgün yaparsa gelir artar gider azalır. Bu sorun rahatlıkla çözülür.

*Belediye’deki hiyerarşik dengeyi nasıl sağlayacaksınız, eş başkanlık nasıl olacak?

Eşbaşkanımız Şevin Alaca ile birlikte yöneteceğiz bu kenti. Bırakın karar vermeyi Meclis’i işlevli hale getireceğiz nitelikli deneyimli insanlarla yeniden yapılandıracağız. Bütün sorunları bilen kendi yapan başkan profiline karşıyız. Biz işin ehli, siyasi görüşü ve etnik kimliği ne olursa olsun şehre bir şeyler katacak insanlarla birimleri yeniden yapılandırmaktan yanayız. Biz karar organı olmayacağız sadece koordine edeceğiz. Kararları mahalle ile birlikte vereceğiz.

YSK kesin aday listelerini yarın açıklayacak. DSP’nin adayı Naif Alibeyoğlu’nun adaylığına neden itiraz ettiniz?

Hukuk komisyonumuz DSP’nin adayı Naif Alibeyoğlu ile ilgili  İlçe Seçim Kurulu’na, İl Seçim Kurulu’na ve YSK’ya itirazda bulundu..

Sosyal medya üzerinden bunu demokrasiye karşı tahammülsüzlük gibi tarif edenler var. Onlar kayyum politikasının arkasına sığınarak ne kadar demokrat olduklarını gösteriyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini AKP burada propaganda malzemesi yapmazken demokrat olduğunu öne sürenler kayyum propagandası yaptı.

‘DSP’YE BİÇİLEN ROLÜN FARKINDAYIZ’

Benim yargılandığım davalarda AYM beni haklı buldu. Başkalarını zimmet dosyaları var ve bunu bütün şehir biliyor.  Bizim YSK ile girişimimiz sonucunu bildiğimiz ve bilinçli yaptığımız bir girişimdi. Bu kimsenin adaylığına tahammülsüzlük değildir. Önce kendisini uyardık, dedik ki ‘kanun açık bir kişi bir siyasi partiden merkezi yoklamaya ya da ön seçime başvurmuşsa başka partiden aday olamaz’ bu hukuksuzluktur. Kanun bu açıktır ve verilen karar şaibelidir. Bizde bu hukuksuzluğu açık açık kanuna dayandırarak halka anlatacağız. YSK’nın adaylığı onaylayacağını biliyorduk, DSP’ye biçilen rolün farkındayız. Neden bu şehirde ulusal medyada sadece DSP adayının çıktığının bilincindeyiz. Biz görevimiz yaptık. Bundan sonrası Kars halkının tercihi olacak.

Mal varlığımız açıkladık aslında, benim 2 kitabım ve 90 model bir arabam var. Eşbaşkanımız Şevin Alaca’nın da en büyük mirası babasının (Avukat Abdurahman Alaca) kitabı. Seçildikten sonra da mal varlığımızda değişiklik olmayacak. Onlara halkın dikkatini çekmek için uyarıda bulunduk. İyi Parti adayı çağrımıza destek oldu yalnız diğer adaylardan ses çıkmadı.

Bu haber toplam 1193 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.