• BIST 1.997,69
  • Altın 780.48050
  • Dolar 13.6173
  • Euro 15.1897
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara -7 °C

Bu genelge Kars’a hayat verecek

Bu genelge Kars’a hayat verecek
Artık metruk binalar yerleşim yeri olarak gösterilmeyecek. Kesinlikle izin verilmeyecek!

Tacettin DURMUŞ

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge ile Kars’ta da yıllardır kanayan yaraya parmak bastı.

81 il valiliğine metruk binalarla ilgili olarak gönderilen genelge ile valilik ve belediyelerce metruk bina olarak tespit edilen harabe binalara tespit tarihinden itibaren, yerleşim yeri olarak gösterilmesine müsaade edilmeyecek.

Kars’ta da yıllardır büyük bir sorun olarak varlıklarını harabe halinde sürdüren ve ayakta durmakta direnen metruk binalar için artık bir ön adım atıldı.

Bilindiği gibi Kars il merkezinde, ilçe merkezlerinde ve köylerde binlerce metruk bina bulunuyor. Bu binaların tamamı yıkılmak üzere olduğu için tehlike oluşturduğu gibi uyuşturucu madde kullananlarının da mekanı olmaya devam ediyor. Çoğunluğu eski olduğundan dolayı da onlarca mirasçısı olduğu için el vurulamıyor, kurtarılamıyor veya yıkılıp yerlerine yeni binalar da yapılamıyor. Her geçen gün yıkılmaya yüz tutuklarını için de olağanüstü bir şekilde görüntü kirliliği oluşturuyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından Kars Valiliğine de gönderilen genelgenin uygulamasının nasıl olacağı merak edilirken, Kars il genelindeki bu sorun umarız kalıcı bir şekilde çözüme ulaşır.

Öte yandan İçişleri Bakanlığınca 81 İl Valiliğine metruk binalarla ilgili gönderilen genelgede; valilik ve belediyelerce metruk bina olduğu tespit edilen yapıların, tespit tarihinden sonra yerleşim yeri olarak gösterilmesine müsaade edilemeyecek. 

Bakanlılıkça valiliklere gönderilen genelgede, kamu düzeni ve güvenliğinin muhafazası, kent estetiğinin sağlanması, çevre kirliliğinin önlenmesi, uyuşturucu/uyarıcı madde temini ve kullanımı başta olmak üzere suç ve suçlu ile mücadelede kapsamında  ülke genelindeki metruk binaların tespit edilmesi, iyileştirilmesi/rehabilite edilmesi, yıkılması ve bu binaların kullanımının engellenmesine yönelik tedbirler alındığı hatırlatıldı. 

Bu kapsamda bugüne kadar tespiti yapılan 106.792 metruk binanın yüzde 66,06’sı yani 70.546 yıkıldığı, yüzde  15,55’i yani 16.608’i rehabilite edildiği ve güvenlik tedbiri alındığı, ülke genelindeki metruk binaların toplam yüzde  81,61’ine (87.154) işlem yapıldığı, geriye kalan yüzde 18,39’luk 19.638 binanın ise yıkılma/iyileştirme çalışmalarının halen devam ettiği ifade edildi. 

3194 sayılı İmar Kanununun Yıkılacak derecede tehlikeli yapılar başlıklı 39’uncu maddesinde yapılan değişiklikle, genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz ettiği valiliklerce tespit edilen metruk yapıların; tebliğinden itibaren yapı sahibince 30 gün içinde ortadan kaldırılması gerektiği, bu yapılmadığı takdirde tehlikenin giderilmesi için belediye veya valilikçe yıkım işlerinin yapılması ve bu masrafın yüzde 20’den fazlasının yapı sahibinden tahsil edilmesinin  hüküm altına alındığı belirtildi.

Genelgede ayrıca 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun 3’üncü maddesinde yerleşim yeri adresi sürekli kalma niyetiyle oturulan yer olarak tanımlandığı, mezkur Kanunun Adres bilgisi ve güncellenmesi başlıklı 49’uncu maddesinde il özel idareleri ve belediyelerin sorumluluk alanlarındaki adresleri bu adres standardına uygun olarak tanımlayıp adres bilgilerini oluşturmakla yükümlü oldukları hatırlatıldı.

OKUL KAYDI İÇİN METRUK BİNALAR YERLEŞİM YERİ GÖSTERİLEMEYECEK

Metruk binaların, usulüne uygun tebligat yapılmasından kaçınanlar ile okul kaydı vb. özel sebepler nedeniyle yerleşim yeri adresi olarak gösterilmesine son verilmesi için valiliklere gönderilen  genelgede şu hususlar belirtildi. 

Valilik veya belediye tarafından metruk bina olduğu tespiti yapılan yapıların, yerleşim yeri adresi olarak bildirilmesine (tespit tarihinden sonra) müsaade edilmeyecek. Bu doğrultuda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) ve Adres Kayıt Sisteminde (AKS) yapı ve bina katmanlarına “Metruk Bina” kayıt ve açıklama alanı eklendi. Böylelikle metruk  bina olduğu tespit edilen yapılara ilişkin bilgiler yetkili idarelerce (il özel idaresi ve belediye), MAKS ve AKS üzerinden gecikmeksizin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bildirilmesi sağlanacak.

Valilikler ve belediyeler tarafından yapının metruk olduğu bilgisinin MAKS ve AKS’ye işlenmesiyle, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce metruk yapılara adres bildiriminin yapılması elektronik ortamda engellenecek.

 Facebook'ta Paylaş  Twitter'da Paylaş  Google+'da Paylaş

Bu haber toplam 98 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.