• BIST 5.191,83
  • Altın 1164.692
  • Dolar 18.799
  • Euro 20.4291
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 8 °C

“Burası Türkiye, Burada İş Var” İstihdam Seferberliği Kars’ta da start aldı

“Burası Türkiye, Burada İş Var” İstihdam Seferberliği Kars’ta da start aldı
 “Burası Kars, Burada İş Var” Sloganıyla“ İstihdam Seferberliği-2019” Vali Türker Öksüz'ün Başkanlığında Düzenlenen Toplantıyla start aldı.

“Burası Türkiye, Burada İş Var” İstihdam Seferberliği Kars’ta da başlama aldı

Tacettin DURMUŞ

 “Burası Kars, Burada İş Var” Sloganıyla“ İstihdam Seferberliği-2019” Vali Türker Öksüz'ün Başkanlığında Düzenlenen Toplantıyla start aldı.
Işıl Park otelde düzenlenen toplantıda, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yusuf Bulut, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Mü

dürü Abdulkadir Ayluçtarhan ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Aydın Acay tarafından İstihdam Seferberliği-2019 ile ilgili olarak işverenler bilgilendirildi.

Yapılan bilgilendirmenin arından ardından Vali Türker Öksüz, yaptığı değerlendirmede; işsizliğin ciddi bir sorun olduğunu ve bunu çözmek için ülkemizde olduğu gibi ilimizde de çalışmalar yapılmasının gerektiğini ifade etti.

Vali Öksüz, Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 gibi hedefleri olduğunu, bunun amacının ülkemizin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına taşımak olduğunu ve bunu gerçekleştirmek için de istihdam politikamızın da buna uygun tasarımlamak zorunda olduğumuzu vurguladı.

Konuşmasında ekonomik ve sosyal konulardaki bir takım gelişmelerin bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi ve dolayısıyla ilimizi de ciddi şekilde etkilediğine vurgu yapan Öksüz: “İşgücü piyasaları da bundan etkileniyor. Kamu ve özel sektör güçlü bir sinerji oluşturabilirse, işbirliği imkanlarını artırabilirse bunun meyvelerini alabiliriz. Hem istihdam konusunda hem de diğer ekonomik konularda güçlü adımlar atabiliriz. İşsizliği asgari düzeye indirmek için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganı ile İstihdam Seferberliği-2019 çalışması başlatıldı. Biz de bu sloganı “Burası Kars Burada İş Var” olarak ilimize uyarladık. Burada herkese iş var. Çalışmak isteyenlere iş imkânı yaratmak, istihdam yaratmak için bütün imkânlar mevcuttur. Bu seferberlikle çok ciddi ve önemli teşvikler veriliyor. Bunlar içinde; ücret, vergi, prim, kısa çalışma ödeneği ve asgari ücret destekleri var. Bunlar işverenlerimiz için önemli teşvikler. Yapmamız gereken bundan sonra ilave istihdam oluşturmak. Saygıdeğer işverenlerimizin bu teşviklerden yararlanarak ilimizdeki istihdamı artırmalarını bekliyoruz. Bu konuda ilgili kurumlarımız sizlere yardım etmeye, katkıda bulunmaya hazırdır. Bu kurumlarımız tarafından gerekli eğitim programları düzenlenerek sizlere yardımcı olunacak. İnşallah bu seferberlikte il olarak ön plana çıkan, ön sıralarda olan bir oluruz. Kars’a da bu yakışır. İnşallah bu kampanyamızın başarılı olmasını temenni ediyorum. Tüm işverenlerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.

İŞVERENLER HER İLAVE İSTİHDAM İÇİN 3 AY BOYUNCA PRİM VE VERGİNİN YANI SIRA ÜCRET ÖDEMEYECEK

Toplantıda Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yusuf Bulut, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdulkadir Ayluçtarhan tarafından “Burada İş Var Teşvik Paketi” hakkında işverenleri bilgilendirdi.

Yapıl bilgilendirmede işverenlerin, Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 AY boyunca prim ve verginin yanında ücret de ödemediği belirtildi.

Yapılan bilgilendirmede: “İşverenler, Aralık 2020’ye kadar her yeni istihdam için, 12 ay süresince SGK primlerini ve vergileri ödemiyor. Kadın, genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 ay. İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlarda ise daha yüksek tutarlarda prim desteği var.

İşyerinde çalımsa sürelerini geçici olarak azaltmak durumda kalan işverenlere, 3 ay boyunca azaltılan süreye iliksin çalışanlarının ücreti Devletten. Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları ISKUR üzerinden!

2019 yılı için 12 ay süreyle, çalışan sayısı 500'e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzeri çalışanı olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği veriliyor. SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere 5 puanlık indirim Devletten olacak.

Kalkınmada öncelikli 51 ilde, işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim Devletten.

İşbası Eğitim Programları işverenlere ve is arayanlara fırsatlar sunmaya devam ediyor. İşbası eğitim programlarına katılan kursiyerlerin 3 ay, imalat ve bilişim sektörüne 6 Ay, siber güvenlik, kodlama, yenilenebilir enerji gibi stratejik alanlarda 9 ay boyunca ücret ve sigorta desteği Devletten. 2-5 yas arası çocuğu olan kadın katılımcıların çocuk bakım destekleri de Devletten.

İhtiyacınıza Uygun, Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGIP) kapsamında; is dünyasının ihtiyacı olan nitelikli işgücünü hazırlamak için, 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenleniyor. Kursiyerlerin ücretleri ve sigortaları Devletten olacak.

“burasi-turkiye,-burada-is-var”-istihdam-seferberligi-kars’ta-da-start-aldi-(1).jpg“burasi-turkiye,-burada-is-var”-istihdam-seferberligi-kars’ta-da-start-aldi-(3).jpg“burasi-turkiye,-burada-is-var”-istihdam-seferberligi-kars’ta-da-start-aldi-(4).jpg“burasi-turkiye,-burada-is-var”-istihdam-seferberligi-kars’ta-da-start-aldi-(5).jpg

Bu haber toplam 1039 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.