• BIST 1.471
 • Altın 414,451
 • Dolar 7,4160
 • Euro 8,9680
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 9 °C

Dünya Su Günü Kars’ta Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Dünya Su Günü Kars’ta Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
2019 yılı teması “Kimseyi Geride Bırakmamak” olan Dünya Su Günü, “DSİ 24. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Dünya Su Günü Kars’ta Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Tacettin DURMUŞ /  www.karstanhavadis.com

2019 yılı teması “Kimseyi Geride Bırakmamak” olan Dünya Su Günü, “DSİ 24. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda çeşitli etkinliklerle kutlandı.

DSİ Sosyal Tesisleri toplantı salonunda gerçekleştirilen kutlama programında; Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğünün faaliyetlerini anlatan tanıtım filmleri gösterildi.

Dünya Su Günü dolayısıyla İlköğretim 7. ve 8. Sınıflar arasında düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Kars İli Kompozisyon Dalında;

1. Ayşe ÜLBEĞİ Ölçülü Şehit Turgay Salgar Ortaokulu 8/A
2. Büşra KAYA Mihrali Bey Ortaokulu, 3. Aybüke SÖYDİN Merkez İmam Hatip Ortaokulu 8/A

Kars İli Resim Dalında:

1. Hasan ÖZADANIR Aydın Tanrıverdi Ortaokulu 8/B
2. Ayşenur ÜLBEĞİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 7/A
3. Berke Baha BOZKURT Alpaslan Anadolu Lisesi

Iğdır İli Kompozisyon Dalında:
1. Ayşe KARAÇÖL Mimar Sinan Ortaokulu 8/A
2. Enes Arda YÜCE Şehit Üsteğmen Hakan Özkaner Ortaokulu 7/A
3. Süleyman PARLAK Şehit Üsteğmen Hakan Özkaner Ortaokulu 7/A

Iğdır İli Resim Dalında:
1. Mustafa ALTUNOK Şehit Üsteğmen Hakan Özkaner Ortaokulu 7/A
2. Muhammet Hadi TAŞDEMİR Şehit Üsteğmen Hakan Özkaner Ortaokulu 7/A

Ardahan İli Kompozisyon Dalında:
1. Akgül YILMAZ Sadiye ve Abdullah Tan Ortaokulu 7/A

Ardahan İli Resim Dalında:
1. Miray AYDIN Merkez Halit Paşa Ortaokulu 7/A öğrencilerinin eserlerinin okunması ve anlatımı yapıldıktan sonra, DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Tarım İl Müdürümüz Hüseyin Düzgün, Kars Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, Kars Milli Eğitim Şube Müdürü Osman Urluç, Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdürlüğü Kars İl Şube Müdürü Murat Doğanay, DSİ 24. Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Meftun Çağlar öğrencilere ve öğretmenlere çeşitli hediyeler takdim edildi.

DSİ Bölge Müdürürü Mahmut Dündar, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında ise Her yıl farklı temalarla kutlanan 22 Mart Dünya Su Günü Etkinliklerinin önemine değindi.

Dündar konuşmasında Birleşmiş Milletlerin su kaynakları üzerindeki giderek artan baskılara ve suyun hayati önemine vurgu yapmak için, 22 Mart 1993 tarihinde aldığı bir kararla, her yıl, 22 Mart gününün Dünya Su Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdığını hatırlattı.
Güvenilir suyun, güvenli bir şekilde yönetilen içme suyu hizmeti olarak tanımlanmakta olduğunu konuşmasında belirten Bölge Müdürü Dündar: “Bu doğrultuda; yerinde erişilebilen, ihtiyaç olduğunda ulaşılabilen ve temiz su olarak ifade edilmektedir. 2019 yılı 22 Mart Dünya Su Günü teması, “kimseyi geride bırakmamak (leaving no one behind)” olarak belirlenmiştir. Tema, söz konusu çok sayıdaki insanın güvenilir suya erişiminde geri planda bırakılmasının nedenlerini ele alarak su krizi ile mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Su, kim olduğuna ve nerede olduğuna bakılmaksızın bir insan hakkıdır. Suya erişim; toplum sağlığı, sürdürülebilir kalkınma ve aynı zamanda istikrarlı ve refah bir dünya için temel oluşturmaktadır. Çok sayıdaki insanın güvenilir suya erişememesi, küresel olarak toplumların ilerlemesinin önüne geçmektedir.

İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı güvenilir içme suyuna erişimde sıkıntı yaşamaktadır. Bu nedenler arasında; ekonomik, sosyal durum, iklim değişikliği, çevresel faktörler, nüfus artışı, çatışma, zorunlu yer değiştirme ve göç gibi diğer faktörler yer almaktadır.

Suya erişimde kimseyi geride bırakmamak için dışlanan veya görmezden gelinen insanlara yönelik çabalara odaklanmak gereklidir. Su hizmetleri, dışlanmış grupların ihtiyaçlarını karşılamalı ve karar verme süreçlerinde bu grupların seslerine kulak verilmelidir.

Dünyanın karşı karşıya olduğu su sıkıntısı ve su kaynaklarının dünya üzerinde eşit olarak dağılmaması da göz önüne alındığında, özellikle gelişmekte olan ve su kıtlığı yaşayan ülkelerde evsel ve endüstriyel atık sular, kanalizasyon suları ve drenaj suları gibi kirli suların herhangi bir arıtım işlemine tabi tutulmadan doğaya bırakılması, tarımsal ve endüstriyel amaçlar ile kullanılması, su kaynakları potansiyelinin korunmasını zorlaştırmaktadır.

Suyun yokluğu, azlığı ve kalitesizliği çok ciddi bir sorundur. Küresel ısınma ve ekolojik dengenin önemli oranda tahribata uğramasından kaynaklı olarak böyle devam ederse gelecekte insanlık, su kaynağına ulaşmada büyük zorluklar çekecektir. Kullanılabilir su kaynaklarının bilinçsiz tüketimi nedeniyle her geçen gün tükendiğini, içilebilir nitelikte olan su kaynaklarının ise yok denecek kadar azaldığı bir gerçektir.

Günümüzde ekonomik büyüme ile artan insan nüfusu ve yaşama standardı, teknolojik açıdan rahatlık getirmiş olmakla beraber, su kirliliği gibi dünyamızı yaşanmaz duruma getirebilecek bir tehlikenin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Gelişmekte olan ülkelerde evsel ve endüstriyel atık suların yeterli arıtım işlemine tabi tutulmadan doğaya bırakılmaları ve bu kirli suların gerek tarımsal arazilerinin sulanmasında gerekse gıda endüstrisinde bilinçsizce kullanılmaları, insan sağlığını tehdit eden birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Ülkemizde ise kanalizasyon sistemlerinin yetersiz kalması, kanalizasyon olan bölgelerde atık su arıtma tesislerinin istenilen düzeyde çalıştırılmaması/çalışmaması hem önemli oranda su kirliliğine neden olmakta hem de suyun geri dönüşümü yapılamadığı için su tasarrufu sağlanamamaktadır. Suyun evsel, endüstriyel, tarımsal ve benzeri su kullanımlarının bilinçli bir şekilde yapılması için azami gayret gösterilmelidir. Bu konuda yüce dinimizin kutsal kitabı Kuranı Kerim de “Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz.” buyurmaktadır. Yine Peygamberimiz (S.A.V) “ Nehir kenarında abdest alırken bile suyu israf etmeyin.” buyruğu ile bunu en güzel şekilde ifade etmiştir.
Su, bireylerin en temel gereksinimi olma ve başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır. Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi büyük ölçüde temiz ve yeterli su arzına sahip olmaya bağlıdır. Su kaynaklarının geliştirilmesi ekonomik üretkenlik ve sosyal refaha doğrudan katkı yapmaktadır. Öte yandan, nüfus ve ekonomik faaliyetler arttıkça birçok ülke hızla su sıkıntısı çeker duruma gelmekte ya da ekonomik gelişmeleri kısıtlanmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma politikası doğrultusunda, su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası her düzeyde geliştirilmelidir.
Su, hayatın kaynağıdır. Dünyanın %75 'i; vücudumuzun % 80'i sudur. Kana kana içtiğimiz, duş yaptığımız, yağmur olup yağdığında sevdiğimiz ama sel olup aktığında korktuğumuz su. Bu suların % 97,5'u okyanuslarda ve denizlerde tuzlu su olarak, % 2,5'u ise nehir ve göllerde tatlı su olarak bulunmaktadır. Bu kadar az olan tatlı su kaynaklarının da % 90'ının kutuplarda ve yeraltında hapsedilmiş olarak bulunması göz önüne alındığında insanoğlunun kolaylıkla yararlanabileceği elverişli tatlı miktarının ne kadar az olduğu anlaşılmaktadır. Su insan için çok önemli. Ama öte yandan da dünya nüfusunun artması, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı ve kullanım şekli, su ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.
Bütün vatandaşlarımız şunu bilmelidir ki ülkemiz su zengini bir ülke değildir. Ülkemizde kişi başına düşen su miktarı yapılan araştırmalara göre 1519 m3/yıldır. Bu oran su zengini ülkelerde ise 10.000 m3/yıl civarındadır. Mevcut su kaynaklarımız ise zaman ve mekâna göre düzensiz dağılmıştır.
DSİ olarak, tarımsal sulamalarda su kayıplarını asgariye indiren borulu yağmurlama ve damlama sulama sistemine geçilmiştir. Tüm doğal kaynaklarımız gibi suyun da sonsuz bir kaynak olmadığı, sorunun çözümü için suyun ancak planlı bir politikayla korunabileceği unutulmamalıdır. Bugün, milyarlarca insan hâlâ güvenilir suya erişememektedir.
Bugün ve gelecekte daha yaşanabilir bir yeryüzü için, herkesin üzerine düşen ve yapması gereken sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluğu herkes gücü ve uğraşı alanı nispetinde ortaya koymalıdır. Bu konuda yapılacak her bilinçli uygulama çok değerli ve önemlidir. Her birimize düşen küçük veya büyük demeden sorumluluğumuzu ve tarafımızı belirlemeliyiz. Çok bilinen bir örnek vardır. Hz. İbrahim, Nemrut tarafından ateşe atılırken, ateşe doğru ağzındaki suyla ilerleyen karıncaya ne yaptığı sorulur. Karınca; ağzımdaki suyu ateşi söndürmek için taşıyorum. der. Diğerleri; senin ağzında taşıdığın suyla bu koca ateş söner mi diye söylediklerinde, Karınca; ben de biliyorum benim ağzımda taşıdığım suyla o ateş sönmez. Ama ben kimden yana olduğum bilinsin diye yapıyorum. der.
Hz. Peygamber "Hastalık gelmeden, sağlığın kıymetini biliniz." buyuruyor. Öyleyse haydi bizler de suyumuza sahip çıkalım. Onu dikkatli kullanmaya, israf etmemeye ve onu korumaya çalışalım.
Yarınımız olan çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya için sorumluluğunun farkında olan bireyler olmayı ve böyle bireyler yetiştirmek dileğiyle, Su gibi aziz olun diyor, saygılar sunarım” dedi.

kars’ta-dunya-su-gunu-kutlandi-(6).jpgkars’ta-dunya-su-gunu-kutlandi-(5).jpgkars’ta-dunya-su-gunu-kutlandi-(1).jpgkars’ta-dunya-su-gunu-kutlandi-(3).jpgkars’ta-dunya-su-gunu-kutlandi-(2).jpgkars’ta-dunya-su-gunu-kutlandi-(4).jpgkars’ta-dunya-su-gunu-kutlandi-(7).jpg

 

 

Bu haber toplam 1129 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Personele hizmet içi eğitim verildi25 Şubat 2021 Perşembe 15:15
 • Karslı boksör dizi oyuncusu oldu!25 Şubat 2021 Perşembe 15:11
 • Kars’ta 5 kişiden biri yuva kuramıyor25 Şubat 2021 Perşembe 11:50
 • Arslan ve Kılıç'tan Kars'a 14 doktor kadrosu müjdesi25 Şubat 2021 Perşembe 11:26
 • Jandarma ruhsatsız silahları eş zamanlı operasyonla yakaladı25 Şubat 2021 Perşembe 11:21
 • Jandarma kaçak bandrolsüz sigaraları yakaladı25 Şubat 2021 Perşembe 11:19
 • Sarıkamış’ta çığ tatbikatı25 Şubat 2021 Perşembe 11:14
 • Hocalı şehitleri Iğdır’da anıldı25 Şubat 2021 Perşembe 10:58
 • Anne köpekten insanlık dersi!24 Şubat 2021 Çarşamba 15:21
 • Hocalı Şehitleri Iğdır’da Anıldı24 Şubat 2021 Çarşamba 14:23
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.