• BIST 4.752,24
  • Altın 1158.855
  • Dolar 18.8051
  • Euro 20.5017
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -3 °C

Engeliler gününde engelleri aştılar!

Engeliler gününde engelleri aştılar!
Kars Alile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Engelsiz Yaşam Merkezi’nin ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla hazırladığı etkinlikte, coşku ve duygu dolu anlar yaşandı.

Tacettin DURMUŞ

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da çeşitli etkinliler gerçekleştirildi. Bu önemli günde, engeliler engelleri öğretmenleri ile birlikte aşarak maharetlerini ortaya koydular.

Halk Eğitim Merkezi çok amaçlı salonda düzenlenen etkinlik kapsamında, Engelsiz Yaşam Merkezi’nin son bir yıl içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetlerden oluşan video gösterimi izlendi. Ardından da Engelsiz Yaşam Merkezi sakinlerinin sahnelediği ’30 Ağustos’ konulu tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı. Gösterinin son bölümünde Sevil adlı genç kızın İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını coşkulu bir şekilde okuması salonu dolduranlar tarafından ayakta alkışlandı. Ardından da merkezin sakilerinden oluşan koronun söylediği türküler salonu dolduranlar tarafından büyük beğeni ile dinlendi. Etkinlikte Kars Valisi Türker Öksüz ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Doğan Yıldız, günü anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı.

Programın son bölümünde de ise yine Engelsiz Yaşam Merkezi sakinlerinin hazırladığı resim sergisinin açılışı, Kars Valisi Türker Öksüz, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Alile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Doğan Yıldız tarafından yapıldı. Açılışın ardında Vali Öksüz ve davetliler, sergiyi gezdi ve sergilenen eserlerin sahipleri ile bir süre sohbet etti.

DOĞAN YILDIZ “ENGELLİLERİN TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERDEN FAYDALANMASI, DOĞUŞTAN SAHİP OLDUKLARI BİR HAKTIR”

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Doğan Yıldız yaptığı konuşmada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de engelliler için hayata geçirdiği destekler hakkında bildiler verdi.

Müdür Yıldız konuşmasında, Ülkemizde engellilerin de temel hak ve özgürlüklerden faydalanması, doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirmek amacıyla 7 Temmuz 2005 yılında engelliler hakkında kanun çıkartılmış olduğunu hatırlattı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının engellilerin yanında olduğunu da belirten Doğan Yıldız, “Bu kanun ile engellilerin engellilik durumu destek ve bakımı rehabilitasyonu istihdamı eğitim ve öğretimi ve ulaşılabilirliği gibi önemli hizmetler, kurumlar arasında işbölümü yapılmış iş birliğine dayanılarak yasal mevzuatlar çıkarılmış ve bu hizmetler devam etmektedir. Ayrıca birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi 2007 yılında ülkemizin de içinde bulunduğu taraf devletler tarafından imzalanmıştır. Özellikle 2011 yılında bakanlığımız kurulduktan sonra ülkemizde engellilik alanında politikalar geliştirilmiştir. Engelli vatandaşlarımız ve engelli yakınları gerek ekonomik gerekse sosyal açıdan yalnız olmadıklarını hissetmiş ve Bakanlık olarak onların yanında olduğumuzu görmüşlerdir.” Dedi.  

ENGELLİLERE VERİLEN DESTEKLERİ ANLATTI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta engeliler için verdiği destekleri tek tek sıralayan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Doğan Yıldız şunları söyledi:

Bakanlık olarak öncelikle engellilerin aile yanında bakımları desteklenmektedir. "Evde Bakım Maaşı" ile aileler ekonomik olarak desteklenerek engellilerine evde bakmaları konusunda teşvik sağlanmaktadır. 2082 aile "Evde Bakım Maaşı" hizmetinden yararlandırılmaktadır. Kişi başına aylık 3.336,03 TL ödenmektedir.- 2022 yılı Kasım itibarı Evde Bakım için ödenen toplam destek tutarı 56.303.712,03 TL’dir.

Ekonomik destek kapsamında yine engelli Vatandaşlarımız ve yakınları 2022 Sayılı Yasa kapsamında "engelli aylığı, bakıma muhtaç engelli aylığı ve 18 yaş altı engelli yakını aylığı" adı ödemesi yapılan maaş hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile 2022 Sayılı Yasa doğrultusunda ekonomik destek kapsamında ilimizde yaşayan engelli vatandaşlarımızdan 641 kişi engelli aylığı, 75 kişi de engelli yakını aylığı almaktadır. Evde bakımı mümkün olmayan engellilerimiz için kurum bakımı hizmetleri sunulmakta ve bireyin yaşına, engel durumuna, cinsiyetine uygun kuruluşlara yerleştirme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Engelsiz Yaşam Merkezimiz bu şekilde yatılı bakım hizmeti veren kuruluşlardandır ve şuanda 48 kapasitesi ile fiilen 46 zihinsel engelli kadın bireye 7-24 sürekli bakım hizmeti vermektedir. Resmi bakım merkezlerinin yanı sıra ödeneğinin devlet tarafından karşılandığı Özel Bakım Merkezlerinde de gündüzlü ve yatılı bakım hizmetleri sunulmaktadır.

EKPSS ile engelli vatandaşlarımıza istihdam imkânı sağlanmış ve topluma kazandırılma noktasında önemli bir adım atılmıştır. Oluşturulan engelli memur İstihdamı önceki yılların çok çok üstüne çıkarak 2012 yılından bu yana yapılan EKPSS atamaları ile 35.643 engelli memur ataması yapılmış olup kamudaki toplam engelli çalışan sayısı 66.000 ulaşmıştır.

Ücretsiz Seyahat hakkının düzenlenmesi ile engelli vatandaşlarımız ve ağır engelli yakınlarına demiryolu ve denizyolunun şehir içi ve şehirlerarası hatları ile belediyeler ve belediyelere bağlı faaliyet gösteren şehit içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanama hakkı sağlanmıştır. Bu kapsamda ilimizde şimdiye kadar 1913 seyahat kartı düzenlenmiştir.

Üzerinde durulan en önemli konulardan biri de "Erişilebilirliktir". Erişilebilirlik; engellilerin evlerinden çıkabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan binalara ve açık alanlara ulaşabilmeleri ve bunları kullanabilmeleri, kısaca toplumsal yaşama katılabilmeleri için alınması gereken fiziksel ve mimari tedbirleri içermektedir. Yapılan yasal düzenlemeler ve oluşturulan izleme ve denetleme komisyonları ile tüm yaşam alanlarında erişilebilirlik tedbirlerinin alınıp alınmadığına dair takip ve denetimler başlamıştır İlimizde şimdiye kadar 440 kamu kurumu denetlenmiş olup ilimizde şimdiye kadar 4 Kamu Kurumu erişilebilirlik uygunluk belgesi almıştır. Harakani Hava Limanı, Kars Adliyesi, Kars İş Kur Müdürlüğü ve Kars TKDK Müdürlüğü. Gibi bütün saydığımız hizmetlerin geliştirilmesi, nitelik ve niceliğini arttırmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bakanlık bünyesinde çalıştaylar, kongreler düzenlenmekte, yurt dışı faaliyetleri incelenmektedir. Bu paralelde; Bakanlığımız "Umut Evleri Projesi"ni geliştirmiştir. Bu proje ile engellilerimizin sosyal entegrasyonlarını kolaylaştırmak ve kendi kendilerine yetebilir duruma gelmelerini sağlamak hedeflenmektedir. İlimizde 1 Umutevimiz bulunmakta ve özel kızlarınız bu evde huzur ve refah içinde yaşamaktadır.

GÜNDÜZLÜ MERKEZ Başka bir hizmetimiz de ise: Kars ilinde ailelerinin yanında yaşayan zihinsel, bedensel ruhsal; her yaş grubundan; kadın ya da erkek engelli bireylerin sosyal hayata katılımlarının arttırılmasına, yaşam standartlarının iyileştirilmesine, istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasına yönelik rehabilite edici ve aile-birey bütüncül yaklaşımıyla hizmet sunacak profesyonel bir destek mekanizmasının hayata geçirilmesinin sağlanmasıdır. Ayrıca projenin görünmeyen amaçlarından biri de özellikle engelli annelerinin ciddi manada sosyal ve ekonomik yönden desteklenecek olmalarıdır. 7/24. esasıyla engellisine bakmak durumunda olan bir annenin ne kendisine zaman ayırması, ne sosyal hayata katılması, ne istihdamda yer alması ne de evi ekonomisine katkı sağlamasından Bu merkezin oluşturulmasıyla engellisini sabah getirip merkeze bırakacak olan anne istediği alana vakit ayırma fırsatına kavuşabilecektir.”

Bu haber toplam 189 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.