• BIST 4.997,80
  • Altın 1201.025
  • Dolar 19.0818
  • Euro 20.6063
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C

Gürsel Tekin: “Fabrikalar neden yanıyor?”

Gürsel Tekin: “Fabrikalar neden yanıyor?”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Hemşerimiz Gürsel Tekin, Ülkemizde özellikle son bir yılda, başta İstanbul olmak üzere sanayi merkezi özelliği taşıyan illerimizde çıkan fabrika yangınlarının dikkat çekici boyutlara eriştiğini açıkladı.

Gürsel Tekin: “Fabrikalar neden yanıyor?”

Volkan GÜNGÖR / www.karstanhavadis.com

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Hemşerimiz Gürsel Tekin, Ülkemizde özellikle son bir yılda, başta İstanbul olmak üzere sanayi merkezi özelliği taşıyan illerimizde çıkan fabrika yangınlarının dikkat çekici boyutlara eriştiğini açıkladı.

Her biri milli servet olan fabrikaların yanarak yok olmasını kabullenmenin mümkün olmadığını söyleyen Tekin, son dönemde artan fabrika yangınlarının hangi sebeplerden kaynaklandığını doğru olarak tespit etmek amacıyla TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

CHP’li Tekin, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın cevaplandırması için verdiği önergede, “fabrika yangınları neden önlenemiyor? Eksiklikler nedir? Ne yapılmalıdır? Ve son bir yılda gerçekleşen yangınlar sonucunda kapanan fabrikaların ekonomiye etkisi, başta işsizlik olmak üzere ne gibi sonuçları olacaktır? Tüm bu soruların yanıtı almak için Meclis Başkanlığı’na vermiş olduğum soru önergemi gündeminize alarak değerlendirmeniz rica ederim.” Dedi.

Verdiği soru önergesinde aşağıdaki sorularının Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyen Hemşerimiz CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin: “Ülkemizde özellikle son bir yılda, başta İstanbul olmak üzere sanayi merkezi özelliği taşıyan illerimizde çıkan fabrika yangınları dikkat çekici boyutlara erişmiştir.

İstanbul İtfaiyesi'nin istatistiklerine göre 2018 yılının Ocak ve Haziran ayları arasında 78 fabrika yangını yaşandı. Son 5 yılın verilerine göre bu sayı, 2017'den sonra görülmüş en yüksek sayı oldu. Bu yangınların bazılarında facianın eşiğinden dönüldü, çok sayıda işçi yanarak ya da dumandan etkilenerek yaralandı. Gerçekleşen yangınlar neticesinde birçok fabrika da kullanılamaz hale geldi.

Her biri milli bir servet olan fabrikalarımızın yanarak yok olmasını kabullenmemiz mümkün değildir. Son dönemde artan fabrika yangınlarının hangi sebeplerden kaynaklandığı doğru olarak tespit etmeniz gerekmektedir. Resmi İstatistiklere göre; haziran ayında kurulan şirket sayısında bir önceki aya göre yüzde 33 oranında azalma meydana geldi. Kapanan şirket sayısında bir önceki aya göre yüzde 16.47, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 22.06 gerçekleşti. Kurulan şirket sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.36 azaldı.”dedi.

Gürse Tekin ayrıca aşağıdaki sorularının da Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından cevaplandırılmasını istedi

2017 yılından günümüze kadar geçen sürede, toplamda kaç fabrikada yangın ve patlama gerçekleşmiş, bu yangınlarında kaç yurttaşımız yaralanmış ve hayatını kaybetmiş?

İşçi sağlığı ve güvenliği açısından ciddi tehdit oluşturan fabrika yangınları neden önlenemiyor? Eksiklikler nedir? Ne yapılmalıdır?

Son zamanlarda gerçekleşen fabrika yangınlarının kaçında; Yangından Korunma Yönetmeliği’ne uygun davranılmadığı tespit edilmiştir?

Yaşanan yangınlar sonucunda; sigorta şirketleriyle ne tür itilaflar yaşanmaktadır? 2017 yılından günümüze kadar geçen sürede, sigorta şirketleri tarafından karşılan zararın toplam tutarı nedir?

Kentsel dönüşüm sürecinde, sanayi sektörünün plansızca kent çeperlerine doğru sürüklenmesi sonucunda, sanayiinin yarattığı risklerden kaynaklı olarak gerçekleşen yangın sayısında, ne yönde bir artış gözlenmektedir?

Olası fabrika yangınlarına karşı il ve bölge bazında, tehlikeli kimyasal maddeler içeren fabrikaların envanteri çıkarılmış mıdır? Bu yangınlara yönelik ne gibi acil durum planlarınız bulunmaktadır?

Son bir yılda gerçekleşen yangınlar sonucunda kapanan fabrikaların ekonomiye etkisi, başta işsizlik olmak üzere ne gibi sonuçları olacaktır?

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.