• BIST 4.940,47
  • Altın 1208.547
  • Dolar 19.0211
  • Euro 20.3963
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C

Haydar Aliyev, 96. doğum gününde Kars’ta da anıldı

Haydar Aliyev, 96. doğum gününde Kars’ta da anıldı
Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Umummilli Lideri Haydar Aliyev,  96. doğum gününde Azerbaycan’da, Türkiye’nin bazı illerinde olduğu gibi Kars’ta da anıldı.

Haydar Aliyev, 96. doğum gününde Kars’ta da anıldı

Tacettin DURMUŞ / www.kars’tanhavadis.com

Azerbaycan Cumhuriyeti`nin Umummilli Lideri Haydar Aliyev,  96. doğum gününde Azerbaycan’da, Türkiye’nin bazı illerinde olduğu gibi Kars’ta da anıldı.

Aliyev için Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu tarafından doğum günü kutlama programı düzenlendi. Kutlama programı kapsamında Haydar Aliyev`in Kars’taki heykeline Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, konsolosluk görevlileri, Kafkas Üniversitesinde görevli akademisyenler ile Azerbaycanlı öğrenciler ve davetliler tarafından karanfiller bırakıldı.

Ardından da başkonsolosluk binasında doğum günü programına devam edildi. Azerbaycan Kars Başkonsoloslu Nuru Guluyev’in ev sahipliğinde düzenlenen programda saygı duruşunda bulunulmasının ardından Türkiye ve Azerbaycan Milli Marşları ardı ardına okundu.

GULUYEV: “HAYDAR ALİYEV, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULDUĞU YILDA DOĞDU”

Konsoloslukça hazırlanan tanıtım filminin izlenmesinin ardından Azerbaycan Kars Başkonsoloslu Nuru Guluyev, yaptığı konuşmada, Merhum Lider Haydar Aliyev’i anlattı.

Haydar Aliyev’in Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yılı olan 1923 yılında doğduğunu hatırlatan Guliyev, O’nun anlatmaya günlerin yetmeyeceğini söyledi.

Haydar Aliyev’in hayatının her anında Azerbaycan halkı için, devleti için yaşadığını da belirten Guluyev: “Haydar Aliyev, Azerbaycan’ın bugünkü tarihini ve geleceğini yazan bir şahsiyetti. Ne tesadüf ki Haydar Aliyev, 10 Mart 1923 yılında doğdu. Bu tarih Türk tarihinin de en önemli yıllarından biri yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıldır. O yıl yeni bir lider Aliyev de dünyaya gelmiş ve Türk dünyasının bir parçacı olan Azerbaycan’ı bugünkü günlere getirmeye kadir bir insan o oldu. Haydar Aliyev’in hayatı çok keşmekeşli ve zor geçti ve bu güçlükleri başı dik ve yüzü ak şekilde aştı. Azerbaycan halkını en üst seviyelere getirmeyi başardı.

Sovyetler Birliği döneminde her alanda en son sıralarda bulunan Azerbaycan, 1969 yılında Aliyev’in ilk defa Azarbaycan’ın başına gelmesinden hemen sonra ülkemiz ciddi manada büyümeye ve gelişmeye başladı. Daha sonra da Azerbaycan bağımsızlığını kazandı. Haydar Aliyev ikinci defa Azerbaycan’ın rehberliğine getirildiğinde birçok meseleler ortaya çıktı. Daha sonra da müstakillik ordu kurmaya başlayan Aliyev, subaylarımızı yetiştirmeye başladı. Eğer ordumuz olmasaydı bağımsızlığımız da olmazdı. Aliyev daha sonra da başta eğitim ve iktisat olmak üzer tüm alanlarda büyük adımlar attı. O devirde Rusya ve Ukrayna’ya öğrenci göndererek değerli, eğitimli gençler yetiştirdi ve ülkemize hizmet ettirdi.

1993 yılında Aliyev tekrar başa geldikten sonra ilk adımlarından biri de Ermenistan ile olan sıcak savaşı durdurup görüşmeler başlatması oldu. Bu fırsatı değerlendirerek Azerbaycan’ın iktisatını ve ordusunu diğer sahalarını da yücelterek ciddi bir ordu kurdu. Azerbaycan’ın dahili hususlarını da inkişaf ettirerek petrolümüzün dünya pazarlarına çıkmasını sağladı ve Azerbaycan’a sıcak para gelmesini başardı. Bu para ülkemizin bütün sahalarda ciddi bir şekilde gelişmesini sağladı. Bugün Azerbaycan dünyada de sevilen ve sayılan Ülkerlerden biri haline gelmiştir.

Bugün Azerbaycan’ın Karabağ problemi vardır. Ve Azerbaycan ordusunun Karabağ problemini halletmeye kadirdir. Ama dünya güçleri bizleri bir yerde frenliyorlar ve tazik ediyorlar. Çünkü her kesin ve devletin kendi çıkarları vardır. Ama burada en önemli nokta bu savaşın başından sonuna kadar yanımızda olan bir kardeş Türkiye vardır. Bugün Türkiye ve Azerbaycan milli marşların yaya yana okunması, iki bayrağın yan yana dalgalanması bizim gücümüzü ve bizim gücümüzden doğan başı dik ve anlı açık olmamızın teminatıdır. Biz bir yerde olduğumuz müddetçe kimse bizi yenemez. İnşallah diğer Türk devletlerimiz de birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize, gücümüze güç katarak dünyaya evvelki tarihte olduğu gibi dünyada söz sahibi oluruz. “dedi.

VALİ ÖKSÜZ: “ALİYEV UNUTULMAZ BİR LİDER VE ÖNEMLİ BİR DEVLET ADAMIYDI”

Başkonsolos Guluyev’in ardından Kars Valisi Türker Öksüz de yaptığı konuşmada, Merhum Haydar Aliyev’in unutulmaz bir lider ve önemli bir devlet adamı olduğunu söyledi. Aliyev’in bugünkü modern Azerbaycan’ın oluşmasında ve Türk dilini, zengin kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak için büyük mücadele verdiğini de söyleyen Vali Öksüz: “Onun isabetli ve cesur kararları sayesinde Azerbaycan, sil baştan bir devlet haline ve bugünkü konuma gelebilmiştir.

Bugün; Azerbaycan ve Türkiye arasında eşine rastlanamayacak nitelikte olan bir kardeşlik bağı oluşmuşsa, bunu merhum Aliyev’e borçluyuz ve bu kardeşlik bağı, “İki Devlet, Bir Millet” şiarıyla ölümsüzleşmiş durumdadır.

Azerbaycan’ın uluslararası sistemle bütünleşmesi, bölgesel güvenliğinin sağlanması, sosyo-ekonomik, bilimsel ve kültürel atılımlarının gerçekleşmesi doğrultusunda dost ve kardeşi olan Türkiye ile çok yönlü iş birliğinin geliştirilmesine büyük önem verilmiştir.  Merhum Haydar Aliyev’in hayattayken aldığı önemli kararlar, bugün Türkiye ile Azerbaycan’ı dünya siyasetinde çok stratejik bir noktaya getirmiştir.

Merhum Haydar Aliyev’in deyimiyle “Bir millet, iki devlet” olan Türkiye ve Azerbaycan olarak sosyal, kültürel, bilimsel, ekonomik ve savunma alanlarında stratejik ilişkilere sahibiz ve bu ilişkilerimiz her geçen gün de gelişmektedir. Asrımızın projeleri olarak nitelendirilen; TANAP Projesi, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi bile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geldiği noktayı göstermesi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Türkiye ve Azerbaycan tarih boyunca, her zaman iki dost ve kardeş ülke olmuştur ve öyle de kalacaktır. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluğun, kardeşliğin ve her konudaki stratejik ortaklığın ilelebet süreceğine inanıyorum.” Dedi.

Konuşmalarına ardından sırasıyla Haydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerinden Nesrin Şahin, Haydar Aliyev’i anlatan bir konuşma yaptı. Ardından da okulun öğrencileri Emre Yıldırım ve Muhammed Özdaş ‘Azerbaycan ve Türkiye’ konulu şiirler okudu. Okulun öğretmenlerinden Aysun Bilgiç Kurt ta yaptığı konuşmada Haydar Aliyev ve Türkiye ilişkilerini anlattı.  Azerbaycan Kars Başkonsolos Yardımcısı Tural Hasanov, Azerbaycan Diplomasisinin 100 Yılı nedeniyle hazırladığı konuşmasını gerçekleştirdi. Doğum günü programı Haydar Aliyev’in 96. doğum yıldönümü ve Azerbaycan Diplomasisinin 100. yılı anısına Konsolosluk bahçesine Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev, Kars Valisi Türker Öksüz ve protokol mensupları tarafından fidan dikilmesi ile son buldu.

Kutlama programına Kars Valisi Türker Öksüz, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev, 14. Mkz. Piy.Tug. Kom. Tuğ. Gen. Özgür Nuhut, Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Osman Kılıç, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, daire müdürleri, oda başkanları, Kafkas Üniversitesinde görevli Azerbaycanlı akademisyenler ile Azerbaycanlı öğrenciler ve davetliler katıldı.

haydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(5).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(6).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(15).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(14).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(16).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(10).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(13).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(8).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(3).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(4).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(7).jpghaydar-aliyev,-96.-dogum-gununde-kars’ta-da-anildi-(9).jpg

Bu haber toplam 2114 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.