• BIST 4.811,45
  • Altın 1208.686
  • Dolar 19.1056
  • Euro 20.7292
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 12 °C

HOCALI ŞEHİTLERİ 27. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

HOCALI ŞEHİTLERİ 27. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Hocalı Katliamının 27. yıl dönümü münasebetiyle Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği tarafından anma programı düzenlendi.

HOCALI ŞEHİTLERİ 27. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Tacettin DURMUŞ 

Hocalı Katliamının 27. yıl dönümü münasebetiyle Iğdır Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği tarafından anma programı düzenlendi.

Saygı duruşu ve Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti milli marşlarının okunması ile başlayan program; kısa film gösterimi, konuşmaların yapılması ve konferans ile devam ederek plaket takdiminin ardından sona erdi.

VALİ ÜNLÜ, SOYKIRIMI KINADI

Anma programında konuşan Iğdır Valisi Enver Ünlü, milletimizin Hocalı'daki insanlık dışı katliamın acısını her zaman yüreğinde taze olarak hissettiğini söyledi.

Konuşmasında 1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde tüm insanların doğuştan yaşama hakkına sahip olduğu güvence altına alınmış olduğunu hatırlatan Vali Ünlü: “1948 yılının üzerinden çok geçmedi ancak bu katliamlar yaşandı. Tıpkı Saraybosna’da olduğu gibi, tıpkı Kıbrıs’ta olduğu gibi ve tıpkı Kurtuluş Savaşı öncesinde Iğdır-Erzurum-Kars’ta yani bu coğrafyada olduğu gibi… Ama Türk Milleti olarak bizlerin, binlerce yıllık tarihimiz boyunca başımızı yere eğecek, yüzümüzü kızartacak hiçbir utanç sayfamız yoktur. Bizim, Türk-İslam aleminin yaşadığı bu acıları hafızalarımızda diri tutmamız gerekiyor. Bu yaşanılan acılar bizi, birbirimize daha çok kenetliyor ve bu acılara bütün dünyanın dikkatini çekmemizi sağlıyor. Hocalı katliamı, tarihte görüşmemiş zulüm, baskı ve işkencenin yaşandığı, yüzlerce soydaşımızın, çocukların ve annelerin katledildiği, insanlık tarihinin en utanç verici katliamlarından birisidir. Azerbaycanlı kardeşlerimize yapılanları bıkmadan, usanmadan tüm dünya kamuoyuna ısrarla anlatmalıyız. Eminiz ki Türkiye-Azerbaycan devletleri kopmaz bağlarıyla daha da güçlenerek bölgesinde istikrar abideleri olacaktır. Bu acıları hep taze tutmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla her iki kardeş ülkenin yüzüncü yılları münasebetiyle şehrimize Sn. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla kazandırılacak olan Millet Bahçesinin isminin de Azerbaycan-Türkiye Yüzüncü Yıl Kardeşlik Parkı olacağının müjdesini vererek bu güzel haberi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben bir kez daha Hocalı Katliamında hayatını kaybeden aziz şehitlerimiz başta olmak üzere Azerbaycan ve Türkiye Cumhuriyetlerinin bekası için şehadete ulaşanları ve ebediyete intikal eden devlet büyüklerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yad ediyorum.’’ dedi.

PROF. DR. KEREM KARABULUT ,”ERMENİSTAN'LA EKONOMİK İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİ TÜRKİYE'DEN ÇOK ERMENİSTAN İÇİN ÖNEM ARZETMEKTEDİR”

Vali Ünlü’nün ardından söz alan Prof. Dr. Kerem Karabulut ,”Ermenistan'la ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi Türkiye'den çok Ermenistan için önem arzetmektedir. Çünkü Türkiye Ermenistan için adeta bir dünyaya açılma yolu konumundadır. Oysa Türkiye için Ermenistan pazarı dikkate alınmayacak kadar küçük bir pazardır. Yaşanan gelişmeler göstermektedir ki, gelecek uzun yıllarda bu iki ülkenin sosyo-ekonomik ilişkilerinin gelişmesi olanaklı gözükmemektedir. Çünkü, Ermenistan hem Azerbaycan'ın topraklarının %20'sinin işgal altında tutmaktadır hem de Türkiye'den toprak talebi, soykırım iddiası ve tazminat gibi talepleri bulunmaktadır. Bu gelişmeler doğrultusunda Türkiye dış baskılara boyun eğerek kapıları açarsa; 1- Azerbaycan Türkiye ile olan ilişkilerini hemen kesecektir. 2- Azerbaycan-Rusya işbirliği dönemi başlayacaktır ki, bu ne ABD'nin ne Türkiye'nin ne de AB'nin istediği bir şey olur. 3- Bu gelişmelerden dolayı, Ermenistan sınır kapılarının açılmasıyla Türkiye'nin elde edeceği kazanımlar, kaybedeceklerinden çok az olacaktır. 4- Sorunlar halledilmeden kapıların açılması, Ermenistan'ın yanlış politikalarında ısrar etmesi için cesaretlenmesine sebep olacaktır. Çünkü, Türkiye'nin şimdiye kadar uygulanan politikalara boğun eğdiği bundan sonra da kapıları kapatmayı göze alamayacağı gibi bir kanı oluşturacaktır.”diye konuştu.

BAŞKONSOLOS GULİYEV: “ERMENİLERİN TARİHİ SOYKIRIM LEKESİ İLE DOLUDUR”

Ermenilerin tarihi soykırım lekesi ile dolu olduğunu belirten Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev de törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Ermenistan devlet başkanı gençleri kışkırtarak 'Biz Karabağ'ı aldık. Sizin hedefiniz Ağrı dağı olmalıdır' diyor.. 27 yıl önce Ermenilerin akıttığı kan kurumadan bugün bazı devletler Türkiye’yi sözde soykırım yalanları ile suçlamaya çalışıyorlar. Birlik içinde olmalıyız. Ermeniler Türk milletinin düşmandır. Hocalıda yapılan katliamı bile bile Avrupa görmezden geliyor. Sözde soykırım iddialarına destek veriyor. 1992 yılında 27 yıl önce dökülen kan hala kurumadı. Hırsız ev sahibini bastırır gibi Ermeniler ve Avrupa bağırıyor. Hırsız suçunu bastırmaya çalışıyor. İki devletimizin büyükleri birbirini sevmekte, birbirine sahip çıkmaktadır. Hocalıyı unutmamamız için birlik beraberlik içinde olmalıyız. Hocalı faciasını Ermenilerin yaptığı katlamaları her alanda anlatmalıyız."

PROF. DR. AYGÜN ATTAR, :MASUM İNSANLAR ERMENİLERCE ACIMASIZCA KATLEDİLMİŞTİR”

Prof. Dr. Aygün Attar, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde doğup büyüdüğünü hatırlatarak, "26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesi'ndeki Hocalı kasabasında, masum insanlar Ermenilerce acımasızca katledilmiştir. Karabağlı bir ailenin evladı olarak tarif edilmez acılar içerisindeyim. 'Sivil bir katliam' olarak nitelendirilen ve dünyanın gözleri önünde gerçekleştirilen bu soykırımın yıl dönümünde, şehitlerimizi rahmetle ve gazilerimizi şükranla anıyoruz. 27 yıl önce, bugünü yarına bağlayan günde katliam yapıldı. Soykırım yapıldı. Bunun adı bilimsel kimliğiyle söylüyorum Hocalı soykırımıdır. Soykırım, tüm tanımlamasına uygundur. Etnik ve dini sebepleri nedeniyle Azerbaycan Türkleri katledilmiştir." Dedi.

ACAR: “AZERBAYCAN DENİNCE AKLIMIZA HEP BAKÜ KATLİAMI, KARABAĞ İŞGALİ VE HOCALI’DA YAPILAN SOYKIRIMLAR GELİR.”

Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar ise, “Azerbaycan denince aklımıza hep Bakü katliamı, Karabağ işgali ve Hocalı’da yapılan soykırımlar gelir. Bunlar bölgede stratejik olmanın bedelidir. Avrupa ve Asya ülkeleri arasında ekonomik ve politik ilişkilerin gerçekleşmesinde Azerbaycan’ın elverişli coğrafi konumu tarihten beri bilinmektedir. Azerbaycan, Batı ile Doğu arasında altın köprü rolünü oynamaktadır. Ermeniler tarafından 26 Şubat 1992 tarih sayfalarına kara yazı ile yazılmış olan Hocalı katliamının 27. Yılıdır. Hocalı katliamı, insanlığın bugün ve gelecekte dersler çıkartması ve bugüne kadar gösterdiği tepki konusunda bir vicdan muhasebesi yapması gereken önemli bir olaydır. Hayatta kalanlar bu olayın tahribatından ruhlarını ve hafızaları bir daha asla kurtaramamışlardır. Bu katliamın kurbanlarının çektikleri acıların tüm dünya halkları tarafından anlaşılması gerekmektedir. Kanayan bir yürek, feryat eden bir millet, bir tarihse, bahis konusu olan şehitlerin mübarek emanetiyse, bu çığlıklar duyularak bu ıstıraplar sonlandırılmalıdır. Azerbaycan Türklerine karşı yapılan bu katliamın acılarını, kardeş Türk milleti olarak yüreğimizde hissediyor ve her zaman bu katliamı kınıyoruz. 26 Şubat 1992 tarihli o soğuk gecede katledilen masum çocuk ve anneleri asla unutmayacağız. O gece, Azerbaycan Türkleri tarihinde, şimdiye kadar yaşanan en trajik ve en kanlı gecelerden biri olarak kalacaktır.
” şeklinde konuştu.

Iğdır Kültür Merkezinde düzenlenen programa Vali Enver Ünlü, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, 26. Dönem Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Adil Aşırım, Cumhur Belediye ittifak adayı İsa Yaşar Tezel, Prof. Dr. Kerem Karabulut, Prof. Dr. Aygün Attar, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar,Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen,Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Genel başkan Yardımcısı Serdar Ünsal,siyasi parti temsilcileri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.