• BIST 4.956,87
  • Altın 1208.547
  • Dolar 19.0211
  • Euro 20.3963
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C

Kars’ın tarım ve hayvancılık potansiyeli tüm yönleriyle masaya yatırıldı

Kars’ın tarım ve hayvancılık potansiyeli tüm yönleriyle masaya yatırıldı
Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan ilin tarım potansiyeli, sorunları ve çözüm önerileri, Vali Türker Öksüz başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.

Kars’ın tarım ve hayvancılık potansiyeli tüm yönleriyle masaya yatırıldı

Tacettin DURMUŞ 

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan ilin tarım potansiyeli, sorunları ve çözüm önerileri, Vali Türker Öksüz başkanlığında düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.

Gazi Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, Kafkas Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Sami Özcan, Tarım ve Orman İl Müdürü. Dr. Hüseyin Düzgün, SERKA Genel Sekreteri Oktay Güven, TKDK İl Koordinatörü Berkay Çelik, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu, Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, Kars Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Gürbüz Sadıkoğlu, ilgili birim amirleri ve diğer oda temsilcileri katıldı.

Toplantıda Şube Müdürü Adem Arancı Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan “Tarım potansiyeli, sorunları ve çözüm önerileri” ve Gıda ve Yem Şube Müdürü Vargın Boy da “İlimiz yerel ürünlerinin markalaşma sürecinde örnek işletme ziyaretleri” konulu sunumlar yaptı.

Toplantıda açılış konuşması yapan Vali Türker Öksüz, Kars’ta meraya dayalı tarım ve hayvancılık yapıldığına dikkat çekerek, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) 27 bin 989 çiftçinin kayıtlı olduğunu söyledi.

Kars’ın il genelinde 404 bin 757 hektar çayır ve mera varlığına, 375 bin 225 hektar da tarımsal arazi varlığına ve mevcut tarımsal arazilerin 142 bin 856 hektarının ise sulanabilir nitelikte olduğunu bildirdi.

Bu alanın ancak 27 bin 579 hektarının fiili olarak sulanmakta iken hükümetin çabaları ve faaliyete geçecek olan Kars Barajının sulama sahasının açılması ile bu alanın 2 katına çıkacağını da belirten Kars Valisi Türker Öksüz: “İlimizde 1 adet gölet ve 2 adet sulama amaçlı baraj bulunmaktadır. Mevcut Tarım arazimizin Arpaçay, Selim ve Susuz İlçelerini kapsayan 19.637 hektar ve Kars Çayı Havzasında 47 bin 578 hektar olmak üzere toplam 67 bin 215 hektar alanda DSİ 24. Bölge Müdürlüğünce toplulaştırma çalışmaları yapılmaktadır. 2-3 yıldır devam eden arazi toplulaştırması tamamlandığında araziler daha verimli olarak kullanılabilecektir.” dedi.

ÇİFTÇİ DESTEKLERİ DEVAM EDİYOR

Kars’ta hükümetin son yıllarda başta mazot ve gübre olmak üzere, yem bitkisi ekilişi, organik ekiliş desteği, prim desteklemesi olmak üzere çok çeşitli kalemlerde çiftçilere desteklemelerin artarak devam ettiğini ifade eden Vali Öksüz, “Milli tarım projesi kapsamında havza bazlı destekleme modeline geçilmiştir. Artık herkes ilçesinde en verimli en karlı ürünü ekeceğini bilerek ekecek ve daha karlı bir üretim gerçekleştirecektir. Yem bitkisi desteğini geçen yıl çeşitlendirdik. Yeşil ota destek çıkarttırdık. Çiftçimiz dekar başına ektiği yem bitkisi desteğini dekar başına artarak alacak.” diye konuştu.

Kars’ın Türkiye’de yem bitkisi desteklemesi açısından en üst sırada bulunan bir il olduğunu, Fiğ yeşil otta Türkiye sıralamasında 2’nci, Korunga bitkisinde 7’nci sırada yer aldığını dile getiren Vali Öksüz, “Bunun yanı sıra İlimizde Buğday, arpa, yulaf, silajlık mısır, patates ile endüstri bitkilerinden şekerpancarı yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Meyve ve sebze yetiştiriciliğinde ise İlimizin güney ilçelerinde mikroklima olarak tabir edilen Kağızman ve Digor ilçelerimizde elma, kayısı ve ceviz yetiştiriciliği yapılmakta olup, bunlardan ceviz ve kayısı ticari çapta üretimi yapılan meyvelerimizden olup, kayısı üretimi ilimizde 6 bin ton civarındadır. İlimiz 467 bin adet büyükbaş hayvana, 481 bin adet küçükbaş hayvana, 600 bin adet de kanatlı hayvan varlığına sahip olup, İlimiz için ekonomik önem arz eden kanatlı hayvan olan kaz varlığımız ise bu rakamın 265 binini temsil etmektedir. Mevcut büyükbaş hayvan varlığımız 100 bin kültür ırkı hayvandan, 335 binini melez, 32 binini ise yerli hayvandan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra ilimiz küçükbaş hayvan varlığını oluşturan 481 bin küçükbaş hayvanın 35 binini keçi varlığı oluşturmaktadır.” şeklinde konuştu.

Kars Valisi Türker Öksüz yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “İlimizin başlıca stratejik ürünleri süt, bal, et ve kaşar peyniridir. İlimizde mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımızdan yılda 36 bin 500 ton et üretimi, 580 bin ton süt üretimi yapılmaktadır. Kaşar peyniri üretimi ilimizde oldukça yaygın olan bir üretim şekli olup yıllık üretim miktarımız 12 bin tondur. Süt üretim mikarımız olan 580 bin ton miktarı ile Türkiye sıralamasında 5’nci sırada yer almaktadır. Fakat bu süt soğuk zincire sokulup direk üretimde ve toplu pazarlamada kullanılamamaktadır. Bunun yanı sıra İlimizde arıcılık önemli bir yer tutmakta olup, 80 bin kovan varlığı ile bin 277 ton üretim gerçekleşmektedir. İlimiz toplam 467 bin adet büyükbaş hayvan, 481 bin adet küçükbaş hayvan varlığına sahiptir. İlimiz geçen yıllara kadar Anaç Sığır Desteğinde Ülke sıralamasında alt sıralarda yer alırken yapılan çalışmalar sonunda buzağı destekleme modeline geçilmiş böylece Türkiye’de en fazla Buzağı Desteği alan il olarak 3’ncü sıraya yükselmiştir.”

“Hayvancılığı daha kazançlı hale getirmek amacıyla bakım için önemli olan ahırlarımızı modernize etmek için ahır desteği çıkarttık.” ifadesini kullanan Vali Öksüz, “50 başa kadar ahır yapan yetiştiricilerimize 150 bin 000 TL destek veriyoruz. Çobanlığı özendirmek için çobanlık eğitimi almış olan küçükbaş yetiştiricilerimize 5 bin TL destek ödüyoruz. Boş ahırlarımızı doldurmak hayvan sayımızı arttırarak üretimimizi arttırmak için düve üretimine yüzde 30 hibe çıkarttık. Köylümüzün daha çok kazanması ve doğduğu yerde doyması için köyünde kalması için genç çiftçi projesi kapsamında 2016 yılında 218, 2017 yılında da 238, 2018 yılında da 246 kişiye 21 Milyon TL destek sağlanarak koyun, sığır, arı ve kaz hibe olarak verilmesi sağlanmıştır. Türkiye’de sadece 31 ile verilen düve yetiştirme merkezi ilimize de kazandırılmıştır. Artık Türkiye’nin en çok hayvan satan, pazarlayan bir ili olan Kars İlimiz aynı zamanda da düve üretim merkezi haline gelecektir. 15-20 yıl önce şehirlerarası kara yolunu yapamazken ilimizde bırakın kara yolunu, köy yollarını yayla yolları yapılır hale gelmiştir. Geçtiğimiz iki yıl içerisinde yaklaşık 5 Milyon TL Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kaynağı kullanılarak yayla yollarımız, hayvan içme sularımız yapılmıştır. Çoğu köyümüze kurun, sıvat verilerek hayvan içme suyuna kaynak sağlanmıştır. 80 vilayette artık Kars’ın hayvanı kaliteli hayvandır şeklinde konuşuluyor. Bundaki en büyük etken ilimizdeki mevcut hayvanların genetik yapısını düzeltmek amacı ile yaklaşık 20 Milyon TL kaynak sağlanarak 2000 adet boğa dağıtımının ilimizde yapılmasıdır. Bu kapsamda bu güne kadar ilimizde toplam 1.797 adet damızlık boğa dağıtılarak üreticilere 14.376.000 TL Hibe edilmiştir. İlimizde gıda ile uğraşan toplam bin 918 adet işletme bulunmaktadır. İlimizde 1 adet Sulama Kooperatifi, 55 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 1 adet Su Ürünleri Kooperatifi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Süt üreticileri birliği, Organik Tahıl Üreticileri birliği, Kağızman Bal üreticileri Birliği, Sarıkamış Süt Üreticileri Birliği ve Selim tarla Bitkileri Üreticileri birlikleri bulunmaktadır. Ayrıca İlimizde 4631 Sayılı Kanuna göre Kurulmuş olan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Arı Yetiştiricileri Birliği mevcuttur.” dedi.

Vali Öksüz’ün konuşmasının ardından program soru-cevap şeklinde devam etti.

karsin-tarim-ve-hayvancilik-potansiyeli-tum-yonleriyle-masaya-yatirildi-(4).jpgkarsin-tarim-ve-hayvancilik-potansiyeli-tum-yonleriyle-masaya-yatirildi-(3).jpgkarsin-tarim-ve-hayvancilik-potansiyeli-tum-yonleriyle-masaya-yatirildi-(2).jpgkarsin-tarim-ve-hayvancilik-potansiyeli-tum-yonleriyle-masaya-yatirildi-(1).jpg

Bu haber toplam 1559 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.