• BIST 3.179,99
  • Altın 988.035
  • Dolar 18.4995
  • Euro 18.1294
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C

Kars’ta 1. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali Düzenleniyor

Kars’ta 1. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali Düzenleniyor
Kars’ta Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün himayelerinde Kars Belediyesi tarafından organize edilen Kars 1. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali düzenleniyor.

Tacettin DURMUŞ

 

Bursa Büyük Şehir Belediyesi Bando Takımının şehrin sokaklarında kortej yürüyüşü ile başlayan festivalde, Kars’tan 10, Türkiye’nin farklı yerlerinden 20 el sanatları ustası somut olmayan kültürel mirasımızın önemli örneklerini icra edecek.

Düzenlenen Festival Programının açılışına; Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, 65. Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hayrettin Çetin ve protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Masal Park’ta düzenlenen Kars 1. Altın Eller Geleneksel El Sanatları festivali, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, 65. Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün konuşmalarıyla başladı.

Festivalin açılışı öncesi düzenlenen törende Kafkas ve yöresel halk oyunları ekipleri gösterilerini sundu. Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, yöresel halk oyunları ekipleri ile birlikte halay çekti.  Yöresel aşıklardan Arif Tellioğlu, Mahmut Karataş, Ilgar Çiftçioğlu ve Ayhan Şimşekoğlu sazları, sözleri ve atışmaları ile vatandaşları coşturdu. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol mensupları ve vatandaşlar Kars, Trabzon, Urfa, Gümüşhane, Erzurum, Giresun, Diyarbakır, Siirt, Rize ve Zonguldak illerinin stantlarını tek tek gezdi.

Festivalde kapsamında çeşitli medeniyetlerin ve kültürlerin beşiği olan Anadolu’da yaşatılmakta olan obsidyen taş oymacılığı, hat, ebru, tezhip, minyatür, folklorik bebek, halı, kilim, şapka, gümüş telkâri, tespih, keçe, baston, çömlek, sepet, deri, ahşap kakma-oyma, bakır, sedef işlemeciliği gibi birçok el sanatı stantlarda Kars halkının beğenisine sunuldu.

HAYRETTİN ÇETİN, “BİR MİLLETİN VAR OLUŞUNU DEĞERLİ KILAN TEMEL UNSUR KÜLTÜRDÜR”

Festivalde açılış konuşması yapan Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hayrettin Çetin, bir milletin var oluşunu değerli kılan temel unsurun kültür olduğunu söyledi.

Kültürün bir kimlik olduğunu da söyleyen Müdür Çetin, “Şehrimizin kültürel ve sanatsal değerlerini ön plana çıkarmak ve geleneksel el sanatlarını yaşatarak ilimizin tanıtımına katkı sunmak amacıyla ilki düzenlenecek olan festival programı kapsamında ilimizden 10, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen 20 el sanatları ustası somut olmayan kültürel mirasımızın önemli örneklerini icra edecek.  Yine festival programı kapsamında bando gösterileri, halk oyunları gösterileri, mehter gösterisi, yöresel müzik dinletileri, halk müziği konserleri ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bir milletin var oluşunu değerli kılan temel unsur kültürdür. Kültür kimliktir. Birincisini yapacağımız festival ile zengin kimliğimizin ana unsuru olan geleneksel el sanatlarımızı, tarihin içinden süzülüp gelen birikimimizi, dünyaya sunduğumuz değerler birikimini sizlerin ve ülkemizin gündemine taşımak istiyoruz.

Kars Belediyesinin gerçekleştirdiği bu festival ile ustalarımız hem hünerlerini hem de el ürünlerini sergileyeceklerdir. Yapacağımız bu etkinlik sayesinde hemşerilerimiz veya ilimize ziyarete gelen yerli yabancı misafirlerimizin de kültürümüz, medeniyetimiz hakkında bilgi edinmelerini sağlayacağız. Burada geçmişten geleceğe bir yolculuk olacak. Burada asırlardır süregelen bir birikim göreceğiz. ”dedi. 

VALİ ÖKSÜZ “EL SANATLARIMIZ, GEÇMİŞİN KÜLTÜREL DEĞERLERİNİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAKTADIR”

Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz de yaptığı konuşmada; el sanatlarımızın geçmişin kültürel değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılmasında yazılı kaynaklar kadar önemli olduğunu söyledi. El sanatlarının aynı zamanda son derece etkili bir iletişim aracı olduğuna da dikkat çeken Vali Öksüz, “Gazi Karsımız, sahip olduğu tarihi, kültürel değerleri, coğrafyası, tarihi dokusu ve turizm potansiyeliyle inanılmaz bir ahenk ortaya çıkartan kadim bir şehirdir. Bizler de elbette ilimizin sahip olduğu potansiyeli her geçen gün daha da ileriye taşımak için çeşitli faaliyetler gerçekleştiriyoruz ve gerek yurt içinde gerekse Uluslararası alanlarda tanıtmaya çalışıyoruz.

Bu bağlamda; Kars Belediyesi olarak Aynalı Köşk Sanat Merkezi ve Bilgi Evi’ni vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Bağlama, keman, klasik gitar, çocuklar için resim, yetişkinler için yağlı boya eğitimleri, uygulamalı tiyatro, halı-seccade dokuma ve halı onarımı alanlarında kurslar düzenledik. Belediyemiz bünyesindeki biblo yapım atölyesinde ilimizin tarihi ve kültürel mekânlarına ait biblolar üretiyoruz.

Yine belediyemiz bünyesinde çalışma yürüten Aşıklarımız vasıtasıyla yöremizin olmazsa olmazı âşıklık geleneğini yaşatıyoruz. Düzenlediğimiz; hayat boyu öğrenme şenlikleri, çeşitli kutlama programları, tanıtım günleri, genç dostu şehirler kongre ve sergisi, Osmanlı arşivlerinde Kars sergisi gibi etkinliklerle halkımızın kültürel yaşantısına katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

El sanatlarımız, elbette geçmişin kültürel değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılmasında yazılı kaynaklar kadar önemli ve aynı zamanda son derece etkili bir iletişim aracıdır. Bu açıdan sahip olduğumuz el sanatlarımızın yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından bu tür etkinlikleri son derece önemli buluyoruz.

Bu tür etkinlikleri, şehrimizin tanıtımına, daha da bilinirliğine, kültürel değerlerimizin kuşaktan kuşağa aktarılmasına ve sanatçılarımıza değer verme yönünde yapılan önemli etkinlikler olarak görüyoruz.

Bu tür kültürel ve sanatsal etkinliklerle hem şehrimizi sınıf atlatmaya, layık olduğumuz üst seviyelere çıkarmaya hem de şehrimize kültürel ve ekonomik anlamda artı değerler katmaya çalışıyoruz. Bu etkinlikleri de bu açıdan önemsiyoruz ve her geçen gün daha da fazlasını yapma gayretindeyiz.

Kars Belediyesi olarak düzenlediğimiz “Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali” kapsamında çeşitli medeniyetlerin ve kültürlerin beşiği olan Anadolu’da yaşatılmakta olan ve burada en güzel örneklerini göreceğimiz; obsidyentaş oymacılığı, hat, ebru, tezhip, minyatür, folklorik bebek, halı, kilim, şapka, gümüş telkâri, tespih, keçe, baston, çömlek, sepet, deri,  ahşap kakma-oyma, bakır, sedef işlemeciliği gibi birçok el sanatını tanımış ve vatandaşlarımıza tanıtmış olacağız.

Kıymetli ustalarımız ve zanaatkârlarımız sadece el emeği, göz nuruyla eserler meydana getirmiyor, aynı zamanda bize kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, medeniyetimizi anlatıyorlar. Kısaca bizi biz yapan değerleri, bize öğretiyorlar.  Bu nedenle; hangi alanda olursa olsun kültürümüzü bizden sonraki kuşaklara aktarabilmemiz için sanatçı ve zanaatkârlara sahip çıkılması gerekiyor. Ustalık ve zanaatkârlık gerektiren konularda, kültürümüzün de bir parçası olan ancak son yıllarda maalesef azalmaya başlayan usta-çırak argümanına gereken önemi vermeli, yeni çıraklar ve zanaatkârlar yetiştirilmesi gerekiyor.  Çok değerli ustalarımızın ve zanaatkârlarımızın ortaya koydukları birbirinden güzel eserler ve kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarılmasına vesile oldukları için teşekkür ediyorum. İnşallah daha güzellerini, daha farklılarını yaparak hem kültürümüze hem de gönül dünyamıza katkıda bulunmaya devam edecekler.” Şeklinde ifadeler kullandı.

kars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(1).jpgkars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(2).jpgkars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(3).jpgkars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(4).jpgkars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(5).jpgkars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(6).jpgkars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(7).jpgkars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(8).jpgkars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(9).jpgkars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(10).jpgkars-1.-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-basladi-(11).jpgkarsta-1-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-duzenleniyor-39-kopya.jpgkarsta-1-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-duzenleniyor-7-kopya.jpgkarsta-1-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-duzenleniyor-57-kopya.jpgkarsta-1-altin-eller-geleneksel-el-sanatlari-festivali-duzenleniyor-76.jpg

Bu haber toplam 194 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.