• BIST 2.401,96
  • Altın 970.604
  • Dolar 16.6114
  • Euro 17.337
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C

Kars’ta 1 Mayıs coşkusu yaşandı

Kars’ta 1 Mayıs coşkusu yaşandı
1 Mayıs Emek ve Demokrasi Bayramı Dünya genelinde olduğu gibi Kars’ta da coşkuyla kutlandı.

Tacettin DURMUŞ 

 

Kars Tren Garı yanında bulunan miting alanını dolduran bazı siyasi parti, STK ve odaların oluşturduğu emek ve demokrasi platformu tarafından geçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarında barış ve kardeşlik mesajları verildi.

1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından atılan sloganlar ve konuşmalarda işçilerin, emekçilerin, gençlerin,  erkek egemen zihniyetine karşı eşitlik özgürlük mücadelesi veren kadınların, savaşa karşı barış talep edenlerin, ezilen ve sömürülen halkların adalet, eşitlik talep eden tüm toplumsal kesimlerin kısacası tüm dünya halklarının ve işçilerin birlik dayanışma ve mücadele günü kutlandı.

Barış, demokrasi, emek, özgürlük ve devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan programda, kutlama etkinliklerine katılan kitlerin mesajları okundu.

Kutlama etkinliklerinde Kars’ta (Kod 12) ile görevinden ihraç edilen Resul Kanbay’ın;  tüm Kod -19 mağdurları adına yaptığı konuşma dikkat çekti. Ardından da yöresel sanatçıların türküleri eşliğinde halaylar çekildi ve 1 Mayıs coşkusu doruğa ulaştı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı 1 Mayıs kutlamaları Kars’ta barış, kardeşlik ve huzur ortamında tamamlandı.

1 Mayıs Tertip komitesi adına tertip komitesi başkanı Eğitim Sen Kars Şube Başkanı Hakan Topçu yaptığı konuşmada, hayatı var edenlerin, üretenlerin, okutanların, yazanların, inşa edenlerin, memleketin gerçek sahiplerinin, işçilerin, kamu emekçilerinin, ezilenleri, emeklilerin, işsizlerin, yoksulların, kadınların, gençlerin ve 1 Mayıs alanlarına akın edenlerin bayramını kutladı.

Öncelikle 1977 Taksim ve 10 Ekim katliamında yaşamını yitiren Barış karanfillerimizin şahsında tüm barış, emek ve demokrasi şehitlerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Gerçek katillerin halen yakalanmadığı katliamları ve gerçekleştirenleri bir kez daha lanetliyorum.

Bu yıl da Taksim’i yasakladılar. Yıllarca süren yasağa rağmen nasıl ki Taksim’e daha önce çıktıysak ant olsun ki yine çıkacağız. Yasaklarla hafızamızı, bilincimizi silemeyecekler.  Ne 1 Mayıs katliamının gerçek katillerini ortaya çıkarma kararlılığımızdan vazgeçtik ne de mücadele tarihimize sahip çıkma sözümüzden zerre kadar taviz vermedik vermeyeceğiz.

Konuşmasında “Bahar güzel günleri müjdeliyor. Karanlık bulutlar dağılıyor. Abluka kırılıyor. Umut tohumları birer birer tomurcuk açıyor, Öfkemiz gibi umudumuz da büyüyor.” ifadelerini de kullanan Hakan Topçu ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizin adım adım içine itildiği ekonomik, siyasal, toplumsal bunalım gittikçe derinleşiyor. Sermayenin hanesine daha fazla sömürü ve kar yazan emperyalist-kapitalist sistem, emekçi sınıflar ve ezilen halklar için daha çok yoksulluğa, işsizliğe, açlığa, savaşa ve ölüme neden oluyor.

AKP’nin mezhepçi, milliyetçi, etnik politikaları halklarımızı, toplumu tehlikeli bir kutuplaşmaya, gerginliğe itiyor. Linç kültürüne zemin sunuyor. Kürt sorununda çözümsüzlüğü derinleştiren politikalar tüm hızıyla devam ediyor. Cezaevlerinde hak ihlalleri darbe dönemlerini aratmıyor. Gerici politikalar ve laiklik karşıtı eğitimin sonucu olarak kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet, istismar olayları artarak devam ediyor.

Mezhepçi, ayrımcı, kutuplaştırıcı politikalarını yaşamımızın her alanına sindirmek istiyorlar.

Rekor üstüne rekor kıran işsizlik, hayat pahalılığı soframızdaki ekmeği küçültüp, geleceğe güvenle bakmamızın önüne set çekiyor.

Haklarımız ve özgürlüklerimiz demokrasinin, adaletin, hukukun son kırıntılarının da rafa kaldırıldığı bu dönemde her geçen gün daha fazla sınırlanıyor.

Emek karşıtı, sermaye yanlısı neo liberal politikaların, vahşi kapitalizmin acımasız bir şekilde sürdürüldüğü bir ülkede hepimiz kaybediyoruz.

 ‘Reform’, diye diye temel haklarımızı tek tek ortadan kaldırdılar.

Ülkenin stratejik işletmelerini, fabrikalarını birkaç yıllık kârı karşılığında, arazileri ile birlikte satıp çalışanları işsiz bıraktılar. Şekerden, tütüne, enerjiden kağıda, etten samana ülkeyi dışarıya bağımlı hale getirdiler.

Güvencesiz-sözleşmeli-taşeron çalışmayı yaygınlaştırdılar, işçi cinayetlerinin önünü sonuna kadar açtılar. İşyerlerini mezarlığa çevirdiler.

Az personelle, çok iş yapma adı altında modern köleliği getirdiler.

İş yükümüzü artıran, iş barışını bozan performans sistemini-kuralsız-esnek çalışmayı tüm kamuya yaydılar.

Kariyer ve liyakati ortadan kaldırdılar. Siyasal kadrolaşmayı tüm kamu emekçilerini kapsar hale getirmek için hem işe almada hem görevde yükselmede mülakatın ağırlığını artırıp torpilin, kayırmanın kapısını sonuna kadar açtılar.

Her gün biraz daha eriyen maaşlarımızla açlık sınırında yaşamaya alıştırdılar.

Grevli gerçek toplu sözleşme hakkımızı, örgütlenme ve siyaset yapma hakkımızı yandaş sendikanın da desteğiyle engellemeye devam ettiler.

Darbe girişimini, Allah'ın bir lutfu olarak görenler OHAL’i iş güvencemizi tamamen ortadan  kaldırmanın fırsatı haline getirdiler.2 yıllığına, 23 Ocak 2017 tarihinde kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu,   104 bin 643 “ret” kararı ile 6. yılında halen devam ettirilmektedir .

Haksız, hukuksuz, yargısız bir  şekilde aralarında 4510 KESK’linin de olduğu 140 bine yakın kamu emekçisi sorgusuz, sualsiz kamudan ihraç ettiler.

İsimsiz ihbarlarla, fişlemelerle ‘hain’ damgası vurulan ihraç kamu emekçilerinin özel sektörde bile işe girmelerini engellediler.

 “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması” yoluyla muhalif düşünceye sahip olanların işe girişleri engellendi, çalışanlar işten çıkarıldı.

Torpilin, kadrolaşmanın kapısı sonuna kadar açıldı. Damatlar, gelinler, kuzenler, enişteler, baldızlar en önemli mevkilere getirildi. Devlet adeta Akrabalar Cumhuriyeti haline getirildi.

İşsizliğe, yoksulluğa terk edilen ihraç kamu emekçilerinden 100 kişi intihar etti, 600 kişi çeşitli nedenlerle yaşamını kaybetti. Sivil ölü muamelesi yapılan ihraç kamu emekçilerinin seçilme hakkı engellendiği gibi seçme haklarını da tartışmaya açtılar.

Hem geçmişe hem geleceğe ilişkin yaş ve prim şartı getirilmesi soncunda Emeklikte Yaşa Takılanlar (EYT)  olarak bilinen 4 milyonluk bir kitlenin emeklilik hakkı gasp edildi.

Son dört yılda kadrolu istihdam sadece %3.8 artarken sözleşmeli istihdam tam %151 arttı. Sözleşmelilerin başta kadro, tayin, gelir vergisi adaletsizliği olmak üzere temel talepleri görmezden gelindi.

Güvencesizliğin ve krizin en çok etkilediği kadınlar güvencesiz istihdam biçimlerine mahkûm edilmek istendi; kadını eve, geleneksel toplumsal cinsiyet rollerine hapsedecek, çalışma yaşamından çekecek düzenlemelere gidildi.

Yine de yetmiyor efendilere. Ne karınları, ne gözleri doyuyor. Sermayeye yeni kaynak yaratacağız diye  Torba yasalarla, KHK’lerle, topraklarımızı, ağaçlarımızı, doğamızı birilerine peşkeş çekiyorlar. Kendileri lehine olduğunda “sandıktan çıkan başımızın tacıdır” diyenler, sonuçlar istedikleri gibi çıkmayınca seçim sonuçlarını dahi tanımam noktasına geldiler. Hukuksuz bir şekilde kayyum atayarak halkın iradesini gasp edildi. Yüzde 70-80 oyla seçilen belediye başkanlarına mazbata verdirmeyip halkın demokratik tercihlerini bir kez daha hiçe saydılar. Hukuksuz bir biçimde kod 29 gibi bahanelerle salgın döneminde emekçileri işten çıkarıp açlığa mahkum ettiler.

Son dönemlerde demokratik hakkını kullanmak için sokağa çıkmak isteyen muhaliflere <<sokağa çıkacak mecaliniz kalmadı >> diyen iktidar ve ortaklarına, bizler meydanlardayız diyoruz ,Faşizmi sarstık, sıra tarihin çöp sepetine atmaya geldi. Başardık, yine başaracağız. Baharın gelişini engelleyemeyecekler.

Bahar güzel günleri müjdeliyor. Karanlık bulutlar dağılıyor. Abluka kırılıyor. Umut tohumları birer birer tomurcuk açıyor. Öfkemiz gibi umudumuz da büyüyor.

Emekçilerin gerici, faşist, militarist kuşatmayı paramparça edecek kararlığı ve inancı büyüyor.

Karanlığı yırtacak, aydınlık geleceği inşa edecek olan emektir, emekçilerdir. Geçmişte nasıl zincirleri kırmışsak bugün de gerici, faşist, militarist kuşatmayı, püskürteceğiz.

Üreten, yaşatan ve var edenler, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’müz kutlu olsun!"

Bu haber toplam 94 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.