• BIST 4.935,19
  • Altın 1204.997
  • Dolar 19.0224
  • Euro 20.4021
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C

Kars’ta, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde vatandaşlar tek yürek oldu

Kars’ta, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde vatandaşlar tek yürek oldu
Kars'ta, hain darbe girişiminin 3’ncü yıldönümünde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında program düzenlendi.

Kars’ta, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde vatandaşlar tek yürek oldu

Cem DAŞDELEN

Kars'ta, hain darbe girişiminin 3’ncü yıldönümünde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında program düzenlendi.

Faikbey Caddesi eski Emniyet Müdürlüğü binası önündeki Demokrasi Meydanında düzenlenen programda binlerce Karslı vatandaş ellerinde Türk Bayraklarıyla programın yapılacağı alanı saatler öncesinden doldurdu.

Türkiye’de İstanbul ve Ankara’dan sonra hain darbe girişimini 29 adet tank, onlarca zırhlı araç ve ağır silahlarla en ağır yaşayan Kars’ta, her kesimden vatandaşlar birlik ve beraberlik mesajı vererek bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olduğunu 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde göstermiş oldu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına Kars Valisi Türker Öksüz, eşi Meral Öksüz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile binlerce Karslı vatandaş katıldı.

Faikbey Caddesi eski Emniyet Müdürlüğü binası önünde düzenlenen programda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından 15 Temmuz darbe girişimi görüntülerinin yer aldığı sine vizyon gösterimi yapıldı. 65. Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Ahmet Arslan ve Tarım, Orman Köyişleri Komisyon Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç’ın masajı okundu.

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Devlet Konservatuarının kahramanlık türküleri ve marşlarla devam eden programda daha sonra ilahiler okundu, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve İl Müftüsü Yusuf Eviş tarafından dualar edildi.

Programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Atatürk Havalimanında yaptığı canlı konuşması da meydana yansıtılarak vatandaşlara dinletildi.

Kars Valisi Türker Öksüz, programda yaptığı konuşmasına, Serhat şehrin yiğit, mert, dost insanlarını selamlayarak başladı.

Vali Öksüz, tarihi sayısız destanlarla bezeli Anadolu coğrafyasının, dünyanın en pahalı toprakları olduğunu belirterek, Bu topraklar, Asya steplerinden yola çıkıp, kapısını açtığımız Malazgirt Zaferi’nden bu yana binlerce yıldır her karışı için ağır bedeller ödenmiş, karşılığı kanla, canla verilip vatan yapılmıştır. Bir toprağın nasıl vatanlaştığını görmek isteyenler varsa, Anadolu coğrafyasına ve bu milletin tarihine bakmaları yeterlidir. Vatan sevgisi, fedakârlık, cesaret, feraset, yiğitlik, bir ideal uğruna şehadet şerbeti içme, gazilik şerefine ulaşma nedir sorularına cevap arayanlar, tarihi şan ve şerefle dolu Anadolu coğrafyasını görürler. Anadolu coğrafyasının karlı dağlarına kulağını dayadığınızda şehitlerin fısıltısını duyarsınız. Vatan, vatan ille de vatan deyip, al kanlara boyanmış yiğitlerin fısıltısıdır bu” dedi.

“Bir 15 Temmuz akşamında yine milli irade aşkıyla hep birlikte meydanlardayız” diyen Vali Öksüz, “Ancak ben, sizleri asla unutmamamız ve nesilden nesile evlatlarımıza anlatmamız gereken bir 15 Temmuz gecesine, 15 Temmuz 2016 gecesine götürmek, hafızalarınızı tazelemek istiyorum. 15 Temmuz 2016 günü, bu millete pusu kurup, diz çöktürmek isteyen kalleş, namert, alçak, işbirlikçi, Türk Silahlı Kuvvetleri, yargı ve emniyet teşkilatımız başta olmak üzere tüm kurumlarımıza çöreklenmiş hain bir çete, tarihin asla affedemeyeceği bir ihanette bulunmuştur. Kışlalardan çıkardığı tanklarla, havalandırdığı jetlerle, uçurduğu helikopterler ve silahlandırdığı askerlerle, ülkemizin varlığına kastederek imha ve işgal girişimine başlamıştır. Bu çeteleşmiş terör örgütü, savaş şartları içerisinde düşman kuvvetlerinin bile tevessül edemeyeceği bir alçaklıkla milli iradenin merkezi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombaladı. Sivil halkın üzerine acımasızca bombalar, mermiler yağdırdı. Sokaklarını savaş meydanlarına, kurumlarını harabeye, yüreklerimizi yangın yerine çevirdi. O gece anladık ki; bu işgal ve vahşetin içinde bizden gibi görünüp, sinsice pusuya yatan, hain emellerinin hayaliyle kılcal damarlarımıza kadar çöreklenen, yıllarca masum Anadolu halkının hamiyet duygularını sömüren bir kirli yapı, emperyalist güçlerin maşası olmuş FETÖ adında bir ihanet şebekesi varmış” diye konuştu.

15 Temmuz gecesi yapılan bu hain kalkışmanın, kahraman milletimizin cesareti, onurlu direnişi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde bertaraf edildiğine dikkati çeken Vali Öksüz, konuşmasına şöyle devam etti: “Kars ilimiz, hain darbe girişimini Ankara ve İstanbul’dan sonra en ağır şekilde yaşamasına rağmen, Gazi Kars’ımızın kahraman ve vatansever insanları, 29 adet tank, onlarca zırhlı araç ve ağır silahlarla saldırıya canları pahasına karşı koymuş, göğsünü siper ederek, bu ihanet şebekesine dur demiştir. Vatan sevgisinin, fedakârlığın, cesaretin, yiğitliğin, bir hilal uğruna şehadete yürümenin ne demek olduğunu darbecilere ve arkasındaki zihniyete bir kez daha göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik bir hukuk devletidir. Demokrasi, her şeyin iyi, güzel, hoş olduğu günlerde değil zor zamanlarda test edilir. Aziz milletimiz, bu testten 15 Temmuz 2016 günü başarıyla geçmiş, ülkemizin bekası için fedakârca bir direniş göstererek hainlere boyun eğmemiş, bu hayâsız işgale izin vermemiş, bu hain plana engel olmuş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin baki kalacağını tüm dünyaya göstererek, büyük bir kahramanlık destanı yazmıştır. Tarih boyunca olmazsa olmaz hayat felsefesi “Ya bağımsızlık, ya ölüm” olan ve “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” düsturuna yani demokrasiye gönülden bağlı Türk milleti, bayrağı inmesin, ezanı susmasın diye kurtuluş savaşında yedi düvele nasıl boyun eğmediyse, 15 Temmuz 2016 günü de vatan hainlerine boyun eğmemiş, millet iradesinin hiçe sayılmasına izin vermemiştir.”

15 Temmuz zaferinin, demokrasi mücadelesini destekleyen vatandaşlarımızın, hukuk devletinin, hak ve özgürlüklerinin zaferi olmasının yanında, ülkemizin bekasını hedef alan büyük planlarının da deşifre olmasını sağladığını ifade eden Vali Öksüz, şunları söyledi: “Büyük Türk milleti; Çanakkale’de, istiklal harbi’nde, Sarıkamış Harekâtı’nda olduğu gibi 15 Temmuz’da da tek yürek, tek bilek olarak bir araya gelip kenetlenerek iradesini hain darbecilere çiğnetmemiş, yeni bir destan yazarak, destan yazmakta ne kadar mahir olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Adı her ne olursa olsun, 15 Temmuz ya da başka bir şey. İster içerideki hainlerden gelsin isterse dış kaynaklı olsun, büyük Türkiye Cumhuriyeti devleti, böyle bir darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmayan, hedeflerinden uzaklaşmayan, irtifa kaybetmeyen ve kendi kararlarını kendi veren güçlü ve bağımsız bir ülke olmaya devam edecektir. Milletimizin asil evlatları, ülkemizin bekası için bu hain darbe girişimini asla unutmayacak, tamamen bertaraf edinceye kadar FETÖ ve diğer terör örgütleri ile mücadelesine devam edecektir. Aradan geçen 3 yılda herkes şunu iyice gördü ki, şehitlerin kanıyla sulanan bu topraklarda binlerce yıllardır bir arada yaşayan bu milletin büyük fedakârlıklarla bu seviyeye getirdiği Türkiye Cumhuriyeti, içeriden veya dışarıdan yapılacak saldırılara pabuç bırakacak bir ülke değildir. 15 Temmuz öncesinden daha güçlü olan Cumhuriyetimiz, mazlumların umudu, zorbaların kâbusu olarak 2023, 2053, 2071 hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. O karanlık gecede ülkemizin dört bir yanında sergilenen kahramanlıkları asla unutmadık ve unutmayacağız. Bu tarihi sınavda top yekun ayağa kalkan asil milletimizi bir kez daha saygıyla selamlıyorum.”

Gençleri de selamlayan Vali Türker Öksüz, “Atasından aldığı meşaleyi gururla, onurla taşıyorlar. Gençlerimizin cesaret ve yiğitliği, bu milletin evlatlarının adını tarih sayfalarına bir kez daha yazdırdılar. 15 Temmuz gecesi Kars’ta birlik-beraberlik içerisinde demokrasiye sahip çıkan, vatanın birlik-beraberliğine sahip çıkan, “tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek millet” diyen tüm vatandaşlarımıza, siyasi partilerimize, kamu kurumlarına, dernek, vakıf ve tüm toplum kesimlerine teşekkür ediyorum. Vatanına namahrem elinin değmesine müsaade etmeyen ve bu uğurda canını veren şehitlerimizi rahmetle, minnetle, anıyorum. Gazilerimize sağlık ve esenlikler diliyorum” diye konuştu.

Kızılay Kars şubesi tarafından vatandaşlara sıcak çorba verilirken AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın da, vatandaşlara çorba ikram etti.

Programın sonunda Kars’ta camilerde saatler 00.13’ü gösterdiğinde salalar okundu.

img_8175-001.jpgimg_8183.jpgimg_8186.jpgimg_8164.jpgimg_8182.jpgimg_8161.jpgimg_8120.jpgimg_8147.jpgimg_8148.jpgimg_8155.jpgimg_8157.jpgimg_8119.jpgimg_8135.jpgimg_8140.jpg

Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.