• BIST 107.996
  • Altın 273,952
  • Dolar 5,8042
  • Euro 6,4320
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C

Kars’ta 5,8'lik tatbikat

Kars’ta 5,8'lik tatbikat
Kars İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından deprem tatbikatı yapıldı. Öngörülen 5.8 şiddetindeki depremde intikal ve toplanma tatbikatı icra edildi.

Kars’ta 5,8'lik tatbikat

Volkan KARABAĞ / KARS HAKİMİYET

Kars İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından deprem tatbikatı yapıldı. Öngörülen 5.8 şiddetindeki depremde intikal ve toplanma tatbikatı icra edildi.

Kars Valisi Türker Öksüz’ün başkanlığında 26 kurum ve 2 sivil toplum kuruluşunun katıldığı tatbikatta 59 araç ve 210 personel görev aldı.

Saat 10.30 itibariyle 5.8 şiddetinde bir depremin meydana geldiği, il merkezi, merkeze bağlı bazı köylerle Selim İlçesi ve köylerinde hasar meydana geldiği varsayılarak zaman atlamalı geliştirilen senaryolu tatbikat Kars İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirildi.

Ekiplerin ve İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulunun toplanmasının ardından Vali Öksüz tatbikat hakkında bilgi vererek, “18 Aralık 2013 tarih ve 28855 sayılı Resmi Gazete yayınlanan Afet ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği gereğince hazırlanarak yürürlüğe konulan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında il müdahale planı 26 hizmet grubu ana ve destek çözüm ortağı kurumları kapsayacak şekilde hazırlanarak yürürlüğe konmuştur. Afet ve acil durumlara yönelik iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek ve hizmetlerin daha hızlı ve etkin bir biçimde yerine getirilmesini sağlamak, 2019 Afetlere hazırlık yılı etkinlikleri çerçevesinde TAMP-Kars İntikal ve Toplanma Tatbikatını düzenlemiş bulunmaktayız.” dedi.

Ülkemizin doğal afetler yönünden oldukça riskli bir coğrafyada yer aldığını anımsatan Vali Öksüz, “Ülkemizin yüzde 92′sinin deprem kuşağında ve nüfusumuzun yüzde 95′inin deprem tehlikesi altında yaşadığı bir gerçektir.  Ülkemizde geçmişte birçok yıkıcı afetler yaşandığı gibi, gelecekte de meydana gelebilecek afetlerle büyük can ve mal kaybına uğrama riskimiz her zamanki mevcudiyetini korumaktadır. Bu yüzden tüm ülke genelinde olduğu gibi Kars olarak ta doğal afetlere karşı her zaman hazırlıklı olmak durumundayız. Takdir edersiniz ki, tabii afetleri ortadan kaldırmamız mümkün değildir! Yapılması lazım gelen, bu afetlerden en az zarar ve ziyanla kurtulmanın yollarını bilmek ve muhtemel riskleri asgariye indirmek için azami tedbirleri almaktır. Bu maksatla devletimiz, özellikle son yıllarda afet öncesi hazırlık ve risk azaltma projelerine büyük önem vererek kriz yönetiminden risk yönetimine geçiş çalışmalarına ağırlık vermiştir. Devletimiz artık “deprem olursa ne yapmalı”dan çok “deprem olmadan ne yapmalı” bilinci ile hareket ederek bu yönde projeler geliştiriyor ve bu bilinçle, “yara sarmak değil, yara almamak” ilkesi ile afet öncesi risk azaltma çalışmalarına ağırlık verecek politikalar üzerinde çalışmalar yapmaktadır.” diye konuştu.

Tatbikatın önemine değinen Vali Öksüz, “İlimizde saat 10.30 itibariyle 5.8 şiddetinde bir depremin meydana geldiği, il merkezi, merkeze bağlı bazı köylerle Selim İlçesi ve köylerinde hasar meydana geldiği varsayılarak zaman atlamalı geliştirilen senaryonun uygulanmasında Kars İl Müdahale Planı çerçevesinde 26 Kamu Kurum ve Kuruluşu, 2 Sivil Toplum Kuruluşu, 59 araç-iş makinası ve 210 personelin katılımı ile Kars İntikal ve Toplanma Tatbikatımız gerçekleştirilecektir. Yapacağımız bu tatbikat, ilimiz ve ilçelerimiz ile komşu illerde yaşanabilecek olası bir doğal afet karşısında neler yapabileceğimizi ve olası bir afete nasıl hazır olabileceğimizi görmemiz açısından son derece önem arz etmektedir. Unutmamalıyız ki; afete hazırlığın en önemli aşamalarından birisi plan yapmak ve bu planların uygulanabilirliğini tatbikatlarda denemektir. Kars intikal ve toplanma tatbikatının verimli geçmesini diliyor, tatbikatta görev alan tüm ekiplerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimle birlikte herkese afetsiz günler diliyorum.” ifadesini kullandı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Oktay Ayğan ve Planlama ve Zarar Azaltma Şube Müdürü Alpay Korkmaz da intikal ve toplanma tatbikatı hakkında sunum ve senaryo hakkında brifing verdi.

Vali Öksüz daha sonra tatbikat alanında ekiplere olası yaşanan depremde yapılması gerekenler ve yaptıkları işin hayat kurtarmak olduğunu söyledi.

İcra edilen intikal ve toplanma tatbikatı toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

 

Bu haber toplam 106 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.