• BIST 4.946,01
  • Altın 1208.547
  • Dolar 19.0211
  • Euro 20.3963
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C

Kars’ta 70 bin öğrenci, 4 bin 663 öğretmen eğitim ve öğretime başladı

Kars’ta 70 bin öğrenci, 4 bin 663 öğretmen eğitim ve öğretime başladı
Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü Gökhan Altun, 2018 - 2019 eğitim öğretim yılında ilimizde yaklaşık olarak 70 bin öğrenci, 4 bin 663 öğretmen ve idareci ile birlikte 3 bin 582 derslikte eğitim öğretime başlandığını söyledi.

Kars’ta 70 bin öğrenci, 4 bin 663 öğretmen eğitim ve öğretime başladı

Tacettin DURMUŞ 

Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü Gökhan Altun, 2018 - 2019 eğitim öğretim yılında ilimizde yaklaşık olarak 70 bin öğrenci, 4 bin 663 öğretmen ve idareci ile birlikte 3 bin 582 derslikte eğitim öğretime başlandığını söyledi.

Müdür Altun,  Başbakanlık Toplu Konutlar İlkokulunda düzenlenen, yeni eğim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığının 2019 yılı sonunda uygulamaya koymayı planladığı tam gün eğitim öğretime geçme konusunda ilimize gerek bakanlık tarafından gerekse il özel idaresi tarafından ayrılan ödeneklerle yeni okulların yaptırılarak okul ihtiyaçlarının büyük ölçüde giderilmiş olduğunu söyledi.

Kars il genelinde 602 okuldan sadece 7 tanesinde ikili öğretim yapılmakta olduğunu da söyleyen Altun, geri kalan okulların tamamının tekli tamgün eğitim öğretime geçtiğini de belirterek, böylece tam gün uygulamasına hazır hale gelen illerden bir tanesin de Kars olduğuna dikkat çekti.

2018-2019 eğitim öğretim yılında ilimizde eğitim görecek öğrencilerin tamamına ücretsiz ders kitaplarının bakanlık tarafından yaz boyunca ilimize teslim edilmiş olduğunu da ifade eden Müdür Altun, Kars’a gelen 605 bin ders kitaplarının tamamı ilimizdeki okullara dağıtılarak tüm öğrencilere teslim edildiğini açıkladı.

Konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2016 - 2017 eğitim öğretim yılında müfredat yenileme programı başlatıldığını da söyleyen Gökhan Altun: “2017-2018 eğitim öğretim yılında; 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda uygulamaya konulmuştur. Bu yıl ise bütün müfredat yenilenmiş olup yeni müfredata göre ders kitaplarımız basılmıştır. Yeni müfredatımız öğretmenler ve akademisyen uzmanlardan oluşan komisyonlar tarafından; hayata dair ve hayat için gerekli pratik bilgileri ve değerlerimize uygun konuları kapsayan bilgi ve becerileri kazandıran, ulusal ve uluslararası belgelerde tanımlanmış yeterlilikleri, sosyokültürel hayat ile bilim ve teknolojideki değişim ve gelişmelerin gerekli kıldığı vasıfları kazandıran, milli ve uluslararası düzeylerde varlık gösterebilen donanımlı bireyler yetiştirmeyi amaçlayan, insanımızın ve insanlığın ortak değerlerini öğretmeyi amaçlayacak şekilde düzenlenerek yenilenmiştir.” Dedi.

Öğretmenlere seslendi

Konuşmasıdn öncelikli olarak öğretmen arkadaşlarına ve veli ile öğrencilerine seslenen Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun: “Bizler sorumluyuz, sorumluluğumuz diğer meslek elemanları gibi sınırlı değildir.Bizim sorumluluğumuz sınırsızdır.Çünkü bizler insan eğitimi ile ilgilenen bir meslek sahibiyiz.Bir toplumda bir doktor, bir hakim ,bir savcı veya her hangi bir toplum elemanı görevini hakkı ile yapmıyorsa, vebal bizimdir sorumluluk bizimdir. Toplumda yapılan iyi veya kötü işlerin tamamının faturası biz öğretmenlere aittir. çünkü toplumun bütün kesimleri bizim rahlemizde ders almıştır. Ne zaman ki bizler görev ve sorumluluğumuzu hakkıyla yerine getirirsek bizler bizim rahlemizde geçen öğrencilerimize tam bir örnek insan olabilirsek işte o zaman ülkemiz her yönüyle dünyaya, insanlığa örnek ülke olur.

Kiymetli öğretmen arkadaşlarım hepiniz çok iyi bilirsiniz ki’ insan insanın gölgesinde yetişir’ topluma katılan her öğrenci biz öğretmenlerin gölgesinde yetişir biz nasılsak gölgemizde yetişen öğrencilerimizde o şekilde olur. Eğer biz doğru durmuşsak bizim yetiştirmiş olduğumuz öğrencilerde doğrudur. çünkü gölge aslının benzeridir.

Sevgili öğrenciler;

Sevgili öğrecilerim: sadece insan olduğumuz için sahip olduğumuz haklar ve sorumluluklar vardır. Bu hak ve ödevleri yerine getirmeye imkan tanıyan ve insanlığın bugüne kadar ortaya koyabildiği en iyi sistem olan demokrasinin ve bileşenlerinin  okullarımızda benimsenmesi oldukça önemlidir.

           Çünkü sizler geleceğin yetişkinlerisiniz. Bu konuda oldukça da şanslısınız. Demokrasiye giden yolda binlerce yıldır üzerinde yaşadığımız Anadolu, sizlere çok kültürlülüğün, çok sesliliğin farklı düşüncelerin birlikte yaşama alanında en büyük referans kodlarını sunacaktır.

            Ülkemizin 2023 vizyonuna ulaşması için sizlerin birbirinize saygılı, erdemli çalışma, eleştirel ve yapıcı düşünme, farklılıkları zenginlik olarak görme, birlikte üretebilme, kendinizi ve başkalarının yaptıklarını sorgulayabilme, hak mücadelenizde kararlı duruş sergilemeniz ve güven sahibi olmanız bu vizyonun kritik eşiğidir.”dedi.

 

Bu haber toplam 1077 defa okunmuştur
Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.