• BIST 1.321
  • Altın 464,980
  • Dolar 8,0243
  • Euro 9,5328
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 0 °C

Kars’ta kutlanan 1 Mayıs’ta barış güvercini uçuruldu

Kars’ta kutlanan 1 Mayıs’ta barış güvercini uçuruldu
İşçinin ve Emekçinin Bayramı 1 Mayıs, tüm Dünya’da ve Türkiye’de olduğu gibi Kars’ta da kutlandı.

Kars’ta kutlanan 1 Mayıs’ta barış güvercini uçuruldu

Tacettin DURMUŞ / www.karstanhavadis.com

Mitingde Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur, Iğdır Belediye Başkanı Eylem Çelik ve 10 Ekim 2015 tarihinde kanlı Ankara katliamında hayatını kaybeden Gökhan Arpaçay’ın ablası Deniz Arpacı Hazal tarafından beyaz güvercin uçurtularak barış ve kardeşlik vurgusu yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve 1 Mayıs Marşı’nın okunmasının ardından başlayan mitingde, Kars Emek ve Demokrasi Platformu adına Yılmaz İnce bir konuşma gerçekleştirdi. İnce’nin ardından KESK adına Tüm Bel Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı, Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur ve Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen bir konuşma gerçekleştirdi.

İşçi sınıfı, sendika temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve bazı sivil toplum örgütleri, 1 Mayıs’ı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen coşkulu ve huzurlu etkinlikle kutladı. Mitingde polisin geniş güvenlik önlemleri aldı ve zaman zaman çiseleyen mitingde sanatçı Servet Kocakaya türkülerini seslendirdi. Sanatçı Kocakaya’nın türküleriyle Karslılar halay çekerek 1 Mayıs coşkusu yaşadı.

BAŞKAN İNCE: “KURTULUŞUMUZ KENDİ ELLERİMİZDE”

Mitinge KESK adında konuşma yapan Kars Emek ve Demokrasi Platformu 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı Yılmaz İnce, eşit, adil, özgür, laik ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için, kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz.” dedi.

1 Mayıs’ın tüm dünyada, bütün emekçilerin, dil, din, ırk, mezhep ayırt etmeksizin kutladığı, mücadele ve dayanışma günü olduğunu hatırlatan İnce: “Ülke de, iş kazalarının örtbas edildiği, sendikasız, sigortasız, güvencesiz çalıştırmanın kalıcı hale getirilmek istendiği, baskının, şiddetin, yasaklama ve keyfiliklerin arttığı, hukukun ayaklar altına alındığı bir ortamda, 1 Mayıs’ı kutluyor ve bu alanları dolduruyoruz.

Eğitim ve sağlık sisteminde, emekçilerin zararına düzenlemeler yapılıyor, kamu hizmetleri özelleştiriliyor muhalif basın susturuluyor. Demokratik kazanımlarımız, tasfiye edilmek istenmektedir.

İşçilerin hak arayışlarını ve grev haklarını engelleyenler bunun bir başarıymış gibi iktidar tarafından sermaye sınıfına anlatıldığı bir dönemdeyiz. İşverenler için gül bahçesi haline getirilen düzen, işçiler için dikenli tarla haline getirilmiştir.

Hükümetin patron yanlısı icraatları sonucu bir avuç sermayedar, kâr ve zenginlik içinde yüzüp, servetlerine servet katarken, ekonomideki büyümeden işçi ve emekçi halk kitlelerinin payına düşen ise daha fazla yoksulluktur.

Günde 6 işçinin iş cinayetlerine kurban gitmesi, iş güvenliği ve işçi sağlığı yasasının uygulanmasının ertelenmesine engel olmuyor. Sermayenin karının artırmasına karşılık, emekçilerin grevleri yasaklanıyor, sendikal hak ve özgürlüklerimiz alabildiğine daraltılıyor. Irk, din-mezhep ve siyasi ayrımlar körüklenerek işçiler, emekçiler bölünmeye ve kışkırtılmaya çalışılıyor.

Eğitim sistemi yaz-boz tahtasına dönüştürülerek, dayatmacı eğitim ile çocuklarımızın geleceği üzerinde oyunlar oynanıyor, demokratik, laik, bilimsel, anadilinde, kamusal eğitim, yerini itaatkâr, tekçi, cinsiyetçi ve paralı eğitime bırakıyor.

Ortalama işçi ücreti ile asgari ücret neredeyse aynileşmiş durumda. İş güvencesine son darbe için Hükümet; bir yandan “kıdem tazminatını’’ fona bağlayarak, öte yandan kamu emekçilerinin iş güvencesini kaldırarak son hazırlıkları tamamlamaktadır. İşçilerin taleplerini dinlemeyen hükümet, memurların da haklarını her geçen gün daha fazla budayarak, iş güvencesini kaldırma girişimleri ile güvencesiz ve düşük ücretle çalışmayı dayatıyor.

İşsizliğin faturası kadınlara yıkılarak ve kadın sömürüsü artırılarak aşılmak istenmektedir. Kadınlar, bir yanda güvencesizliğin, yoksulluğun ve işsizliğin, diğer yanda şiddetin türlü biçimlerine her gün daha fazla maruz kalıyor. Kadınlara ve küçük bedenlere yönelik taciz, tecavüz ve katliamların korkunç boyutlara ulaştığı bir süreçte, maalesef yetkililer tarafından yeterli önlemler alınamamaktadır.

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile Anayasa ve yasalar yok sayılıyor. Siyasetçiler, gazeteciler, öğrenciler, sendikal mücadele yürütenler tutuklanıyor. Basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkına yönelik saldırılar artıyor. Tekelci sermaye medyası içerisindeki farklı seslere bile tahammül edilmeyen ve yandaş bir medya imparatorluğu kuruluyor.

Hem “yerli ve milli” olmakla övünüp hem de halkın birikimlerinin ürünü kamu kurumlarını yok pahasına sermayeye peşkeş çekerek özelleştirme rekoru kıranlar, ülkeyi temel gıda ürünlerinde bile dışarıya bağımlı hale getirmiştir.

Hükümet eline aldığı OHAL kalkanıyla, yıllardır verilen mücadeleler nedeniyle yapmak isteyip de yapamadığı politikalarını, eksiksiz biçimde hayata geçirmeye başlamıştır. Bir gecede çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle on binlerce kamu emekçisi haksız ve hukuksuz biçimde açığa alınmış ya da ihraç edilmiştir.

OHAL’in arkasına sığınılarak yapılan ihraç ve açığa almaların, darbeci zihniyetlerin yaptıklarından hiçbir farkı yoktur! Çünkü her darbe, hukuku askıya almayı ve gücü elinde tutanın kudretine herkesin itaat etmesini sağlamayı amaç edinir! Bugün de hükümetin politikalarını eleştiren ve onaylamayanlara yapılanlar, toplumun geniş kesimlerine diz çöktürülmek istendiğini açıkça göstermektedir.

Ekonominin kötü yönetilmesinin bedeli emekli, memur, işçi, işsiz ve esnafa; vergi artırımı, BES’in zorunlu hale getirilmesi, kıdem tazminatının buharlaştırılması ve zamlar yolu ile ödetiliyor. Bunların yanı sıra vergi reformu başlığı altında kurumlar vergisinin kademeli olarak düşürüleceği sözü verilerek şirketler, holdingler rahatlatılırken, doğrudan vergilerin artırılması ve gelir vergisinin artırımlı olarak alınmasıyla çalışanın vergi yükü altında daha fazla ezilmesi sağlanıyor.

21 Nisan’da Ankara’nın Çubuk ilçesinde CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik örgütlü, yönlendirilmiş organize linç girişimi, içinden geçtiğimiz sürecin kırılganlığı, belirsizliği ifade ediyor. Onlarca, yüzlerce benzer örnek bize şunu açıkça öğretmiştir ki, içinde bir şekilde iktidarın/devletin olmadığı ya da göz yummadığı bir linç girişimi daha başlamadan önlenebilmektedir. Ve yine biliyoruz ki, benzer hassas süreçlerde yaşanan linç girişimleri, saldırılar gelecek için hazırlanan kimi karanlık ve kanlı süreçlerin habercisi/fitili olabilmektedir. Umarız kaygılarımızda haklı çıkmayız ve hâkim olan demokrasi, barış olur! seçmiş olduğu bir belediye Eşbaşkanının uzattığı ele bakılmaması ve yok sayılması demokrasinin hiçbir maddesine sığmaz. İnsanları ötekileştirmek zıt kutupların oluşmasına neden olur. Bizler insanların birbirlerini sevdiği, dostluk kurduğu, her renge saygı duyduğu, gülen yüzlerin hayat verdiği bir Türkiye istiyoruz.” Dedi.

YANTEMUR: “MEMLEKETİN HER YERİ KARS GİBİ”

İnce’nin konuşmasının ardından Susuz Belediye Başkanı Oğuz, söz alarak, memleketin her yerinin Kars gibi olduğunu söyledi.

Gençlerin işsiz, işçilerin aç, köylünün halinin ise harap odluğunu ve böylece memleketin her yerinin Kars gibi olduğunu söyleyen Yantemur: “İşçisi, memuru, kadını erkeği, işsizi emeklisi, genci yaşlısı ile tüm emekçi kardeşlerim 1 Mayıs İşçi Bayramımız kutlu olsun.” Diyen Başkan Yantemur’un yaptığı konuşma şöyle:

“Ülkemize ve geleceğimize sahip çıkmak için, daha fazla hak, daha fazla adalet, daha fazla demokrasi ve insanca yaşam için 1 Mayıs’ta meydanları dolduran işçi sınıfına, emekçilere selam olsun.

Her yıl olduğu gibi bu 1 Mayıs’ta da birlik, mücadele ve dayanışma çağrımızı sömürüye, işsizliğe açlığa, yoksulluğa ve baskılara karşı sesimizi Kars’tan hep birlikte yükseltiyoruz.

Gençlerimiz işsiz, işçilerimiz aç, köylü dersen hali harap, memleketin her yeri Kars gibi. Hayat pahalı memleket yaşanmaz oldu dersek abartmış olmayız. Ekonomik krizin her geçen gün biraz daha derinleştiği bu günlerde sermaye temsilcileri ve hükümet yetkilileri hep bir ağızdan reform diyorlar. Biz emekçiler onların reformlarının neler olduğunu çok iyi biliyoruz. İşçilerin kıdem tazminatlarını fona devrederek fiilen ortadan kaldırmak istiyoruz.

İşçi sınıfımız buna izin verecek mi? İşçilerin kazanılmış hakları kırmızı çizgileridir. Kurda kuşa yem etmeyeceklerine inanıyoruz.

Ancak birleşirse işçiler emekçiler yaşanılası dünya uzak değil. Mücadele edersek daha fazla hak daha fazla ekmek daha fazla adalet uzak değil bizlere.

Karanlığın perdesinin 31 Mart seçimleriyle bir yerinden yırtılmaya başladığına tanık olduk. Susuz’dan Kars’a, Ardahan’a, Artvin’e, Diyarbakır’dan İstanbul’a memleketin birçok yerinde ışık sızıntıları görülmeye başlandı.

Umut yeniden ayağa kalkmaya yeltendikçe engellemek isteyen güçler; bizleri bölmeye parçalanmaya çalışacaktır. Buna kuşku yok. Genelde coğrafyamızı kan gölüne çeviren emperyalizmin sinsi planları karşısına emekçi kardeşliğiyle karşı koyacağız. Yerelde de aynı birlik ve dayanışma günü hain planları boşa çıkaracaktır. Ne ekmekten ne demokrasiden ne barış ve kardeşlikten vaz geçeceğiz.

İşçiler, memurlar, kadınlar, gençler, emekliler; köle değildir, onurluca çalışıp insanca yaşamak, demokratik bir ülkenin eşit yurttaşları olmak istiyorlar. Kadına dönük taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerini lanetliyoruz. Cumhuriyete ve demokrasiye sonuna kadar sahip çıkıyoruz.

Alçaklığın, hainliğin, ikiyüzlülüğün, puştluğun, kısacası cümle kokuşmuşluğun at oynattığı bir dönemde yaşamdan zevk alabilmek ancak zayıfların bahtiyarlığıdır. Esas olan sadece yaşamak değil, insana yakışır şekilde ve onurlu yaşamaktır. Teslim olmadan, boyun eğmeden, sürünmeden, el etek öpmeden yaşamaktır. Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz. Yaşasın 1 Mayıs.” Dedi.

BAŞKAN BİLGEN: “ÖZGÜRLÜK YOKSA EMEKTE YOKTUR”

Mitingde son olarak konuşan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de, “Özgürlük yoksa emekte yoktur, özgürlük yoksa eşitlik yoktur, işçi hakkını savunuyorsanız kültürel hakları da birlikte savunacaksınız.” dedi.

Hz. Ali’nin “Haksızlık karşısında eğilmeyin” sözüyle konuşmasına başlayan Başkan Bilgen, “Haksızlığın karşısında eğilirseniz hakkınızla birlikte onurunuzu da kaybedersiniz. Bu söz aslında bugün ülkemizde de bu şehirde de yaşadığımız mahallede de çalıştığımız yerde de Ortadoğu’da da dünyada da her şeyi analiz etmeye her şeyi özetlemeye yetiyor. Elbette emek bir haktır. Özgürlük gibi, barış gibi insanca yaşaya dair haklardan ve insanı insan yapan değerlerden birisidir. Ya değerlerden yana olursunuz ya değerlere karşı olursunuz.” şeklinde konuştu.

Dünyamızda silah tüccarlarının sözünün geçtiğini söyleyen Başkan Bilgen, “Emekle ilgili, işçilerle ilgili, çalışanlarla ilgili yaşadığımız haksızlıklar bir bozuk düzenin parçası olmaktan kaynaklanıyor. Bu bozuk düzeni değiştirmek, insanca yaşamak, insana ait olanı yaşatmak, insanı değerleri her şeyin üstünde tutmak, her türlü ırk ayrımının, her türlü etnik ayrımın, her türlü inanç ayrımının, her türlü sınıf ayrımının üzerinde bir yere oturtmak zorundayız. Eğer emeği bir insani değer olarak görmezsek onu savunmak, onu korumak mümkün olmaz. Bugünün dünyasında ne yazık ki silahlar konuşuyor, ne yazık ki silah tüccarlarının dediği oluyor ve silaha ayrılan her para, silaha ayrılan her kaynak aslında sizin, bizim, hepimizin emeğinden, alın terinden, vergisinden kesilerek oraya aktarılıyor. Onun için emekle barış birbirinden ayrılmaz şeylerdir. Eğer dünyada bu coğrafyada savaş egemen olursa emekle ilgili mücadelemizin de ulaşabileceği hiçbir şey olmaz. Aynı şekilde özgürlük yoksa emekte yoktur, özgürlük yoksa eşitlik yoktur, işçi hakkını savunuyorsanız kültürel hakları da birlikte savunacaksınız. Bunları insan olmanın ayrılmaz parçaları görüyorsanız o zaman yürüttüğünüz mücadelede her kazanım başka bir kazanımı kolaylaştırır. Aksi taktirde bu sadece kendi kendimizi kandırmaya dönüşür.” ifadesini kullandı.

Belediye adına da hesap veren Başkan Bilgen, “Biz artık bu şehirde sadece eleştirmek, sadece yanlışa işaret etmek değil. Ama doğruyu yapmak, hakka adalete uygun olanı gerçekleştirmekle sorumluyuz. Bu topraklarda, bu coğrafyada 100 yıl önce 1 Mayıs mitinglerine onbinlerce insan katılıyordu, Sarıkamış’ta demiryolları işçilerinin mitinglerine 25 bin kişinin katıldığına dair 100 yıl öncenin kayıtları var, gazete haberleri var. Eğer bugün işçi hakkını savunmak, 1 Mayıs’ta buluşmak ne yazık ki bir mütevazi buluşmaya dönüşüyorsa elbette ki coşkuya, kararlılığa hiçbir sözüm yok bunda hepimizin faydası var. Bu şehirde sendikacılık yapanların, siyaset yapanların kendimizi katarak söylüyorum, şehri yönetenlerin her türlü eksiğimizle yüzleşmek ve bu şehirdeki eksikleri giderecek bir anlayış için ciddi, kararlı, cesur bir muhasebe yapmak zorundayız. Seçildiğimiz gün hesap, kitap, demirbaş, döküm neyse malvarlığı bunları almayı başaramadık, teslim edilmedi, teslim etmeye layık görmediler. Neyse, kim neye kendini layık görüyorsa öyle davranır. Biz belediye binasına astık. Ne kadar çalışanımız var? Ne kadar aracımız hacizli? Ne kadar aracımız arızalı? Bunu 1 ay boyunca belediye binasında asılı tuttuk. Bundan sonra kendi yaptıklarımızın hesabını vereceğiz. Bizden öncekilerin hesabını nasıl ifşa ettiysek kendi hesabımızı da vereceğiz, birkaç gün sonra bu ay içerisinde biz ne ödedik? Halkımız bize hangi katkıları yaptı, hangi gelirlerimiz var, hangi giderlerimiz oldu? Bunun da hesabını vereceğiz.” dedi.

Dün itibariyle işçilerin maaşlarını ödediklerini de kaydeden Başkan Bilgen, “Dün itibariyle maaşları hesaplara yatırdık ama BELTAŞ’ın personelinin maaşları işçilerin hesaplarına yattı. Ancak bankada para olmadığı için KARBİYOTEK şirket işçilerinin maaşları Cuma günü hesaplarına yatacakmış. Çünkü Erzurum’dan para gelmesi için 2 gün geçmesi gerekiyormuş.” diye konuştu.

kars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(7).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(13).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(13).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(14).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(3).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(6).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(10).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(8).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(5).jpg

kars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(18).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(17).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(15).jpgkars’ta-kutlanan-1-mayis’ta-baris-guvercini-ucurtuldu-(15).jpg

 

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.