• BIST 5.191,83
  • Altın 1164.692
  • Dolar 18.799
  • Euro 20.4291
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 8 °C

Kars’ta Trafik Haftası

Kars’ta Trafik Haftası
Her yıl 4 - 10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Trafik Haftası kutlamaları çerçevesinde tüm Yurtta olduğu gibi Kars’ta da çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Kars’ta Trafik Haftası

Tacettin DURMUŞ / www.karstanhavadis.com

Her yıl 4 - 10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Trafik Haftası kutlamaları çerçevesinde tüm Yurtta olduğu gibi Kars’ta da çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının yaya öncelikli trafik yılı olarak belirlenmesi uygulamaları kapsamında,  Kars Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Alay Komutanlığı tarafından ilgili kurumların da destekleriyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen farkındalık etkinliğinde, ‘Karayolları Trafik Güvenliği Günü ve Trafik Haftası’nın açılış töreni yapıldı. Törende Kars Valisi Türker Öksüz ve Kars Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, trafik haftasının anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından Mihrali Bey İlköğretim Okulu Öğrencilerinin sahneye koyduğu ‘trafik’ konulu komedi tarzında trafik polislerinin sorunlu sürücüler ile olan mücadelelerini sahneye yansıtan kısa tiyatro gösterileri büyük beğeni kazandı ve salonu dolduran katılımcıları kahkahalara boğdu. Tiyatro oyunun sahneye koyan öğrenciler Berat Sarıdağ, Ebru Buse Ukan, Duygu Bulak, Akın Akar İli, Mehmet Aşasın ve Halil Ukan’a Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu tarafından bisiklet hediye edildi.

Ardında da Trafik Haftası kutlamam etkinlikleri çerçevesinde ortaokul ve lise öğrencileri arsında düzenlenen ‘trafik ve trafikte yaya’ konulu kompozisyon, resim ve karikatür dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol mensupları tarafından verildi.

Daha sonra da İl Emniyet Müdürlüğünce yılın trafik görevlisi seçilen Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Burak Yıldız’a İl Jandarma alay Komutanı Albay Osman Kılıç ve İl Jandarma Komutanlığınca yılın trafik görevlisi seçilen Jandarma Trafik TİM Komutanı Okan Odabaş’a, İl Emniyet Müdürü tarafından ödülleri verildi.

Açılış programı resim sergisi, jandarma trafik ve polis trafik birimlerinin teçhizatları sergisinin gezilmesin ardından salondaki tören son buldu. Daha sonrada Kars Valisi Türker Öksüz, Emniyet Müdürü Ümit Bitirik ve İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç ile bazı kurum amirleri, GAMP Konağı kavşağında sürücü ve yayalara yönelik ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganıyla hazırlanan broşürleri sürücülere dağıttı.

VALİ ÖKSÜZ: “2019'UN İLK 4 AYINDA TRAFİK KAZALARI SONUCU YAŞANAN ÖLÜMLER, YÜZDE 41 AZALDIĞI”

Öte yandan Kars Valisi Türker Öksüz yaptığı konuşmada;  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da sosyal medya hesabından paylaştığı, trafikte alınan önlemler ve vatandaşların duyarlılığı sayesinde 2019'un ilk 4 ayında trafik kazaları sonucu yaşanan ölümlerin, yüzde 41 azaldığını söyledi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çağımızın en önemli sorunlarından birisi olan trafik kazaları  olduğunu da konuşmasında belirten Vali Öksüz: “Sosyal yaşamımız ve ülke ekonomisi üzerinde derin etkileri bulunan trafik sorunu ve güvenliği, bütün toplumu ilgilendiren en önemli konulardan biridir. Karayolu trafik kazaları, büyük bir halk sağlığı ve gelişim sorunudur.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çağımızın en önemli sorunlarından birisi olan trafik kazaları, maalesef binlerce kişinin hayatını kaybetmesine, yaralanmasına yol açmakta ve önemli ekonomik kayıpları da beraberinde getirmektedir.  

Trafik kazalarının önlenmesi için yapılan çeşitli eğitim faaliyetlerinin yanı sıra trafik birimlerimizce, gece-gündüz demeden kazaları önleyici kontrol ve denetim hizmetleri yapılmaktadır.

Denetimin yanı sıra, alt yapının trafik güvenliğini arttırıcı yönde iyileştirilmesi, trafik eğitiminde kalitenin artırılması, kazalardaki acil müdahale hizmetlerinin iyileştirilmesi, toplu ulaşımının özendirilmesi, demiryolu, denizyolu ve havayolu ulaşımının daha cazip hale getirilmesi gerektiğine inanıyorum. 

Ülkemiz uygar dünyadaki hakkı olan onurlu yerini alırken, yollarının ve trafiğinin de güvenli hale getirilmesi bu nedenle ertelenemez ve kaçınılmaz bir sorumluluktur. Trafik güvenliğinin sağlanarak, geleceğimiz olan çocuklarımıza güvenli bir trafik ortamı bırakabilmemizin yolu da, birey olarak hepimizin trafik kurallarına uymasından geçmektedir.

Herkes trafik kurallarına uyma alışkanlığını, kendi güvenliği için istemeli ve buna inanmalıdır. Trafik kurallarına uymak her insanın hem kendisine, hem de bütün topluma karşı sorumluluğudur. Dolayısıyla, huzurlu ve güvenli bir trafik ortamı oluşturmanın yolu, trafik kurallarına uyan bir toplum olmaktan geçmektedir.

Günlük yaşantımızın her safhasında trafik ile iç içe olmamız, hızla artan taşıt sayısı ve trafik kuralları ihlalleriyle gerçekleşen trafik kazaları

İstatistikleri değerlendirildiğinde; ülkemizde her yıl ne yazık ki yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybettiğini görmekteyiz. Bu kazalarda yine çok sayıda vatandaşımız yaralanmakta ve engelli hale gelmektedir.

Trafik kazaları konusu tüm insanlar için çok büyük bir sorundur. Öyle ki; dünya sağlık örgütü raporuna göre 2020 yılında karayolu trafik kazalarının dünyada ölümlere yol açan nedenler arasında 3’üncü sıraya yükseleceği tahmin edilmektedir.

Ülkemizde; 2018 yılında meydana gelen 186 bin 422 ölümlü ve yaralamalı, 241 bin 652 maddi hasarlı kazada 3 bin 373 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 310 bin 109 vatandaşımız da yaralanmıştır.

 2018 yılında ilimizde meydana gelen 467 ölümlü ve yaralamalı, 614 maddi hasarlı kazada, 8 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 966 vatandaşımız da yaralanmıştır. Bunlardan 86’sının yaya yaralı, 8 ölüden 1’inin yaya olduğunu görüyoruz.

Ülkemizin hemen her bölgesinde trafik kazaları yürekleri yakmakta, gözleri her an yaşaran acılı aileler, öksüz ve yetim kalmış binlerce vatandaşımız bulunmaktadır.

Yaşanan bu tür üzücü durumların bir gün bizlerin de başına gelebileceğini unutmamamız gerekiyor. Trafik kazalarının asgari düzeye indirilmesinde yaya olsun sürücü olsun tüm vatandaşlarımıza elbette önemli sorumluluklar düşmektedir. Trafik kurallarına uymayı alışkanlık haline getirmemiz ve toplumun tüm kesimlerinde trafik kurallarına uyma yönünde farkındalık oluşturmamız bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu farkındalık ve sorumluluk anlayışıyla, içişleri bakanlığımız çağın gereklerine uygun birçok tedbirler almakta, kampanyalar düzenlemektedir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu tatil dönemlerinde ve yoğunluk yaşanan bölgelerde; helikopter ve drone gibi araçlarla sürekli kontroller yapılmakta, çeşitli iletişim araçlarıyla sürücüler ve vatandaşlar bilinçlendirilmektedir. 

2019 yılı, içişleri bakanlığımız tarafından “öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla “yaya öncelikli trafik” yılı olarak ilan edilmiştir.

“öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla içişleri bakanlığımız tarafından oluşturulan “yaya öncelikli trafik” “trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması” kampanyasını, çeşitli etkinliklerle tüm türkiye ile eş zamanlı olarak şubat ayında ilimizde başlatmış ve çeşitli etkinlikler düzenlemiştik.

Bu bağlamda; etkin bir farkındalık sağlanabilmesi için kampayayı başlattığımız şubat ayından başlayarak ilimizde de çeşitli etkinlikler ve uygulamalar yapılmaktadır.

Okul ve yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksiklikleri tespit edilerek, belediyelerimiz tarafından en kısa sürede yatay ve dikey işaretlemelerin tamamlanması, yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirler alınması büyük önem taşımaktadır.

 Kampanyanın başlamasından bu yana tüm okullarımızda “yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik” konulu programlar yapılmış, bununla birlikte uzmanlar tarafından trafik eğitimi verilen okul geçit görevlilerince okul giriş-çıkışlarında, okul önlerinde ve çevresinde yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik uygulamalı etkinlikler düzenlenmektedir. 

Tüm vatandaşlarımızın trafik kurallarına uymayı bir yaşam biçimi haline getirmesini gönülden diliyorum. İçinde bulunduğumuz trafik haftasında gelin hep birlikte “öncelik hayatın, öncelik yayanın” diyerek bu farkındalığı artıralım, bu konuda daha duyarlı olalım. Ülkemizin de insanlarımızın da hem geleceğini hem hayatını kurtaralım.”dedi.

kars’ta-trafik-haftasi-(5).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(6).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(7).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(8).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(1).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(2).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(3).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(4).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(13).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(12).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(10).jpgkars’ta-trafik-haftasi-(9).jpg

kars’ta-trafik-haftasi-(18)-001.jpgkars’ta-trafik-haftasi-(17)-001.jpgkars’ta-trafik-haftasi-(16)-001.jpgkars’ta-trafik-haftasi-(15)-001.jpg

Bu haber toplam 1249 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.