• BIST 1.124
  • Altın 458,727
  • Dolar 7,6460
  • Euro 8,8844
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 18 °C

Kazım Karabekir Paşa anıldı

Kazım Karabekir Paşa anıldı
Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa, vefatının 72’inci yılında eksi 19 derece soğukta Kars'ta düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa eksi 19 derece soğukta Kars’ta anıldı

KARS HAVADİS

1920-1923 yılları arasında Doğu Cephesi Komutanı olarak Kars'ı düşman işgalinden kurtaran Kazım Karabekir Paşa'nın vefatının 72’inci yılında Kars TCDD Gar Binası önünde bulunan Kazım Karabekir Paşa Anıtı'nın önünde tören düzenlendi.

Kazım Karabekir Paşa'nın Anıtı'na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri konulduktan sonra Saygı Duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törende adeta nefesler dondu.

Tran Garı’ndaki programın ardından etkinliğe daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu’nda devam edildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda Kazım Karabekir Paşa İlkokulu öğrencilerinden Yiğit Meço ve Ezgi Uluman, Kazım Karabekir Paşa ile ilgili şiirler okudu. Cumhuriyet Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Sibel Koçer’i ise "Kazım Karabekir Paşa"nın asker yönünü anlatıldı.

Program Kafkas Üniversitesi Rektörlüğünce düzenlenen konferansın ardından sona erdi.

Programa; Vali Vekili Mehmet Zahid Doğu, 14. Mekanize Tugay Komutanı Özgür Nuhut, Belediye Başkan Vekili Hüsnü Duman, Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Kılıç, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guluyev, kamu kurum-kuruluşlarının yöneticileri, askeri erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

KAZIM KARABEKİR PAŞA:

1882 yılında İstanbul’da doğdu. Mehmet Emin Paşa’nın oğludur. İlköğrenimini İstanbul, Van, Harput ve Mekke’de tamamladıktan sonra, 1896’da İstanbul Fatih Askeri Rüştiyesi’ni, 1899’da Kuleli Askeri İdadisi’ni, 1902’de Harbiye Mektebi’ni ve 1905’te de Erkân-ı Harbiye Mektebi’ni bitirerek yüzbaşı rütbesiyle orduya katıldı. İki yıllık kıta stajını Manastır’da yaptı. İttihat ve Terakki’nin Manastır örgütünün kurulmasına katıldı. 1907’de kolağası (önyüzbaşı) rütbesi alarak İstanbul Harbiye Mektebi, tabiye öğretmen vekilliğine atandı. İttihat ve Terakki İstanbul örgütünün kurulmasında görev aldı. 2. Meşrutiyet’ten sonra Edirne’de 2. Ordu 3.Fırka (tümen) erkân-ı harfliğine (kurmaylığına) atandı.

31 Mart 1909 ayaklanmasında Hareket Ordusu’nda görev aldı. 1910 Arnavutluk ayaklanmasının bastırılması harekâtında çalıştı. 14 Nisan 1912’de binbaşılığa yükseldi. Balkan Savaşı’nda Trakya sınır komiseri olarak görev yaptı. 1914’te kaymakam (yarbay) rütbesiyle Birinci Kuvve-i Seferiye komutanlığıyla İran ve ötesi harekâtıyla görevlendirildi. Bir süre sonra İstanbul Kartal’da 14. Fırka komutanlığına atandı ve Çanakkale’ye gönderildi. Kerevizdere’ de Fransızlar’ a karşı üç ay savaştıktan sonra miralaylığa (albay) yükseldi. Buradan, İstanbul’da I. Ordu erkân-ı harbiye başkanlığına, sonra Galiçya’ya gidecek ordunun ve ardından Mareşal Von der Goltz’un erkân-ı harbiye başkanlığına atanarak Irak’a gitti.

1916’da Kutü’l-Amare’yi kuşatan 18. Kolordu komutanlığına getirildi ve burayı aldıktan sonra Irak’ta İngilizlerle çarpıştı. 1917’de Diyarbakır’daki 2. Kolordu komutanlığına getirildi ve Van, Bitlis, Elaziz (Elazığ) cephelerindeki 2. Ordu komutanlığına vekâlet etti. 1918’de Erzincan ve Erzurum’u Ermeniler’den ve Ruslar’dan geri aldı. Ardından Sarıkamış, Kars ve Gümrü Kalelerini ve Karaköse’yi kurtardı. Aynı yıl Mirliva (Tümgeneral) oldu. Mondros Mütarekesi sırasında sadrazam olan Ahmet İzzet Paşa’nın erkân-ı harbiye-i umumiye reisliği (genelkurmay başkanlığı) önerisini kabul etmeyerek Anadolu’da görev almak istedi. Önce Tekirdağ’daki 14. Kolordu Komutanlığı’na, ardından da Erzurum’daki 15. Kolordu Komutanlığı’na atanmasını sağlayarak Nisan 1919’da göreve başladı.

Hazırlıkları yapılan Erzurum Kongresi’nin toplanmasında önemli rol oynadı. Kurtuluş Savaşı’nda Edirne milletvekilliği ve Doğu cephesi komutanlığı yaptı. Ermeniler’ in eline geçen Sarıkamış, Kars ve Gümrü Kalelerini geri alarak 15 Kasım 1920’de Ermeni ordusunu kesin olarak yendi. Ermeni hükümetiyle Ankara hükümeti adına Gümrü Antlaşması’nı imzaladı. Kars’ın alınmasıyla ferikliğe (korgeneral) yükseldi. Rus Sovyet Sosyalist Federe Cumhuriyeti ve Kafkasya hükümetleriyle Kars Antlaşması görüşmelerini yürüttü. Halk Partisi’nden Ayrıldı Kurtuluş Savaşı’nın bitiminden sonra I. Ordu müfettişliğine atandı, 1923’te İstanbul milletvekili oldu. 1924’te, TBMM’deki Dörtler Grubu’nu destekledi. Ardından askerlikten ayrılarak Halk Fırkası’ndan istifa etti. 17 Kasım 1924’te kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın başkanlığına seçildi. Parti 3 Haziran 1925’te Şeyh Sait ayaklanması nedeniyle kapatıldı. Karabekir Mustafa Kemal Paşa’ya karşı yapılan İzmir suikasti ile ilgili görülerek bazı partililerle birlikte yargılandıysa da beraat etti. Siyasi hayatına on iki yıllık aradan sonra, 6 Ocak 1939’da İstanbul milletvekili olarak devam etti. 1946’da TBMM başkanlığına seçildi ve bu görevde iken 26 Ocak 1948’de Ankara’da vefat etti.

dogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(1).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(2).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(3).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(4).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(5).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(6).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(7).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(8).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(9).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(10).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(11).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(12).jpgdogu-cephesi-komutani-kazim-karabekir-pasa-eksi-19-derece-sogukta-kars’ta-anildi-(13).jpg

 

Bu haber toplam 335 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.