• BIST 5.191,83
  • Altın 1164.692
  • Dolar 18.799
  • Euro 20.4291
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 11 °C

Rektör Özcan Kafkas Üniversitesi, 26 yılda büyük gelişme kaydetti

Rektör Özcan Kafkas Üniversitesi, 26 yılda büyük gelişme kaydetti
Özcan, 2018-2019 akademik yılı, sosyal tesis ve altyapı projeleri açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1992 yılından kurulan üniversitenin geçen 26 yıllık süreçte yerleşke, personel, öğrenci ve fiziki mekân açısından önemli bir gelişme kaydettiğini söyledi

Rektör Özcan: “Kafkas Üniversitesi, 26 yılda büyük gelişme kaydetti”

Tacettin DURMUŞ 

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, 2018-2019 akademik yılı, sosyal tesis ve altyapı projeleri açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1992 yılından kurulan üniversitenin geçen 26 yıllık süreçte yerleşke, personel, öğrenci ve fiziki mekân açısından önemli bir gelişme kaydettiğini söyledi.TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törende yaptığı konuşmada Kafkas

Üniversitesinin gelişim sürecini anlatan Özcan, 1992 yılında kurulan üniversitenin geçen 26 yıllık süreçte uluslararası standartların yakalanması için sadece ülkemiz üniversiteleri ile değil yurt dışındaki çeşitli üniversitelerle de işbirliği anlaşmaları yaptığını belitti. Karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimi suretiyle eğitim, araştırma ve uygulama faaliyetlerinin de zenginleştirildiğini söyleyen Rektör Özcan, coğrafi olarak ön Asya'nın Türkiye'ye giriş kapısı Kars’ta kurulmuş olan üniversitenin, Kafkasya ve Orta Asya Ülkeleriyle Ülkemiz arasında bilim ve kültür köprüsü oluşturma çabalarını da başarıyla sürdürmekte olduğunun altını çizdi.

Bu yıl Kafkas Üniversitesinde okumak için Kafkasya ve Orta Asya ülkelerinden müracaat eden öğrencileri ile birlikte öğrenci sayısının 14 bin civarında olduğunu da belirten Özcan, geçen 26 yıllık süreçte, eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama faaliyetlerinin 11 fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 3 Yüksekokul, 9 Meslek Yüksekokulu, 1 bağımsız bölüm, 3 Enstitü ve 21 Araştırma ve uygulama merkezinde sürdürüldüğünü açıkladı.

2018-2019 eğitim-öğretim yılında bin 620 si uluslararası öğrenci olmak üzere toplamda 21 bin öğrenci ile eğitim öğretime başladıklarını da konuşmasında belirten Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan: “Üniversitemizde 854 akademik 397 idari ve 640 destek personeli ile birlikte toplamda1891 personel hizmet vermektedir. Bugün üniversitelerin içinde yer aldığı coğrafyalarla yakın ilişkiler kurarak her anlamda değişimin ve dönüşümün öncüsü kurumlar olma anlayışının hakim olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Kafkas Üniversitesi olarak bilgiyi üretime dönüştürmek, Ülkemizin 2023 ve 2071 hedefleri doğrultusunda dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alabilmek adına üzerimize düşeni yapmak için çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Günümüz dünyasında Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ve zenginliğinin bilgi ve teknoloji üretimi ile doğru orantılı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir.  Gelişmiş ülkelerin endüstrileşmesinde ve zenginleşmesindeki en önemli faktör ticaret değil bilimin ve bilginin üretime dönüştürülmesidir.  Burada üniversitelerin ve diğer bilimsel kuruluşların rolü oldukça önemlidir.  Gelişmiş ülkelere, onların üniversitelerine ve dünya üniversiteleri arasındaki sıralamalarına bir göz atacak olur isek bu durumun ne kadar yerinde bir tespit olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıkacaktır.

Bu bağlamda Kafkas Üniversitesi de katılımcılık esaslı demokratik yönetim anlayışı ile Üniversite-sanayii, üniversite-STK, üniversite-şehir işbirliğini geliştirmiş bir üniversite olarak inanıyoruz ki yürüttüğü bilimsel faaliyetler ve deneyimini reel sektörle buluşturacak Kars’ın ekonomik ve sosyal gelişimine her anlamda katkı sağlayacaktır. Yenilikçi ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden bir üniversite olarak temel amacımız, geleceğimizi inşa edecek olan gençlerimizi en güncel bilgi ve becerilerle donatılmış, mesleki açıdan yetkin, girişimci bakış açısına sahip yaratıcı düşünebilen bireyler olarak mezun edebilmektir.  Bu amaçla istihdam odaklı ve dünyada da rağbet gören pek çok yeni bölüm/programla eğitim-öğretim faaliyetlerimizi devam ettirmekteyiz. Öğrenci sayısı, personel sayısı fiziki mekanlar elbette önemli ancak mezun ettiğimiz gençlerimizin hangi bilgi, birikim ve değerlerle yetiştirildiği, onları nasıl donattığımız ve Ülkemizin bize ayırdığı kaynakları nasıl kullandığımız bunun karşılığında ülkemize neler verdiğimizin daha önemli olduğunun farkındayız.  Biz 100 yıllık 150 yıllık bir üniversite değiliz ama hedeflerimizin, bizden beklentilerin ve sorumluluklarımızın da farkında olmalıyız.

Bugün aynı zamanda Kafkas Üniversitesi Sosyal alan ve altyapı projelerinin lansman toplantısını da gerçekleştiriyoruz. Yeni nizamiye girişi, çevre düzenleme çalışmaları, anayollar ve bağlantı yollarının sıcak asfalt çalışmaları, personel, öğrenci ve halkımızın da faydalanacağı yaya yürüyüş ve bisiklet yolları tamamlanmış, yarı olimpik yüzme havuzumuz hizmete girmiştir.  Ayrıca az önce TBMM Başkanı Sayın Binali Yıldırım’ın açılışını gerçekleştirdiği şu an içinde bulunduğumuz Kars ın en büyük ve modern kongre merkezi niteliğinde olan Ahmet Arslan Kültür Kongre Merkezi de ayrı bir mutluluk kaynağımızdır.

Tüm bu eserlerin yapımında bize desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Sayın Meclis Başkanımıza, bakanlarımıza, hasseten Bakanımız sayın Ahmet Arslan bey e ve sayın milletvekillerimize, sayın Valimize ve nezdinde tüm kurum yöneticilerimize ve özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyor, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başarılı huzurlu ve sağlıklı bir yıl olmasını diliyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum” dedi.

rektor-ozcan-kafkas-universitesi,-26-yilda-buyuk-gelisme-kaydetti-(6).jpgrektor-ozcan-kafkas-universitesi,-26-yilda-buyuk-gelisme-kaydetti-(4).jpgrektor-ozcan-kafkas-universitesi,-26-yilda-buyuk-gelisme-kaydetti-(5).jpgrektor-ozcan-kafkas-universitesi,-26-yilda-buyuk-gelisme-kaydetti-(2).jpg

Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.