• BIST 5.016,13
  • Altın 1061.692
  • Dolar 18.6302
  • Euro 19.5531
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C

SERKA, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programının tanıtımını yaptı

SERKA, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programının tanıtımını yaptı
Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) tasarladığı sunumla, toplantıya katılan kurum müdürleri ve temsilcilerine mali destek programları hakkında geniş çaplı bilgilendirme yapıldı.

SERKA, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programının tanıtımını yaptı

Tacettin DURMUŞ 

Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen programın tanıtım programına, Kars Valisi Türker Öksüz, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Emniyet Müdürü Ümit Bitirik ve daire müdürleri katıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Oktay Güven, Ajansın temel amacının bölgenin sahip olduğu potansiyeli harekete geçirerek, bölgesel kalkınmaya ivme kazandırmak olduğunu hatırlattı.

Güven SERKA’nın bu amaca ulaşmak için kuruluşundan itibaren geçen 9 yıllık süre zarfında çok sayıda araştırma, tanıtım ve proje destekleme faaliyetleri gerçekleştirdiğini de belirterek, çalışmalarının bir taraftan bölgenin daha yaşanılabilir bir hale gelmesine, diğer taraftan da potansiyel arz eden alanlarda ekonomik gelişmeye odaklanmak olduğuna dikkat çekti.

Bu kapsamda sadece Kars’ta 108 projeye yaklaşık 37 Milyon Lira destek sağlandığını da belirten SERKA Genel Sekreteri Oktay Güven: “Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinden oluşan bölge genelinde ise 315 projeye yaklaşık 95 Milyon lira destek sağlanmıştır. Bu rakamlar tabii paranın zaman değeri dikkate alınmadan ifade edilmektedir. Hamd olsun, bu çalışmalar meyvelerini vermiş ve bölgesel kalkınma yolunda kayda değer bir mesafe kat edilmiştir.

Susuz Şelalesi, Çıldır Gölü çevresi, Sarıkamış, Selim ve Kars kent merkezinde yapılan yatırımlar ile insanımızın vakitlerini kaliteli bir şekilde geçirebilecekleri rekreasyon alanları oluşturulmuş, aile destek merkezleri, gençlik merkezleri gibi yatırımlar ile bölge halkının sosyal ve ekonomik hayatta daha aktif rol almaları sağlanmıştır.

Yöresel ürünlerimizden Kars Kaşarı, Gravyer Peyniri, Kars Balı ve Kazı artık ulusal düzeyde bilinen ve tercih edilen ürünler haline gelmiş ve bu durum bölge ekonomisinin gelişimine önemli düzeyde katkı sunmuştur. Artık katıldığımız fuarlarda yöresel ürünlerimizi satın almak isteyenler uzun kuyruklar oluşturmaktadır.

2017 yılında bölgemize gelen turist sayısı 433 bin kişiye ulaştı

Bunun yanında turizm sektöründe yapılan yatırımlardan son derece olumlu sonuçlar alınmış, başta Kars’ta olmak üzere tüm bölgede hem gelen turist sayısı hem de ortalama geceleme sayısı önemli düzeyde artmıştır. 2014 yılında bölgemize gelen toplam turist sayısı yaklaşık 322 bin kişi iken 2017 yılı itibariyle bu rakam yüzde 35 artarak yaklaşık 433 bin kişiye ulaşmıştır. Aynı zamanda ortalama geceleme sayısı da 2014-2017 döneminde yaklaşık % 30 oranında artmıştır. Bölgemize gelen yabancı turist sayısı da 37 binden 68 bin kişiye ulaşmıştır. Yani yaklaşık % 80 civarında artış yaşanmıştır. 2018 yılı istatistikleri henüz yayımlanmadı, ancak 2018 yılında da bu rakamlarda önemli düzeyde ilerleme görüldüğünü biliyoruz. Bu durumun başlıca nedeni yapılan yatırımlar ve tanıtım faaliyetleri ile bölgenin Sarıkamış Kayak Merkezi, Çıldır Gölü, Ani Ören yeri gibi turizm değerlerinin markalaşmasıdır.

Fakat geldiğimiz nokta olmamız gereken noktanın henüz çok altındadır. Bölgemiz kış, kültür ve doğa turizmi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak hem turizm etkinliklerinin yılın tamamına yayılmaması hem de özel sektörün yatırım yapmasına engel olan altyapı eksiklikleri nedeniyle hak ettiğimiz konuma henüz ulaşamadık. Bunun yanında yöresel ürünler sektörünün turizm sektörüyle entegrasyonunun tam olarak sağlanabilmesi için atılması gereken adımlar henüz tamamlanmamıştır. Aynı zamanda kendi markası altında yöresel ürünleri üretip pazarlayacak firmalarımız bulunmamakta ve dolaysıyla bu alanda istenilen katma değer sağlanamamaktadır.

Sosyo-kültürel anlamda da bölgemizin altyapı eksiklerinin giderilmesi aciliyet arz etmektedir. Ajans tarafından yapılan saha çalışmalarında, araştırmalarda bu durum dikkat çekmektedir. Yaptığımız çalışmalarda özellikle kadın ve gençlerimizin yeterli sosyal donatı bulunmadığından şikâyetçi olduklarını ve bu nedenle göç etmek istediklerini biliyoruz.

Serhat Kalkınma Ajansı bu tespitlerden yola çıkarak kadın ve gençlerin sosyal imkânlara erişimlerinin sağlanması, beşeri sermayenin geliştirilmesi, yaşam kalitelerinin artırılması ve bölge turizm altyapısının geliştirilerek katma değerin yükseltilmesi yoluyla bölgedeki sosyal ve ekonomik refahın artırılması amacıyla küçük ölçekli altyapı mali destek programını tasarlamıştır. Programın toplam bütçesi 25 Milyon Liradır.

Ajansımız bu programın yanı sıra kar amacı güden işletmelere yönelik olarak Turizm Yatırımlarının Desteklenmesi Programını tasarlamış ve amacını “Kış, doğa ve kültür turizmi sektöründe yeni yatırımların teşvik edilmesi ve mevcut turizm işletmelerinin rekabet güçlerinin arttırılması” olarak belirlemiştir. Bu program sayesinde hem turizm sektörünün rekabet gücü artırılacak hem de sektöre yeni yatırımcılar kazandırılacaktır. Bu program kapsamında ise 8 Milyon TL hibe desteği verilecektir.”dedi.

Genel Sekreter Güven’in konuşmasının ardından Kars Valisi Türker Öksüz’de söz alarak düşüncelerini ifade etti. Daha sonrada toplantıya katılan bazı bazı kurum müdürleri, sunumu yapan görevliye çeşitli sorular yönelttiler.

serka,-kucuk-olcekli-altyapi-mali-destek-programinin-tanitimini-yapti-(2).jpgserka,-kucuk-olcekli-altyapi-mali-destek-programinin-tanitimini-yapti-(3).jpgserka,-kucuk-olcekli-altyapi-mali-destek-programinin-tanitimini-yapti-(5).jpgserka,-kucuk-olcekli-altyapi-mali-destek-programinin-tanitimini-yapti-(6).jpg

 

Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
Etiketler: ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.