• BIST 2.401,96
  • Altın 971.36
  • Dolar 16.6294
  • Euro 17.3594
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C

Sosyal Güvenlik Kurumu daima yanınızda

Sosyal Güvenlik Kurumu daima yanınızda
Kars Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden, 16-22 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle yapılan açıklamada, SGK’nın hastalıkta, sağlıkta, gençlikte ve yaşlılıkta her vatandaşın yanında olduğu bildirildi.

Tacettin DURMUŞ

Açıklamada, Kars Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünün, 16 Mayıs 2006 Tarihli “Sosyal Güvenlik Kurumu” Kanunu ile Ülkemizin en önemli ve en büyük reformlarından biri gerçekleştirilerek SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı adı altında birleştirilmiş olduğu hatırlatıldı.

SGK’nın sosyal güvenlik, toplum huzurunu ve refahını bozan sosyal risklere karşı gelirlerine bakılmaksızın “insan hakkı” ve esas itibariyle vatandaşların hizmetinde olduğu da belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

“Bu suretle; üç ayrı kurumla sunulan ve sigortalıların çalıştıkları statüler itibariyle ayrı emeklilik ve sağlık sistemlerine tabi olduğu, bazı kesimlerin sağlık sigortasından hiç yararlanamadığı bir sosyal güvenlik sisteminden, tek çatı altında birleşen ve ülkemizde yaşayan tüm vatandaşların genel sağlık sigortası kapsamına alındığı bir sisteme geçilmiştir.

“Sosyal güvenlik, toplum huzurunu ve refahını bozan sosyal risklere karşı gelirlerine bakılmaksızın “insan hakkı” ve esas itibariyle de Anayasamızın 60. Maddesi “devlet görevi” gereği olarak primli ya da primsiz sistemlerin kullanılması suretiyle kişilerin güvence altına alınmasıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu olarak önceliğimiz; sunduğumuz hizmetlerin kaliteli, ihtiyaca yönelik, kolay ve zamanında ulaşılabilir olmasıdır. Sigortalı, işveren, emekli ve hak sahiplerinin Kurum ünitelerine gelmeden taleplerini iletebilmeleri amacıyla bilgi ve iletişim teknolojilerinden azami ölçüde faydalanarak, çoğu işlemimizi elektronik ortama taşıdık. E-reçete, e-rapor gibi uygulamalarla sağlık; e-tescil, kolay işverenlik, e-bildirim gibi uygulamalarla sigortalılık; emeklilik, borçlanma başvurularının e-devlet üzerinden alınması gibi yeniliklerle emeklilik iş ve işlemlerimizi bürokrasiden arındırıp, çağın gereklerine uygun hale getirerek hizmetlerimizin etkinliğini artırdık.

Genel Sağlık Sigortası, yürütülmesi en zor kamu hizmetlerinin başında gelmektedir. Tüm dünyayı derinden etkileyen, adeta günlük yaşamı durma noktasına getiren COVID-19 salgını sürecinde Dünyanın önde gelen ülkeleri bile sağlık hizmetleri bakımından ciddi zorluklarla karşılaşıp sağlık sistemleri iflas etme noktasına gelirken, sağlam temeller üzerine inşa edilen genel sağlık sigortası sistemimiz ve Devletimizin yerinde uygulamaları sayesinde ülkemiz Dünyaya örnek teşkil edecek bir başarıya imza atmıştır. Bu süreçte, temel hak ve hürriyetlerden olan sosyal güvenlik hakkının kesintisiz ve etkin bir şekilde sunulması daha da önem kazanmıştır.

Pandeminin ve tüm etkilerinin geride kaldığı sağlıklı, mutlu, huzurlu günler dileğiyle başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere tüm vatandaşlarımızın 16-22 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası kutlu olsun. Hastalıkta, sağlıkta, gençlikte ve yaşlılıkta Sosyal Güvenlik Kurumu daima yanınızda.”

 

Bu haber toplam 74 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.