• BIST 5.191,83
  • Altın 1164.692
  • Dolar 18.799
  • Euro 20.4291
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 11 °C

Sürücüler ve yayalar bu kurallara uyacak

Sürücüler ve yayalar bu kurallara uyacak
Uzun yıllardır Türkiye’nin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek ve farkındalık oluşturabilmek için İçişleri Bakanlığı’nın “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla, 2019 yılını  “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan etmesinin ardından sürücü

Sürücüler ve yayalar bu kurallara uyacak

Tacettin DURMUŞ 

Uzun yıllardır Türkiye’nin kanayan yarası olan trafik kazalarını azaltabilmek ve farkındalık oluşturabilmek için İçişleri Bakanlığı’nın “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” sloganıyla, 2019 yılını  “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan etmesinin ardından sürücü ve yayalara büyük sorumluluklar düşüyor.

 ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganıyla önceki gün 81 ilde başlatılan kampanya ile sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayacak, buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkı verecek.

Yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla Kars’ta da kampanyaya tüm kurumların katılımıyla start verildi.

İl genelinde farkındalık oluşturmak için Gazi Ahmet Muhtar Paşa (GAMP) Konağı önünde startı verilen kampanyaya, Vali Türker Öksüz, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, daire amirleri ve çok sayıda protokol üyeleri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

"YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK"

"Yaya Öncelikli Trafik" kapsamında hazırlanan afiş ve pankartlar Kars merkez ve ilçe merkezlerindeki kamu kurum ile kuruluşlarına asılması sağlanırken, eylemin yapıldığı kent merkezinde Faikbey ve Atatürk Caddesi başta olmak üzere çok sayıda caddede yaya geçitlerinde görevli kolluk personeli tarafından el broşürleri, sürücü ve yayalara dağıtıldı.

Dağıtılan broşürlerde ve yapılan bilgilendirmelerde;  2018 yılı Karayolları Trafik Kanunun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişikliklerle’ sürücülerin, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamaları gerektiği belirtildi. Ve sürücülerin varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda oldukları hükmünün getirildiğinin de altı çizildi.

BU KURALLARA UYMAYANLARA İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

Uygulama esaslarına göre sürücüler, görevli, kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işaretleri ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş- çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayacak. Yaya ve okul geçitlerinden geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçit hakkını verecek. Bu kurallara uymayanlar Karayolu Trafik Kanununun 74. Maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak.

Kamuoyu nezdinde trafikte yaya önceliği konusunda, ülkemiz genelinde farkındalık faaliyetlerinin yürütülmesinin yararlı olacağı düşünülmüş, bu amaçla İçişleri Bakanlığınca 2019 yılında yürütülecek trafik hizmetlerine yönelik faaliyetlerde trafikte savunmasız yol kullanıcıları olan yayaların güvenliğini ön plana çıkaran “Yaya Öncelikli Trafik” olgusunun öncelikli olarak işlenmesi kararlaştırıldı.

Bu amaçla ülke genelinde 6 Şubat 2019 çarşamba günü “yaya öncelikli trafik” konulu trafik güvenliği kampanyası eş zamanlı olarak başlatılacaktır. Kampanya kapsamında yapılması gerekenler özellikle illerimizde Vali ve Kaymakamlarımızın koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlükleri, İl Sağlık Müdürlükleri, İl Emniyet Müdürlükleri, İl Jandarma Komutanlıkları, Belediye Başkanlıkları, Karayolları Bölge Müdürlükleri Şube Şeflikleri, Üniversiteler ve diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapılarak “Yaya Öncelikli Trafik” algısı oluşturmaya yönelik farkındalık faaliyetleri yapıldı.

SÜRÜCÜLERİN SORUMLULUKLARI

Sürücüler kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya ve hemzemin geçitlerine, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızlarını azaltmak zorundadırlar.  Sağa dönüşlerde; dönüş sırasında varsa kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara ve bisiklet yolundaki bisikletlilere geçiş hakkı verecek. Sola dönüşlerde; Kavşağa geldiğinde varsa kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara geçiş hakkını verecek. Dönel kavşaklardaki dönüşlerde; dönüş sırasında araç sürücüleri; yaya ve bisikletler için yeşil ışık yanmakta iken; yaya geçidinden ve bisiklet yolundan geçen yoksa veya yayalar uzakta iseler, yayaların ve bisikletlerin geçiş haklarını engellememek şartıyla, dönüşlerine devam edebilirler. Yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken, önlerindeki başka bir aracı geçmeleri yasaktır. Taşıt yolu üzerinde; Yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde, duraklama yapmaları, Yayaların geçişine engel olmayacak şekilde ayrılmış, işaretlerle belirlenmiş ve il ve ilçe trafik komisyonunca karara bağlanmış olmak şartıyla, geniş ve uygun durumdaki yaya yollarında bulunan park yerleri dışındaki yaya yollarında araçlarını park etmeleri yasaktır.  Sürücülerin, yaya yollarında bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürmeleri yasaktır.

SÜRÜCÜLERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Karayollarında, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde; su, çamur ve benzerlerini sıçratmak, atmak, dökmek, korkutmak veya şaşırtmak uyulması gereken öncelikler arasında bulunuyor.  Sigara külü ve izmaritlerini veya başka şeyleri yola atıp dökmek. Seyir halinde iken sürücülerin, cep ve araç telefonu ile benzeri haberleşme cihazlarını kullanmak. Özel amaçlarla keyfi veya kasıtlı davranışlarda bulunmak suretiyle yaya veya araç trafiğinin seyir emniyetini ihlal etmek veya tehlikeye düşürmek, Suretiyle tedbirsiz ve saygısız davranışlarda bulunmaları ve araç sürmeleri yasaktır.  Görevli kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş olan yaya ve okul geçitlerine yaklaşan bütün sürücülerin araçlarını yavaşlatmaları, bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunun yayalara ilk geçiş hakkını vermeleri ve varsa okul geçidi görevlilerinin verecekleri işaret ve talimata uymaları mecburidir.

YAYALARIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

 Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerde yayalar için ışıklı işaret varsa bu işaretlere uymak, zorundadırlar.  Geçitte yayalar için ışıklı işaret yoksa ve geçit sadece taşıt trafiği ışıklı işareti veya yetkili kişi tarafından yönetiliyorsa, geçecekleri doğrultu açıldıktan sonra taşıt yoluna girmek zorundadırlar.  Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde veya kavşaklarda güvenlikleri açısından yaklaşan araçların uzaklık ve hızını göz önüne alarak uygun zamanda geçmek zorundadırlar.  Yayalar taşıt yolu bitişiğinde veya yakınında yaya yolu, banket veya alan varsa buralardan yürümek, her iki tarafında banket bulunan ve kullanılabilir durumda olan yollarda kendi gidiş yönüne göre sol bankette yürümek zorundadırlar.  Taşıt yolunun karşı tarafına geçmek isteyen yayalar, taşıt yolunu yaya ve okul geçidiyle kavşak giriş ve çıkışlarından geçmek zorundadırlar.

 

Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.