• BIST 4.999,91
  • Altın 1063.685
  • Dolar 18.637
  • Euro 19.5775
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C

Taner toraman: “Kars halkı tarihi yolculuğa çıkıyor”

Taner toraman: “Kars halkı tarihi yolculuğa çıkıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kars Belediye Başkan Adayı Taner Toraman, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan yerel seçim çalışmalarına start verdi.

TANER TORAMAN: “KARS HALKI TARİHİ YOLCULUĞA ÇIKIYOR”

Tacettin DURMUŞ 

Dün olumsuz hava şartları nedeniyle havayolu ile Ankara’dan Kars’a gelemeyen Toraman, karayolu ile memleketi Kars’a gelerek çalışmalarını sürdürdü.

Taner Toraman, Tutgutreis Otobüs Terminalinde kalabalık CHP’li gurup tarafından coşkuyla karşılandı. CHP Kars İl Başkanı Mustafa Aras, ilçe belediye başkan adayları ve meclis üyeleri ile birlikte seçim otobüsüne binen Taner Toraman, uzun araç konvoyu eşliğinde şehri turu attıktan sonra Halk Eğitim Merkezi Salonunda partisinin düzenlediği aday tanıtım programına katıldı.

ARAS: “31 MART’TA HALKÇI BELEDİYECİLİĞİN İLK ADIMLARINI ATACAĞIZ”

Toraman burada da kalabalık partili gurup tarafından karşılandı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Başkanı Aras, açılış konuşması yaptı. Başkan Aras konuşmasında, 31 Mart yerel seçimlerinde Kars’ı layıkıyla belediye hizmetlerine kavuşturmak ve halkçı belediyeciliğin ilk adımını atacaklarını söyledi.

Geçtiğimiz süre içerisinde Kars’ın belediyecilik anlamında çok geri kaldığını ve halktan kopuk belediyecilik hizmetlerinin yürütüldüğünü ileri süren Mustafa Aras: “1 Nisan sabahı Karslı hemşerilerimin Cumhuriyet Halk Partisinin belediyecilik anlayışıyla tanışmış olacaktır. Bu anlayışla şehrimizde hiç kimsenin ötekileştirilmediği, vatandaşına ve seçmenine hesap vermeyi onurlu bir görev kabul eden, kent hatlarını yandaşlara değil şehir halkıyla bölüştüren, yeşil alanları koruyan, kentimizi kültür ve sanat dünyasıyla buluşturan, birlikte yaşama kültürümüzü esas alan Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkan Adaylarını bugün sizlere takdim etmekten onur ve gurur duyuyorum.” dedi.

Başkan Aras daha sonra Dağpınar Belediye Başkan Adayı Nurettin Artuğ, Arpaçay Belediye Başkan Adayı Enver Akkaya, Selim Belediye Başkan Adayı İlyas Barışkoç, Sarıkamış Belediye Başkan Adayı Turgut Yurdakul, Susuz Belediye Başkan Adayı Oğuz Yantemur ve Kars Belediye Başkan Adayı Taner Toraman’ı sahneye çağırarak basına ve kamuoyuna tanıttı.

Daha sonra Halk Eğitim Müdürlüğünden Seçim Bürosuna kadar yürüyen CHP’liler, Seçim Bürosunun açılışını yaptı. Aras, kestiği kurdelenin bir parçasını Toraman’a hediye ederek, Toraman ise hediye aldığı bu kurdeleyi 1 Nisan itibariyle Belediye Başkanlık mührü ile Kars halkına hediye edeceğini söyledi.

TORAMAN: “KARS HALKI TARİHİ YOLCULUĞA ÇIKIYOR”

Başkan Aras’ın konuşmasının ardından salonu dolduran CHP’lilere ve Kars halkına seslenen CHP Kars Belediye Başkan Adayı Taner Toraman, bugünün tarihi bir gün olduğuna işaret ederek, bugün itibariyle Kars halkı olarak hep birlikte tarihi bir yolculuğa çıktıklarını söyledi.

Seçime 65 gün kaldığını hatırlatan Toraman, bu tarihi yolculuğun sonunda hep birlikte güzel Kars’ı zafere ulaştıracaklarına dikkat çekerek: “Bu yolculuğun sonunda kazanan Kars ve burada yaşayan hem şehirlilerimiz olacaktır. Beni bu onurlu göreve layık gören tüm Cumhuriyet Halk Partililere, Kars İl Örgütümüze ve tüm ilçe örgütlerimize, partimizin çok kıymetli Genel Merkez Yöneticilerimize ve çok değerli Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na en içten şükranlarımı sunuyorum. Bana bu süreçte destek olan çok kıymetli büyüklerime, dostlarıma, aileme ve yol arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum.” Dedi.

KARS HALKI, 31 MART’TA KENDİSİNE 3 SORU SORSUN

Kars halkının 31 Mart 2019 günü sandık başına gittiklerinde kendilerine 3 soru sormalarını öneren Taner Toraman: “Yaklaşık 65 gün sonra sandığa giderek Kars’ımızın belediye başkanını ve diğer kadrolarını seçmiş olacaksınız. O gün kendinize 3 soru sormanızı istiyorum.

Bu şehri gerçekten kim daha iyi yönetebilir?

Bu şehir daha iyi nasıl yönetilebilir?

Bu şehir nereden yönetilsin?

Sevgili Karslılar, bu sorulara sizlerin vereceği cevap seçimlerin ana eksenini belirleyeceği gibi, sadece kendinizi değil, çocuklarınızın, büyüklerinizin, akrabalarınızın arkadaşlarınızın, meslektaşlarınızın şehirde yaşayan tanıyıp tanımadığınız herkesin ama herkesin kaderini belirleyecek. Ben Kars Belediye Başkanlığına adayım. Çünkü; bu kentin geleceği için değişim zamanının geldiğini herkes gibi görüyorum. Kars için yeni bir sayfa açmanın zamanının geldiğini herkes gibi bende biliyorum.

Bu güzel çağdaş kentimizde hayat epeyce bir süredir akıl, sağduyu ve uzlaşmayı reddeden bir yönetim anlayışıyla ne yazıktır ki tam bir kaosa çevrildi. Bu kent içinde yaşayanların hayat kalitelerini mahveden bir kabusa dönüştürüldü. Doğası tahrip edildi. Kaynakları ne yazık ki hoyratça yağmalandı. İnsanları ne yazık ki hizmetsizliğe mahkûm edildi. Ayrıştırıldı ve kutuplaştırıldı.

KARS BÖYLE DEVAM EDEMEZ. BÖYLE YÖNETİLEMEZ

Kars ne yazık ki bu yolla çağdaş, Atatürkçü, demokratik, Cumhuriyet değerlerine bağlı ve kendine hayat bulan bir kent olamaz. Kars bu yolla mutlu olamaz. Kars günübirlik kararlarla yönetilemez. Bu şehir ancak yeni bir anlayışla, sosyal demokrat bir ekiple yönetilebilir. Hatırlarsanız 1884-1994 yılları arasında partimizin belediye başkanlığı dönemini: O yılların muhalefette olması ve kaynak azlığına rağmen alt yapıda, üst yapıda Kars Çayı’nın ıslahı ve sel önleme çalışmalarında, vatandaşlarımıza konutlar ve ilimizin ticari hayatına katkı sağlayan iş hanları ve yüzlerce iş yerinin yapılmasını bu yolla halkımıza sosyo ekonomik kalkınmada ciddi hizmetler yapıldı. Maalesef 1994 yılından bu tarafa taşınmazların yerlerine yenileri yapılmadan elden çıkarıldı. Yeniden umuda dönüştürmek için; Kars’ımızı bölgenin yaşanabilir kenti olması yolunda marka şehir olması için adayım. Kars’ımızın ekonomisini büyütmek, iş olanakları yaratmak, gençlerimizin, kadınlarımızın yeniden umudu haline gelmek için adayım. Cesaretimi bu kentin gençlerinden, kadınlarından, yaşlılarından ve tüm insanlardan alıyorum. O insanların güzele ve iyiliğe duyduğu ihtiyaçtan alıyorum. Ben siz değerli Karslı hemşehirlilerime inanıyorum. Sizlere, gençlere, kadınlara, emekçilere, esnaflara, iş insanlarına ve her yaştan, her kökenden, her hayat tarzından hemşehirlilerime ve en çok da bu şehrin o güzel çocuklarına inanıyorum.

UMUTSUZLUĞA KAPILMIŞ HEMŞEHİRLİLERİME SESLENİYORUM

Umutsuzluğu içinizden atın, göreceksiniz birlikte inandığımız zaman kazanacağız. Zafer Kars halkının olacaktır. Hep birlikte başaracağız. Zaman zaman söylenen “yerel ittifaklar yapılacak mı?” Değerli hem şehirlilerim bizim ittifakımız tabanda seçmenin ta kendisidir. İşte yukarıda söylemeye çalıştığım cesaretim tam da buradan geliyor.Ben bu kentin sahipleri, işsizleri, esnafları, gençleri, öğrencileri, kadınları, erkekleri, çocukları, emeklileri, engellileri ve herkes 5 yıl sonra karşıma çıksınlar ve belediyeden hizmet alırken , kreşe çocuğunu verirken, haklarımızı kullanırken hizmet aldığımızı hissettik desinler diye adayım.

Biz bunları birlikte başaracağız. Planlarımız, projelerimiz ve vaatlerimizi nasıl yapacağımızı tek tek tüm Karslı hemşehirlilerimize anlatacağız. Karsımızla ilgili plan ve projelerimizi 5 ana hedef üzerine oturtarak sizlere anlatacağız. Bu gün buradan ilan ediyorum. Kars’ın ulaşım, trafik ve park sorununu çözeceğiz. Kentteki, kent yoksulluğu ile mücadele ederek pahalı yaşamı ucuz hale getireceğiz. Kars’ta doğru kentsel planlama ile çevre ve imar sorunlarını çözeceğiz. Kars’ın işsizlik sorununu çözmek için yeni ekonomik ve yaratıcı üretim politikaları ile Kars’ı çekim merkezi haline dönüştüreceğiz.

Kars’ta yaşam kalitesini yükseltmek için kültür sanat ve spor faaliyetlerini tüm şehrimize yayacağız. Biz bunları nasıl yapacağız? Biz bunları 5 temel anlayışla yapacağız.

Her şeyden önce bir kent anayasası ile, toplumsal uzlaşmayla uzun vadeli çalışacağımız yeni bir mutabakat belgesi ile. Kente özen ve insana saygıyla. Demokratik katılım ve ortak akılla. Sürdürebilirlik ve ünovasyonla. Yaşam kalitesi önceliğiyle. Kıymetli konuklar, sevgili Karslılar belediyecilik insanı mutlu etme sanatıdır. Her ölçekteki kentte insanları mutlu etmeği kesinlikle başarırsınız, hiç kuşku duymayın.

NEDEN KENT ANAYASASI DİYORUZ?

Kıymetli hemşehirlilerim Kars ne yazık ki yolunu ve yörüngesini yitirdi, hikayesini yitirdi. Kars’ta şuan da bir yol haritası yok. Kars nereye gidiyor, nereye gittiğini bilmiyor. Bizim bir vizyona ihtiyacımız var, biz bu yüzden kent anayasası diyoruz. Kente ihanet edilmesin. Uzun vadeli stratejik kararlar ortak akılla ve mutabakatla alınsın. Dediğim dedik olmasın istiyoruz. Kentin ortak iradesi her şeyin üstünde olsun istiyoruz. Çocuklarımıza, gençlerimize ve kadınlarımıza güzel bir Kars hazırlayalım.

Kente özen ve insana saygıyla; Kars gibi tarihi ile, coğrafyası, kültürü ve ekonomisi ile bir çağdaş kenti yönetmek her şeyden çok ama çok önemlidir. İnsana değer veren, ayrımcılık yapmaksızın tüm Karslılara herkese aynı ölçüde özen gösteren bir yönetim olursa, bu kentin insanları kendini çok değerli bir yurttaş gibi hissederler. Kim olduğunun bir önemi yok. Ben demeyen, biz diyebilen, hepimiz diyebilen bir anlayış. Yönetime hakim olduğunda her birimiz kendimizi şehrin sahibi olarak hissedebiliriz.taner-toraman,-kars-halki-tarihi-yolculuga-cikiyor-(1)_renamed_20189.jpgtaner-toraman,-kars-halki-tarihi-yolculuga-cikiyor-(6).jpgtaner-toraman,-kars-halki-tarihi-yolculuga-cikiyor-(11).jpgtaner-toraman,-kars-halki-tarihi-yolculuga-cikiyor-(13).jpgtaner-toraman,-kars-halki-tarihi-yolculuga-cikiyor-(11).jpg

Bu haber toplam 1436 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.