• BIST 5.191,83
  • Altın 1164.692
  • Dolar 18.799
  • Euro 20.4291
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 11 °C

Vali Yardımcısı Köroğlu: “Ülkemizde üretim kaynakları ile insan gücünün verimlilik esaslarına göre değerlendirilmesinin önemini anlattı.

Vali Yardımcısı Köroğlu: “Ülkemizde üretim kaynakları ile insan gücünün verimlilik esaslarına göre değerlendirilmesinin önemini anlattı.
Vali Yardımcısı Köroğlu: “Ülkemizde üretim kaynakları ile insan gücünün verimlilik esaslarına göre değerlendirilmesinin önemini anlattı.

Vali Yardımcısı Köroğlu: “Ülkemizde üretim kaynakları ile insan gücünün verimlilik esaslarına göre değerlendirilmesinin önemini anlattı.

Tacettin DURMUŞ / www.karstanhavadis.com

İlimize geçtiğimiz günlerde atanan Vali Yardımcısı Uğur Köroğlu, ilk kez Kafkas Üniversitesinde düzenlenen "Sanayide İyi Verimlilik Uygulamalarının Akademisyenler ve Sanayiciler İle Paylaşılması" konferansında konuşma gerçekleştirdi. 

Kars Valiliği, Kafkas Üniversitesi, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen konferansta açılış konuşması gerçekleştirilen Köroğlu, Ülkemizin üretim kaynakları ile insan gücünün verimlilik esaslarına göre değerlendirilmesi konusundaki çalışmaların, her yıl ülkemiz genelinde yaygınlaşarak sürmekte olduğunu söyledi. 

Vali Yardımcısı Köroğlu konuşmasında, Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda ülkemizde verimliliğe dayalı bir büyüme ve kalkınma modeli çerçevesinde her alanda yenilikçi, hızlı, kaliteli ve bilimsel yaklaşımlarla mal ve hizmet üretmenin yolunun açılmaya çalışılmakta olduğunu da söyledi.

Günümüzde sahip olunan ileri teknolojilerin, iş dünyası için kaynakların etkin ve sürdürülebilir kullanıma ve verimlilik artışları ile gelecekteki rekabet avantajını yakalamak için anahtar konumuna gelmiş bulunmakta olduğunu da konuşmasına ifade eden Vali Yardımcısı Uğur Köroğu: Öte yandan dünyanın hızlı artan entegrasyonu ile birlikte dijital dönüşümün yaşamın her alanına girmesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de endüstriyel ve teknolojik gelişmenin yanı sıra verimlilik artışları için yeni fırsatlar oluşturmaktadır.  Sanayinin bilgi teknolojilerine bağlı bu yeni biçimlenmesi ekonomik kalkınma ve iş yaşamı için önceden hayal bile edilemeyen bir potansiyel üretmektedir. Verimliliğin sürekliliği sürdürülebilir rekabeti, sürdürülebilir rekabet ise ülkelerin sürdürülebilir kalkınma gücünü tanımlamaktadır. 

Tüm kurumların verimliliğin temel belirleyenlerini yönetme becerisine sahip olması büyük önem taşımaktadır. Makro düzeydeki başarı, mikro düzeydeki verimlilikle doğru orantılıdır. Dolayısıyla üreyim süreçlerinin iyileştirilmesi, kurumsallaşma, iş gücü niteliği, ürün tasarım, markalaşma ve tanıtım gibi konularda işletme kabiliyetlerinin artırılması ilimiz sanayisi için önemlidir.

İşletmelerin üretim sürecinde enerji, işgücü, hammadde ve diğer girdilerinde verimliliğin sağlanarak, üretilen ürünlerin minimum maliyetle ortaya çıkarılması ve bunun küresel pazarda rekabet edilebilir bir kalite ve fiyatla yer alması gerekmektedir. Burada işletmeleri daha verimli hale getirmek için teknoloji değişimi ve Ar-Ge ön plana çıkmaktadır. Ülkemizin toplam faktör verimliliğini artırmak istiyorsak, sanayinin teknolojik değişimi ve dijital dönüşümü üzerinde çalışarak üretimi daha ileriye götürmemiz gerekmektedir.”dedi.  

Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansta, sunum yapan Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler (KTV) Şube Müdürü Dr. Adem Arancı, tarım ve sanayi işbirliğini anlattı. Konferansta ayrıca; verimlilik bilincinin ülke çapında yaygınlaştırılması, kurum ve kuruluşlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının artırılmasının hedeflendiği belirtildi. Konferansta bu alanda uygulanmış projelerin sağladığı yaraların tanıtılması ve verimliliğinin artırılması konusunda yürütülecek yeni projelerin teşvik edilmesinin de hedeflendiğine işaret edildi.

Düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Uğur Köroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Çakmak, Kars Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tarkan Tarık Karagöz, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Ticaret İl Müdürü Adem Beyribey, TUİK İl Müdürü Ergün Ertaş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Kars Şube Müdürü Murat Doğanay, Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, MÜSİAD Kars İl Temsilcisi Şahin Aydın, il müdürleri ve akademisyenler katıldı.

gunumuzde-tarim-ve-sanayi-isbirligi-(2)-002.jpggunumuzde-tarim-ve-sanayi-isbirligi-(7)-002.jpg

Bu haber toplam 719 defa okunmuştur
Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.