• BIST 108.077
  • Altın 273,795
  • Dolar 5,8033
  • Euro 6,4315
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 7 °C

VHO: “Plansız açılan veteriner fakülteleri istemiyoruz”

VHO: “Plansız açılan veteriner fakülteleri istemiyoruz”
Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası (VHO) Başkanı Ercan Ödül, plansız açılan veteriner fakültelerinin eğitim sistemimizi, hayvancılığımızı ve toplum sağlığını tehdit ettiğini açıkladı.

VHO: “Plansız açılan veteriner fakülteleri istemiyoruz”

Tacettin DURMUŞ / www.karstanhavadis.com

Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası (VHO) Başkanı Ercan Ödül, plansız açılan veteriner fakültelerinin eğitim sistemimizi, hayvancılığımızı ve toplum sağlığını tehdit ettiğini açıkladı.

Ödül, Veteriner hekimlik mesleğinin tüm Dünyada kabul gören “Tek Sağlık Konsepti” gereği hayvan sağlığını ve dolayısıyla insan sağlığını koruyan, yeterli ve güvenli gıdaya erişimde tüm dünyada stratejik öneme sahip bir meslek olduğunu vurguladı.

Bu kabule uygun olarak gelişmiş ülkelerde, veteriner hekimliğin güçlü teşkilat yapısı, etkili mevzuat ve hepsinden de önemlisi kaliteli ve yeterli bir eğitim ile desteklemekte olduğu hatırlatan Ercan Ödül: “Dünyada bu kabuller varken, meslek örgütlerinin ve akademik camianın tüm uyarılarına rağmen, ülkemizde yeterli alt yapısı olmayan yeni Veteriner Fakülteleri açılmaktadır. Bunun son örneği Ereğli’de açılan Veteriner Fakültesidir. Bu hatalı uygulamalar sonucu; eğitim yeterliliğine sahip olmayan ancak adı tabelada fakülte olan kurumlar, yeterli donanıma sahip olmadan mezun olan çok sayıda veteriner hekim ve hatalı uygulamalar ile zarar gören insan sağlığı, çevre sağlığı ve hayvancılığımız olacaktır. Uygulanan bu politikalar ile ülkemizde veteriner hekim imajı yıpratılmakta ve adı farklı olan ancak müfredatı veteriner hekimlik müfredatına benzetilen Veteriner Fakülteleri vasıtası ile mesleki yeterliliği tam olmayan meslek mensupları yetiştirilmektedir.“ dedi.

Belirtilen bu hususlar değerlendirildiğinde, uygulanan hatalı politikaların Veteriner Hekimlik mesleğine, eğitim sistemimize zarar verdiği, ama esasen ülkemiz hayvancılığına ciddi anlamda darbe vuracağı göz ardı edilmemesin gerektiğinin altını çizen Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası (VHO) Başkanı Ercan Ödül: “Acilen yapılması gereken; Veteriner Fakültelerinin açılması için çekirdek eğitim programının netleştirildiği, asgari fiziki şartlarının belirlendiği, minimum öğretim üyesinin gerekliliği, destek personelin niteliği, öğretim üyesi öğrenci oranının ne olması gerektiği hususlarında açılış kriterleri oluşturulmalıdır.

Bu hususlar dikkate alınarak, öncelikle, Yükseköğretim Kurulu Tarafından Eğitim ve Öğretime Başlanması ve Sürdürülebilmesi İçin Asgari Koşulları ve genel ilkeleri Belirlenen Programlar içerisine Veteriner Fakültelerinin de dahil edilmesi, yeni fakültelerin açılmaması, mevcut fakülte sayılarının azaltılması veya coğrafi olarak uygun olanlar arasında birleştirmeler yapılması ve ÖSYM sınavlarında Veteriner Fakültelerine giriş için taban puan oluşturulması gerekir. Tüm bu hususların yıllardır tarafımızca ifade edilmesine rağmen, uyarılarımız maalesef dikkate alınmamış, aksine hemen yanı başında Konya ve Aksaray’da Veteriner Fakültesi var iken Konya’nın Ereğli İlçesinde yeni bir Veteriner Fakültesi açılmıştır.

Bu yüzden, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve bağlı 56 Bölge ve il oda Başkanlıkları olarak, kamuoyu ve ilgililerin dikkatini çekmek ve üzüntümüzü belirtmek amacıyla kurumsal logomuzu bu günden başlayarak bir aylık süreyle karartıyoruz.”şeklinde açıklamada bulundu.

Bu haber toplam 371 defa okunmuştur
Etiketler: ,
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Kars'tan Havadis | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.